Loading...
Uroda

Rozmiar biustów i dobrze dobrany stanik

Dobór biustonosza do rozmiaru biustu - rozmiary biustów są różnorodne

Biust to atrybut każdej kobiety. W rzeczywistości jednak, to nie rozmiar czy konkretny kształt biustu powinien być najważniejszy, ale zdrowe i odpowiednio ułożone w miseczce stanika piersi. Odpowiednio dobrany biustonosz, to nie tylko piękny i atrakcyjny wygląd, ale także prawidłowa postawa, prosty kręgosłup i właściwy przepływ krwi wzdłuż całego ciała. To także świadectwo tego, że jesteśmy świadome tego, jak dbać o swoje piersi i, że nie są one tylko dodatkiem do naszego ciała, ale jego ważnym elementem. Jakie są rozmiary biustu? Jak dobrze dobrać stanik i jak rozmiar biustu ma się do tego wyboru? O tym poniżej.

Rozmiary biustów

Prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch identycznych biustów. Myślę, że nawet te stworzone w klinikach medycyny estetycznej, nie są takie same, a to za sprawą tego, że nie tylko wielkość biustu ma w jego rozmiarze znaczenie. Zacznijmy od tego, co składa się na rozmiar piersi, a tym samym na rozmiar staników. Czy pierś rozmiaru D może być identyczna jak biust 70C? O dziwo tak i o tym za moment.

Ponieważ artykuł pisany jest dla polskich czytelników, skupmy się na rozmiarach polskich. Należy jednak pamiętać, że możemy także spotkać się z innymi wartościami i wtedy dobrze odnieść się do tabel rozmiarowych i sprawdzić, co dla przykładu oznacza 34A w polskiej rozmiarówce.

Rozmiar biustów – podstawowe parametry

Na rozmiar biustu składają się dwa parametry oznaczone:

  • liczbą,
  • literą.

Przykładem jest właśnie 70C lub 80A, czy 65D. Jak widać kombinacje złożone z tych dwóch oznaczeń mogą być różne. Ważne jest to, co każde z nich oznacza. Liczba to wartość, jaką uzyskamy mierząc swój obwód ciała zaraz pod biustem. Litera z kolei określa wielkość miseczki stanika, a więc tym samym rozmiar naszych piersi. Rozpoczynając od najmniejszych A na K nieraz, chociaż nie zawsze, kończąc, można zdać sobie sprawę, że rozmiar biustu jest zróżnicowany i u każdej kobiety inny, dlatego zawsze należy dobierać go bezpośrednio do swoich aktualnych wymiarów.

Mówiąc jeszcze wstępnie o rozmiarze piersi trzeba pamiętać, że wartości oznaczane tak jak w przypadku ubrań: „40” lub „XS” to nie wartości oznaczające rozmiar biustonosza. Co najwyżej, oznaczenia takie mogą znaleźć się na stanikach sportowych, jednak jeśli mówimy od prawdziwej rozmiarówce biustu i stanika, posługujemy się zawsze oznaczeniem liczbowo-literowym.

Wartość mierzona pod biustem

Rozmiary biustu zaczynamy wyznaczać od pomiaru obwodu pod biustem. Puntem wyjścia jest więc obwód zaraz pod biustem, który także nie jest bez znaczenia wybierając rozmiar miseczki. 

Pomiar musi być dokonany zaraz pod biustem, a nie na wysokości pasa. Jego wartość oczywiście będzie zależała od naszej budowy ciała. Nieco więcej ciała da nam zupełnie inną wartość niż w przypadku chudego czy po prostu drobnej budowy korpusu. Prawda jest jednak taka, że nawet najszczuplejsze ciało może mieć dość duży obwód mierzony pod biustem, ze względu na chociażby rozbudowaną klatkę piersiową, na co nie mamy przecież wpływu. Z tego powodu, kobiety o zupełnie innych kształtach i na pozór zupełnie innej  budowie, mogą mieć dokładnie taki sam rozmiar biustu.

Jak mierzyć biust?

Własciwie dobrany biustonosz do rozmiaru biustu a rozmiary biustów lubią się różnić
Źródło: freepik.com

Chcąc dobrze dobrać stanik do naszego rozmiaru biustu, możemy oczywiście udać się do brafitterki, czyli specjalistki bądź specjalisty, który jest fachowcem w biustonoszach i bez problemu zmierzy nas, a następnie dobierze odpowiedni dla nas rozmiar stanika, uwzględniając wszystkie indywidualne cechy naszej figury.

Na szczęście nie jest to jedyna opcja. Dla tych, które chcą dobrać stanik samodzielnie, jedynym czego trzeba jest centymetr krawiecki i nieco umiejętności.

Pomiaru dokonujemy zaraz pod biustem, pamiętając aby na całej długości obwodu centymetr utrzymany był na jednym poziomie i nie przesuwał się ani w górę ani w dół. Po drugie, miarką należy się nieco ścisnąć. Wymiar zmierzony powinien być nieco mniejszy niż normalnie, gdyż stanik musi dobrze przylegać do ciała, aby dobrze podtrzymywać biust. Nie przesadzajmy natomiast z ciasnością pomiaru, nie chodzi o ściskanie się do utraty tchu, chodzi o jak najbardziej odzwierciedlający rzeczywistość wymiar naszego ciała.

Po dokonaniu pomiaru, wydawać by się mogło, że znamy doskonale już jeden z naszych wymiarów – liczbę. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wynik jaki osiągnęliśmy musimy teraz zaokrąglić w dół. Tak, w dół, nie w górę. Więc jeśli np. wartość zmierzona to 84 cm to naszym wymiarem jest 80. Jeśli 71 to oczywiście bliżej nam do 70, a niekiedy nawet 65 – wszystko zależy od tego jakie mamy ciało. W zależności od tego czy więcej mamy mięśni czy tkanki tłuszczowej, nasze zaokrąglenie jest zmienne. Skład ciała determinuje, to czego faktycznie będziemy szukać dla siebie podczas dobierania rozmiaru stanika do rozmiaru biustu.

