Loading...
ChorobyCiałoZdrowie

Polipy macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Diagnoza i leczenie polipów macicy

Co to są polipy macicy? Jakie są ich przyczyny, objawy i jak można je leczyć? W jaki sposób zostają wykryte? Czy są niebezpieczne? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule, dedykowanym polipom macicy, czyli przerostom błony śluzowej jamy macicy.

Polipy macicy a ból kręgosłupa – Charakterystyka

Polipy macicy to są tak zwane polipy endometrialne. Posiadają one niewielkie wyniosłości, które powstały w wyniku przerostu błony śluzowej w tej części dróg rodnych kobiety. Mają one kształt małych guzów. Najczęściej usytuowane są na szczycie swego rodzaju szypuły (w takich wypadkach nazywamy je polipami uszypułowanymi). Ich średnica wynosi między pięcioma a trzydziestoma milimetrami.

Polip szyjkowy macicy przybiera kształt łzy, ma połyskującą powierzchnię i wygląda, jakby lśnił. Rozmiary polipa, który znajduje się na szyjce macicy, najczęściej nie przekracza trzech centymetrów oraz może przybierać fioletową, różową bądź czerwoną barwę. Badania wskazują, że polipy występują aż u 6% – 12% pacjentek w wieku rozrodczym.

Etiologia owego polipa nie jest niestety znana. Polipy adenomyotyczne (z angielskiego polyp adenomatous) są uznawane za te najbardziej niebezpieczne. Posiadają one nieregularne kształty i są bardzo dużej wielkości.

Z wymienionych wcześniej cech, to te o nieregularnym kształcie najczęściej stanowią wczesne stadium zmian rakowych. Dlatego też uważane są one za schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Są one bardzo agresywne, powodują silne krwawienia oraz posiadają szybki przyrost. Najczęściej zaobserwować je można u kobiet po czterdziestym roku życia.

Rodzaje polipów. Polipy macicy a ból kręgosłupa

Wyróżnia się zaledwie dwa rodzaje polipów macicy, oto one:

  1. Polip szyjki macicy, inaczej nazywany jest także polipem endocerwikalnym. Jest to zmiana, która znajduje się w kanale szyjki macicy, najczęściej widoczna jest z użyciem wziernika podczas badania ginekologicznego.
  2. Polip endometrialny, jego zmiana znajduje się w jamie macicy, polipy te mogą być mnogie, jak i pojedyncze bardzo często widać je podczas badania USG. Najczęściej lokalizują się w okolicy ujść macicznych jajowodów bądź w dnie macicy. Na podstawie badania histopatologicznego zmiany, która została usunięta z jamy macicy podczas histeroskopii, ustala się jego rozpoznanie.

Przyczyny polipów

Przyczyny pojawiania się polipa nie są dokładnie znane. Największa rola przypisywana jest zaburzeniom hormonalnym oraz przewadze estrogenów. Problemy te najczęściej dotyczą kobiet w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat, choć mogą pojawić się w każdym okresie życia kobiety. Pod uwagę są również brane czynniki zapalne, jeśli chodzi o polipy powstałe w obrębie szyjki macicy.

Objawy choroby

Najczęstszymi objawami polipów, z którymi pacjentki skłaniają się do wizyt u lekarza ginekologa, jest nieprawidłowe krwawienie. Występuje aż u 64% – 88% kobiet. Krwawienia ta pojawiają się pomiędzy miesiączkami, po stosunku płciowym, jak i również po badaniu ginekologicznym.

Drugim najczęstszym problemy, z którym zgłaszają się pacjentki, jest nadmiar wydzieliny pochwowej. Jej wydzielanie występuje w postaci bardzo obfitych i śluzowych upławów.

Wymienione wcześniej objawy mogą wyprzedzać pojawienie się polipa w ujściu. Jest on wtedy jeszcze niewidoczny, ale już zaburza prawidłową pracę błony śluzowej kanału szyjki macicy, jak i zwiększa ilość wydzielanego się śluzu. Podobnie jest w przypadku polipów trzonu macicy, u którego pojawiają się nieprawidłowe krwawienia. Są to głównie plamienia długotrwałe, krwawienie przedmiesiączkowe bądź przedłużające się to miesiączkowe.

Nieprawidłowe upławy również są tutaj obecne. Dochodzić może do infekcji wstępującej, jak i zakażenia błony śluzowej macicy oraz polipa. Objawem takiego zjawiska może być między innymi ropna wydzielina, która pojawia się w pochwie. Jednak należy pamiętać, że polipy mogą przez bardzo długi czas dawać skąpe i bagatelizowane przez kobiety objawy.

Ból towarzyszący polipowi pojawia się zdecydowanie bardzo rzadko i dotyczy tylko tych, które posiadają duże rozmiary. Charakterystyczny jest rodzaj bólu, który pacjentki określają najczęściej jako rytmiczny bądź skurczowy. Jest to wynikiem tego, że mięśnie macicy wywołują skurcze, starając się tym samym usunąć polipa z jamy macicy, traktując go przy tym jako ‘’ciało obce’’.

