Loading...
ChorobyDom i rodzina

Ból głowy w skroniach – przyczyny i formy leczenia

Kobieta z bólem głowy w skroniach

Ból głowy w skroniach może mieć wiele przyczyn. Dowiedz się, co może powodować ból głowy, czoła i skroni, a także jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Dlaczego boli nas głowa i odczuwamy ból głowy w skroni?

Ból to nieprzyjemne uczucie, z którym mamy do czynienia, gdy oddziałuje na nas jakiś wywołujący go bodziec. Ból, należy do poznawczej kategorii badanych przez psychologię wrażeń, które wchodzą w zakres tzw. ludzkich procesów poznawczych. 

Często ból, w tym także ból głowy w skroni, ma to do siebie, że negatywnie oddziałuje na nasze ogólne samopoczucie, emocje i zmysły. Powstając pod wpływem bodźca czy też niezależnego od siebie, zewnętrznego impulsu ból, sam w sobie, staje się przyczyną nie do wytrzymania i często trudną do zniesienia przez odczuwające go osoby.

Taki właśnie może być ból głowy czoła i ucisk w skroniach. Głowa jest bardzo istotną i wrażliwą częścią naszego ciała, więc troska i niepokój związany z jej stanem zdrowia, jest rzeczą naturalną i jak najbardziej właściwą. Znajduje się w niej przecież mózg, organ, bez którego nasze życie, byłoby w rzeczywistości niemożliwe. Neurologia i psychiatria, zdecydowanie podkreślają zasadność tych słów. Mózg zbudowany jest z tzw. zwojów mózgowych i nadal uznawany jest za centralny, od łac. celebrum, narząd i część ośrodkowego układu nerwowego.

Zatem, jeśli dokucza ci: 

  • ból głowy w skroniach i okolicach czoła,  
  • ból głowy nad oczami
  • punktowy ból głowy,
  • lub jakikolwiek ucisk tych części głowy,

jak najszybciej udaj się do lekarza, neurologa, fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego. Tym bardziej, jeśli ta postać bólu, ma charakter nawracający, chroniczny i wydaje się ci, przeszkodą nie do usunięcia. 

Bóle głowy możemy podzielić ze względu na charakter ich pochodzenia oraz przyczynę ich powstawania na bóle:

  • pierwotne,
  • wtórne.

Diagnoza bólu głowy w skroni, nie jest często rzeczą prostą, nawet dla specjalistów. O czym się będą mogli państwo przekonać, w trakcie czytania, dalszej części tego artykułu. 

Kobieta borykająca się z bólem głowy
Źródło: Pexels.com

Bóle głowy w skroniach i nad oczami. Stany zapalne narządów zewnętrznych głowy czaszki

Wtórne bóle głowy, jak można się łatwo domyślić, powstają na bazie innych, wcześniej powstałych już dolegliwości. Jeśli niedyspozycje te nie zostaną odpowiednio rozpoznane przez lekarza, oznacza to, że nadal będą one dla nas uciążliwe i będą mogły nam dokuczać. Nieusunięcie właściwej przyczyny bólu czoła, oznacza brak wymiernego w skutkach efektu. 

Ból głowy w okolicach skroni – przyczyny

Jako jego główne przyczyny bólu głowy w skroniach i czole, wymienia się: 

  • zapalenie zatok przynosowych, 
  • stany zapalne układu nerwowego, 
  • podrażnienia i zaognienia innych narządów zlokalizowanych w czaszce, takich jak oczy, uszy, nos, jama ustna. 
  • obecność bakterii i wirusów w organizmie, 
  • choroby psychiczne,
  • nabyte wcześniej urazy mechaniczne w efekcie uderzeń lub upadków.

Te podstawowe, powszechniej występujące objawy, lekarz najczęściej wyklucza jako pierwsze. Jeśli dają się bez większych powikłań wyleczyć, możemy cieszyć się z faktu, że dokuczająca nam choroba, została od razu i szybko wyeliminowana. 

