Loading...
Zdrowie

Rzetelna wiedza medyczna – gdzie jest zawarta?

Rzetelna wiedza medyczna to informacje, w których zawarte są konkretne przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Dotyczy ona chorób, przypadłości, dziedzin medycyny oraz podejrzeń, które mogą niepokoić na co dzień. Poszukując wiedzy medycznej w zróżnicowanej, szerokiej tematyce niepokojących nas dolegliwości często po prostu wpisujemy nurtującą nas frazę do wyszukiwarki, mając nadzieję znaleźć szybko i łatwo sprawdzone, rzetelne informacje. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Rzetelna wiedza medyczna zawarta jest w źródłach, tworzonych przez specjalistów. Nie każdy może być medykiem, a osoby znające się na wszystkim nie są w stanie kompleksowo opanować wiedzy medycznej.

Jak szukać wiedzy medycznej w książkach?

Książki, napisane przez osoby, wykształcone w dziedzinie medycyny bez wątpienia stanowią bazę sprawdzonej, godnej zaufania wiedzy medycznej, którą możemy wykorzystywać w praktyce. Wybierając literaturę medyczną, szeroko dostępną w księgarniach warto jednak zwrócić uwagę na datę publikacji. Literatura medyczna w znacznej części wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne oraz wiedzę, rozwijającą się nieustannie. Biorąc pod uwagę postęp w tej dziedzinie, literatura sprzed dziesięciu, a nawet pięciu lat może nie dostarczyć Ci rzetelnej wiedzy, aktualnej na dzień dzisiejszy.

Rzetelna wiedza medyczna online – jak filtrować informacje? 

Online możemy znaleźć wiele informacji, które należy jednak oceniać pod kątem wiarygodności. Każdy blog stomatologiczny, okulistyczny czy pediatryczny może nie być stworzony przez specjalistę, a osobę, która opisuje swoje prywatne doświadczenia. Zwróć zatem uwagę na źródło wiedzy online. Blog stomatologiczny, który dostarcza rzetelnej wiedzy medycznej, powinien być stworzony i aktualizowany przez stomatologa. Podobnie jest z pediatrią i innymi dziedzinami medycyny. Nie ufaj każdej informacji, znalezionej przez internet, wybierając źródła wiarygodne, tworzone przez specjalistów.

Po czym poznać, ze strona zawiera rzetelne informacje?

Najpewniejsze informacje znajdują się na oficjalnych stronach organizacji, związków, towarzystw o charakterze medycznym. Działające jednostki często dzielą się aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną, propagując ją bez dodatkowych opłat. Portale medyczne, dedykowane dla studentów medycyny i pokrewnych kierunków również są źródłem rzetelnej wiedzy medycznej, jednak często przy chęci skorzystania z pełnego dostępu, należy uiścić opłatę.

Czy można leczyć się samemu na podstawie wiedzy z publikacji?

Blog stomatologiczny, pediatryczny, neonatologiczny, geriatryczny czy dermatologiczny są źródłem sprawdzonej, aktualnej wiedzy medycznej wtedy, gdy tworzone są przez wykształconych, doświadczonych specjalistów. Nie jest to jednak wystarczająca wiedza, aby leczyć się samemu na podstawie informacji, zawartych w publikacjach. W sytuacji podejrzenia choroby należy udać się do lekarza, który kompleksowo zbada problem, zaleci wykonanie badań oraz dobierze metodę leczenia, indywidualnie dopasowaną do potrzeb konkretnej jednostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.