W przypadku polipów szyjki macicy to są one znacznie trudniejsze do zdiagnozowania. W większości przypadków nie dają one żadnych objawów. Najczęściej są one rozpoznawane przez przypadek podczas rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. Polipy mogą również powodować problemy z zajściem w ciąże, jak i przyczyniać się do poronień, dlatego też zawsze po rozpoznaniu polipów wskazane jest ich usunięcie.

Leczenie polipów macicy

Leczenie polipów macicy
Źródło: Freepik.com

Polipy leczy się zabiegowo. Przy podejrzeniu występowania polipa na podstawie badania USG najczęściej zalecane jest kolejne badanie w celu weryfikacji. Kolejne badanie wykonuje się w kolejnym cyklu miesiączkowym kobiety. Najlepiej tuż po miesiączce.

W przypadku, gdy ponownie stwierdzone zostaną zmiany, wskazane jest ich usunięcie i wykonanie badania histopatologicznego usuniętego materiału. Leczenie polipów macicy rozpoczyna się od kilkumiesięcznej kuracji o charakterze hormonalnym.

Jeśli nie przyniesie ona zadowalających rezultatów, lekarz może zaproponować bardziej nowoczesny zabieg, jakim jest histeroskopia bądź starszy sposób, a mianowicie wyłyżeczkowanie.

Histeroskopia

Histeroskopia operacyjna pozwala na usunięcie polipów zaraz po badaniu diagnostycznym. Jeżeli polipy zawierają komórki nowotworowe, to konieczna jest histerektomia. Polega na usunięciu macicy. Ten ostatni zabieg może zostać wykonany metodą laparoskopową bądź tradycyjną. Jest to bardzo radykalny krok. Zostaje wykonany tylko w rzadkich i poważnych przypadkach.

Zabieg histeroskopii przeprowadza się w miejscu zaaplikowania znieczulenia miejscowego w trybie ambulatoryjnym. Choć w bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędna może się okazać krótka hospitalizacja oraz zaaplikowanie dożylnie znieczulenia krótkotrwałego.

Jest to również mało inwazyjny oraz ograniczony zabieg, do którego wykorzystuje się specjalne urządzenia do wziernikowania. Bazuje on przede wszystkim na metodach mechanicznych, laserowych bądź elektrochirurgicznych.

Ze względu na obiektywne trudności techniczne pacjentka przed zabiegiem otrzymuje zazwyczaj dawkę mizoprostolu. Po to, aby lepiej przygotować szyjkę macicy do wprowadzenia do niej histeroskopu. Warto również pamiętać, że jeden procent polipów ma charakter złośliwy.

Łyżeczkowanie

Łyżeczkowanie natomiast wykonuje się po podaniu znieczulenia ogólnego. Uzyskany materiał bada się na obecność komórek nowotworowych. Po miesiącu od wykonania zabiegu wykonuje się kontrolne USG, ponieważ polipy niestety charakteryzują się wysoką tendencją do nawrotów.

Leczenie polipów szyjki macicy polega na ich ukręceniu. W zależności od wieku pacjentki czasami dodatkowo wskazane jest wykonanie diagnostycznego wyłyżeczkowania jamy macicy. Leczenie polipów może również przybrać charakter hormonalny. Jest to zależne od obrazu histopatologicznego zmian, mnogości guzków, wielkości, oraz również występujących objawów.

Jest możliwych kilka procedur terapeutycznych. Jednym z nich jest leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu środków hormonalnych. Stosuje się je głównie w przypadku występowania polipów małych, jak i bezobjawowych. Terapia ta trwa zazwyczaj kilka miesięcy oraz musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza. Niestety efekty nie zawsze są satysfakcjonujące, jak i trwałe.

Pielęgnacja po zabiegu

W przypadku, gdy pacjentka została poddana operacji histeroskopowej, czas jej rekonwalescencji wynosi od dwóch do czterech tygodni. W tym czasie kobieta powinna prowadzić oszczędzający tryb życia, jak i unikać gorących kąpieli w wannie. Mogą one nasilić krwawienie.

Należy również zaprzestać intensywnego wysiłku fizycznego oraz psychicznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów. W tym okresie jak najbardziej wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Powoduje ona zbyt duży wysiłek i może podrażnić miejsca, w którym była przeprowadzana operacja.

Kobieta nie powinna używać tamponów i zastąpić je podpaskami. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji zaleca się wykazanie szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych. Zalecenia co do pacjentek, które przeszły zabieg ablacji polipa macicy są bardzo podobne, jak te przedstawione powyżej.

Podsumowanie

Podsumowując, pomimo iż polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami (jest tak w 99% przypadków) to nieleczenie ich może przyczynić się do poważniejszych konsekwencji, na przykład choroby nowotworowej lub bezpłodności. Mogą także sprawiać dyskomfort i ból, a co za tym idzie utrudniać nam normalne, codzienne życie.

Bardzo ważna jest również pielęgnacja i higiena oraz regularne badanie swojego ciała, nawet gdy nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących objawów, ponieważ niektóre choroby nie posiadają widocznych i niecodziennych objawów. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.