Loading...
Choroby

Przewlekły ból głowy: jak problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą z tym związane?

Kobieta ma przewlekłe bóle głowy

Artykuł partnera.

Codzienny ból głowy utrudnia funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Kiedy środki przeciwbólowe nie działają, problem staje się poważniejszy. Badania pokazują, że aż 90% ogólnej populacji w ciągu swojego życia miało ból głowy. Każdego roku zmaga się z nim ok. 50% ludzi na świecie. Niestety są także osoby, które latami zmagają się z nim niemal codziennie. Czym jest CDH?

Codzienny ból głowy

Chronic daily headache – CDH, to przewlekły codzienny ból głowy. Zespół objawów charakteryzuje się występowaniem dolegliwości bólowych głowy ponad 15 razy w miesiącu, a czas ich trwania wynosi więcej niż 4 godziny na dobę.

Lekarze są podzieleni, co do czasu trwania bólu, który można zakwalifikować do CHD. Część specjalistów uważa, że to minimum trzy miesiące, a inna grupa, że pół roku. Warto zauważyć, że przewlekły codzienny ból głowy wykazuje znaczną odporność na leczenie.

Co wspólnego ma przewlekły ból głowy z problemami w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego?

Zrozumienie stawu skroniowo-żuchwowy i jego funkcji

Symetrycznie parzysty staw stanowiący połączeniem żuchwy z czaszką, który zawsze porusza się równomiernie po obu stronach to staw skroniowo-żuchwowy. Jego ważnym elementem jest krążek stawowy, który oddziela powierzchnie stawowe. Jest to jeden z najczęściej używanych stawów w ciele, co wynika z mówienia, żucia, śpiewu i ziewania.

Krążek stawowy, nazywany także chrzęstnym, pełni funkcję poduszki, która umożliwia płynną pracę stawu. W sytuacji, gdy zgryz jest w nieprawidłowym ustawieniu, może dojść do zmiany pozycji żuchwy. W takich sytuacjach krążek jest najczęściej wypchnięty do przodu. Dolna szczęka ma wówczas tendencję do zbytniego powracania do tyłu, a szczyt żuchwy naciska na nerwy i naczynia krwionośne z tyłu stawu, co ostatecznie wywołuje ból.

Objawy źle pracującego stawu skroniowo-żuchwowego:

  • bóle głowy;
  • bóle ucha;
  • zawroty głowy;
  • problemy z połykaniem;
  • zgrzytanie zębami;
  • starcie patologiczne zębów.

Problem przewlekłego bólu głowy może mieć różne przyczyny. Warto podjąć działania, aby pozbyć się problemu możliwie najszybciej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego cierpienia.

Jakie objawy mogą sugerować, że ból głowy jest związany ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Nie zawsze przyczyny dolegliwości bólowych są oczywiste. Zwykle lekarz czy fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie próbuje postawić diagnozę. Kiedy warto zwrócić się o pomoc?

Objawy bólu głowy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym to m.in.:

  • tępy ból głowy za uchem;
  • odgłosy zgrzytania przy otwieraniu lub zamykaniu ust;
  • bóle twarzy, skroni, karku, tylnej części głowy oraz ramion;
  • szumy w uszach, uczucie zatkania lub przeciążenia ucha, ból ucha (jedno- lub obustronny);
  • klikające lub strzelające odgłosy w stawach skroniowo-żuchwowych;
  • uczucie rozpierania w głowie przypominające migrenę (bóle głowy od stawu żuchwowego).

Istnieje więcej objawów, z którymi warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Wśród nich są np. zawroty głowy, mdłości czy drętwienie lub mrowienie w palcach.

Rola fizjoterapii w leczeniu bólu głowy powiązanego ze stawem skroniowo-żuchwowym

Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego ma za zadanie wyeliminowanie przyczyny dysfunkcji oraz złagodzenie lub całkowite pozbycie się objawów. Aby osiągnąć sukces terapeutyczny, niezbędne jest podejście holistyczne, które obejmuje pracę zarówno na obszarze twarzoczaszki, jak i na wszystkich poziomach ciała, takich jak szyja, klatka piersiowa, kręgosłup, miednica i kończyny. 

Terapia musi być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając przyczynę nieprawidłowości oraz towarzyszące objawy. Warto zaznaczyć, że często przyczyna dysfunkcji leży w gestii stomatologa, dlatego niezbędna jest współpraca między fizjoterapeutą a stomatologiem.

Sprawdź, jak rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego może pomóc w złagodzeniu bólu: https://fizjokinetic.com/metody/fizjoterapia-stawu-skroniowo-zuchwowego.

Skuteczna diagnoza

Ból głowy może mieć różne przyczyny. Znalezienia źródła dolegliwości bólowych jest kluczowe. Problemem może być staw skroniowo-żuchwowy, który wiąże się z dużym dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu. Kierunkowskazem do dobrej diagnozy mogą być wspomniane wcześniej objawy. Warto zasięgnąć specjalistycznych konsultacji z fizjoterapeutą. Znajomość anatomii człowieka umożliwia zastosowanie różnego rodzaju technik leczenia, które złagodzą lub całkowicie wyeliminują trapiące Cię bóle.

Potrzebujesz pomocy? Fizjoterapeuta Ruda Śląska jest do Twojej dyspozycji. Wejdź na https://fizjokinetic.com/ i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.