Ucisk w skroni i czole. Dlaczego głowa jest wrażliwa na zmiany w otaczającej nas atmosferze

Przyczyną bólu głowy w skroniach lub bólu czoła, może być również ciśnienie. W nauce, ciśnienie jest wartością określaną jako skalarna, czyli posiada swoją moc i właściwą dla siebie, mierzalną siłę. Ciśnienie, inaczej nazywane jest także naprężeniem. Jak się to sprawdza jeśli chodzi o ból głowy na skroni, oraz pochodne do niego doświadczane przez nas, równie bolesne męki? 

W medycynie mamy do czynienia z specjalnym rodzajem ciśnienia, które nazywane jest ciśnieniem tętniczym, w skrócie BP od ang. blood pressure. Jest to nacisk i naprężenie, jakie wywiera krew na ścianki tętnic oraz żył. 

Można powiedzieć, że cała wina, leży po stronie zjawiska jakim jest grawitacja, ponieważ ciśnienie, nie miałoby racji bytu, gdyby nie to, że wszystkie obiekty, posiadające masę lub energię wzajemnie się przyciągają. Ludzkie ciało, stanowi pod względem przepływu krwi, stanowi obieg zamknięty. Nic z nas na co dzień nie wycieka, może oprócz kataru, a nasza krew, zwykle płynie spokojnie, zamknięta w czerwono-niebieskich żyłach. Jeśli krew w swoim przepływie z organu do organu, z mięśni do kolejnej narządu, napotyka jakieś bariery lub przeszkody, może to powodować powstawanie silnego bólu. 

Bóle głowy w skroniach i czole, możemy zatem odczuwać, gdy cierpimy na: 

  • zapalenie tętnicy skroniowej, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe, 
  • czy niedokrwienie mózgu. 

Są to dość nieprzyjemne dla nas okoliczności, zwane potocznie stanami chorobowymi. Związane z ciśnieniem i zaburzoną pracą naszych żył, znajdujących się w obrębie ludzkiej czaszki oraz głowy. 

Krew, w samych tylko naczyniach dużych, przemieszcza się  z prędkością równą 0,8-1,0 m/s. Ta jej właściwość powoduje, że krew z ogromną siłą, napiera zarówno na ścianki żył jak i na napotkane na swojej drodze złogi, różnego rodzaju zanieczyszczenia i resztki metabolicznych przemian. Naukowcy i badacze, zajmujący się budową ludzkiego ciała, mówią, że czasem przyczyną dokuczliwego bólu głowy w okolicach skroni tyłu, może być sam fakt, że nasz układ krążenia, nie jest po żadnym względem konstrukcją doskonałą ani idealną, tak jakbyśmy sobie tego mogli życzyć. Perfekcyjne, jedynie są nasze wspomnienia, wyobrażenia i zdjęcia w Photoshopie. Nanosekunda olśnienia, nazywana przez wielkich twórców, bogiem, a nie żywy organizm, którym bezwzględnie jesteśmy, podlegający wrażeniom i procesom poznawczym takim jak bóle głowy w skroniach oraz degradacja i ostateczny rozkład.  

Czasem przyczyna bólu głowy w skroni może być zupełnie błaha. Pogoda, nie zawsze nam sprzyja i czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieumyślnie, narażamy się na jej negatywne skutki. Zajęci pracą na świeżym powietrzu, możemy ulec przewianiu, do którego dochodzi, gdy rozgrzany organizm, narażony jest na działanie zimnego powietrza. Wszystkie narządy naszego ciała, zlokalizowane w obrębie głowy i czaszki, mogą ucierpieć z tytułu wyziębienia, różnego typu zapaleń czy infekcji.

Formy leczenia i dostępne rozwiązania na ból głowy, skroni i czoła

W jaki sposób poradzić sobie z bólem głowy w okolicach skroni? Najczęściej stosowaną metodą, są oczywiście dostępne bez recepty, w aptekach, wszystkim znane tabletki przeciwbólowe, takie jak popularny paracetamol. W domu czy gabinecie fizjoteraputy, możemy poddać się serii regularnych masaży, które na pewno pomogą nam w uzyskaniu lepszego samopoczucia. W przypadku poważniejszych schorzeń, konieczna jest terapia, rekonwalescencja i zabieg terepeutyczne. W najtrudniejszych okolicznościach, musimy się liczyć z długotrwałym leczeniem, połączonym z działaniem operacyjnym specjalistów i lekarzy chirurgów. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.