Loading...
Zdrowie

Prawidłowe ciśnienie u kobiet: jakie są normy?

Lekarz mierzy ciśnienie kobiecie robiąc podstawowe badania

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi jest kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto więc znać obowiązujące jego wartości – po to, aby w porę zareagować na niepokojące zmiany. Dowiedz się, ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi u kobiet.

Ciśnienie tętnicze stanowi odzwierciedlenie nacisku przepływającego strumienia krwi na ściany naczyń krwionośnych – tętnic i żył. Gdy dochodzi do skurczu lewej komory serca, ciśnienie osiąga najwyższą wartość (ciśnienie skurczowe). Natomiast jego najniższa wartość odnotowywana jest w momencie rozkurczu komory serca (tzw. ciśnienie rozkurczowe).

Prawidłowe ciśnienie krwi u kobiet – normy

Normy dla ciśnienia tętniczego krwi są jednakowe dla kobiet (także w ciąży) i mężczyzn. Za optymalne wartości przyjmuje się 120-129/80-84 mm Hg.

Wyróżnia się także:

  • optymalne ciśnienie krwi – wartości są niższe niż 120/80 mm Hg;
  • wysokie prawidłowe ciśnienie krwi – wartości mieszczą się w granicach 130-139/85-89 mm Hg.

Warto przy tym podkreślić, że powyższe normy obowiązują w przypadku pomiarów dokonywanych w gabinecie lekarskim. Oznacza to, że wyniki wyższe niż prawidłowe wskazują na rozwój nadciśnienia tętniczego.

Czy wiesz, że? Mimo iż normy ciśnienia tętniczego dla kobiet i mężczyzn są identyczne, mogą pojawić się różnice w pomiarach. Niższe wartości ciśnienia charakteryzują dziewczęta w okresie dojrzewania oraz młode kobiety[3].

Dlaczego pomiary ciśnienia tętniczego są ważne?

Jeżeli krew przepływa przez naczynia krwionośne i wywiera przy tym zbyt duży nacisk, wówczas może dojść do ich uszkodzenia. Będzie to sprzyjać odkładaniu się blaszki miażdżycowej, a nawet… prowadzić do niszczenia wielu narządów wewnętrznych, np. nerek.

Kontrolowanie ciśnienia krwi jest istotne, ponieważ jego wartości przekraczające normę nie zawsze dają objawy. Natomiast nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi m.in. do niewydolności serca, zawału, udaru mózgu[4].

Pamiętaj! Mianem nadciśnienia tętniczego określa się trwały wzrost ciśnienia krwi – na poziomie wynoszącym >140/90 mm Hg.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Wartości ciśnienia krwi mogą nieznacznie zmieniać się np. pod wpływem stresu, aktywności fizycznej, zmęczenia, a nawet… rozmowy. Dlatego tak ważne jest prawidłowo przeprowadzony pomiar – od tego zależy wykrycie ewentualnego nadciśnienia.

Warto wiedzieć! O nadciśnieniu mówi się wówczas, gdy kilka pomiarów przeprowadzonych w kilkudniowych odstępach czasu wskazuje na podwyższone wartości ciśnienia krwi. Jednorazowe badanie nie daje miarodajnych wyników.

Jeżeli zależy ci na tym, aby wyniki przeprowadzonego pomiaru były prawidłowe, należy zastosować się do poniższych wskazówek. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH) z 2021 roku, zaleca się dokonywanie pomiarów za pomocą elektronicznego ciśnieniomierza z mankietem naramiennym.

  1. Udaj się do pomieszczenia, w którym panuje spokojna atmosfera i temperatura pokojowa.
  2. Przed przystąpieniem do pomiaru odpocznij w pozycji siedzącej.
  3. Pozostań w takiej pozycji i załóż mankiet – pamiętaj o dobrym dopasowaniu jego średnicy do obwodu ramienia.
  4. Zadbaj o to, aby łokieć był podparty, a ramię znajdowało się na wysokości serca. Dlaczego? Gdy ramię znajdzie się poniżej poziomu serca, może dojść do zawyżenia wyników. Jeśli będzie ułożone wyżej niż serce, wówczas wynik może być zaniżony[6].
  5. Przeprowadź pomiar w milczeniu i bezruchu.
  6. Zanotuj wynik w zeszycie.

Jeśli ciśnienie tętnicze krwi mierzysz pierwszy raz, czynność powtórz dla drugiego ramienia. W takim przypadku punktem odniesienia powinno być to ramię, gdzie odnotowano wyższe ciśnienie (kolejne pomiary przeprowadzaj właśnie na tym ramieniu.

Jeżeli cyklicznie wykonywane badania będą wskazywały na podwyższone wartości ciśnienia krwi, wówczas niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Poprzez odpowiednią dietę oraz zmianę trybu życia będzie można uniknąć rozwoju nadciśnienia tętniczego.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[2] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[3] https://diag.pl/pacjent/artykuly/prawidlowe-cisnienie-krwi-jakie-powinno-byc/#2-Cisnienie-krwi-u-kobiet-i-mezczyzn

[4] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[5] https://podyplomie.pl/medycyna/37547,pomiary-cisnienia-tetniczego-zalecenia-esh-z-2021-r?page=3

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58715,najczestsze-bledy-podczas-pomiaru-cisnienia

[7] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/58699,jak-mierzyc-cisnienie-tetnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.