Jeśli nadal nie jesteśmy pewne czy przy obwodzie 73 cm to 70, 65 czy może 75 będzie idealnym rozmiarem naszego biustonosza, mamy jedno wyjście – przymierzać. Metodą prób i błędów, ale wciąż w wąskim zakresie, szukajmy rozmiaru idealnego.

Rozmiar miseczki stanika

Na początku określiliśmy już to, że na rozmiar stanika składa się obwód ciała pod biustem, ale także wielkość miseczki stanika. Oznaczany literami od A do… no właśnie, ciężko powiedzieć, bo zapewne są i miseczki o naprawdę sporych rozmiarach, rozmiar miseczki mówi o tym jakiej wielkości pierś się w niej mieści. Aby zdefiniować jaki rozmiar biustu mamy, należy obliczyć różnicę między obwodem zmierzonym na wysokości biustu, a wcześniej zmierzonym wymiarem naszego ciała zaraz pod biustem.

Różnicę należy potem zestawić z tabelami, które można znaleźć w internecie i na tej podstawie określić swój rozmiar miseczki. Przykładem niech będą wymiary 85 cm w biuście i 78 cm (rozmiar 75) pod biustem. Różnica to 10 cm, a więc miseczka A lub B, a dokładniej mówiąc rozmiar stanika równy 75A lub 75B. W tym zakresie powinnyśmy się poruszać i te dwa rozmiary spróbować zanim kupimy nowy stanik. Należy pamiętać, że sama literka nic nie znaczy. Jak widać, zależy ona typowo od wymiaru pod biustem, a nie tylko suchej wartości jaką daje różnica między, a jednym drugim wymiarem.

Rozmiar biustu, a pełna wygoda

Kobiety w odpowiednio dopasowanymi biustonoszami, rozmiar biustów może się drastycznie różnić pod względem sylwetki kobiety
Źródło: freepik.com

Często pojawia się problem niewłaściwie dobranego stanika. Panie skarżą się na to, że bywa on zbyt ciasny, że jedyne o czym marzą po powrocie do domu to zdjęcie go z siebie, a przynajmniej rozpięcie choćby na chwilę. Wbijające się ramiączka, czy pasek na całej długości obwodu także nie jest niczym przyjemnym. Problemem z reguły jest zwyczajnie źle dobrany rozmiar stanika do naszych faktycznych wymiarów.

Po pierwsze, pomiar, tak jak wspomnieliśmy, powinien być na lekkim ścisku, ale nie na całkowitym wdechu czy wydechu. Po drugie, stanik ma podtrzymywać piersi i to właśnie dobrze dopasowany jego obwód spełnia to zadanie. W żadnym wypadku biust nie powinien opierać swojego ciężaru na ramiączkach. Po trzecie, miseczka musi być wystarczająco duża aby w całości objąć nasze piersi i nie pozwolić nam na pojawienie się nad miseczką, pod nią lub obok niej, fałdek skóry, a dokładniej mówiąc nieobjętej miseczką piersi.

Innym, częstym powodem do narzekań, przy doborze rozmiaru stanika jest pojawianie się nad lub pod nim fałdy skórnej. Niezależnie od figury i masy ciała mamy możliwość tak dobrać rozmiar biustonosza do naszego rozmiaru biustu, że raz na zawsze zapomnimy o tego typu problemach. Najczęstszym powodem jest zbyt duży, nie rozmiar biustu o dziwo, ale rozmiar stanika. Niepoprawnie zmierzony obwód pod biustem, lub zwyczajnie za luźny lub rozciągnięty już stanik, może powodować zniekształcenia, a zarazem powodować to, że nasza sylwetka całościowo również ulegnie pewnym niekorzystnym zmianom.

Stanik powinnyśmy mieć dobrany tak, aby zapinać go na ostatnią, lub inaczej mówiąc najluźniejszą, haftkę. Dzięki temu, nawet przy niewielkim rozciągnięciu gumy, wciąż mamy możliwość regulacji i nie fundujemy sobie ani zbyt ciasnego ani zbyt luźnego biustonosza, cierpiąc przy tym na wylewające się z miseczek piersi, lub tworzące się na plecach fałdki skóry.

Należy sobie jasno powiedzieć, że być może biustonosz nie należy do najwygodniejszych elementów ubioru kobiety. Dobrany prawidłowo niemniej jednak może być praktycznie nie wyczuwalny, chociaż oczywiście im większy biust tym większy ciężar i całkowite odciążenie nas od uczucia posiadania sporego biustu nie zniknie.

Niezależnie od tego czy mały czy duży biust, warto o niego dbać. Jeżeli czujemy się dobrze bez stanika, nie nośmy go. Jeżeli nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez tego elementu bielizny, postarajmy się o to, aby był jak najlepiej dopasowany do naszego ciała. W końcu każdy rozmiar biustu jest piękny i zasługuje na komfort w odpowiednio dobranym rozmiarze stanika.

Źródła:

  • Measurement of breast volume in females: description of a reliable methodB.N. Campaigne,V.L. Katch,P. Freedson,S. Sady &F.I. Katch 1978;
  • Bra band size measurements derived from three-dimensional scans are not accurate in women with large, ptotic breasts
    Deirdre E McGhee, Lauren G Ramsay, Celeste E Coltman, Sheridan A Gho, Julie R Steele,Ergonomics 2018.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.