Loading...
Dom i rodzinaNowinki ze świata zdrowiaUroda

Self-Care, czyli jak zadbać o siebie?

Kobieta uwielbiająca uprawiac self-care w domu

Jesteś wyjątkową osobą i nie musisz nieustannie naprawiać siebie, działając wbrew sobie.

Czym jest Self-Care?

Self-Care to proces poznawania siebie, swoich potrzeb oraz ich zaspokajania. Pierwsze co przychodzi nam do głowy to zakupy nowej pary butów, nowej torebki czy eleganckiej sukienki. W Self-Care chodzi jednak o coś więcej, niż o spełnianie swoich materialnych zachcianek. Self-Care to mądry, ponadczasowy trend, mówiący o zaspokojeniu potrzeb swojego ciała, umysłu i duszy. To okazanie wsparcia, zrozumienia i nieco czułości własnej osobie. Nie jest tajemnicą, że dobrą energią można dzielić się z innymi, wyłącznie wtedy, gdy mamy dobre relacje sami ze sobą.

Dlaczego warto zatroszczyć się o siebie?

Żyjesz w biegu, najczęściej stawiasz dobro innych ponad swoje? Oczekujesz, że zaopiekują się Tobą ludzie, którymi się otaczasz? W rzeczywistości jednak wygląda to tak, że czas mija, a Ty nadal nie jesteś szczęśliwa. Weź zatem sprawy w swoje ręce, uwierz, że jesteś wyjątkowa i nie musisz czekać, na to aż ktoś Cię uszczęśliwi…

Tu na Twojej drodze pojawia się Self-Care – jeśli jeszcze nie wiesz co to takiego, wyobraź sobie, że masz wolny dzień, spędzasz go sama… Pierwszą rzeczą, którą robisz po przebudzeniu, jest kawa. Potem udajesz się do łazienki, sięgasz po swoje kolagenowe kosmetyki, masz czas na swoje pielęgnacyjne rytuały, a nawet na to, by trochę się porozpieszczać. Ubierasz się w swoje ulubione ubrania, sięgasz po ukochane perfumy, otaczasz się wyjątkowym zapachem.  Oddychasz głęboko, cieszysz się chwilą – jesteś tu i teraz.

Młoda kobieta dbająca o proces self-care
Źródło: Pexels.com

Czy może być przyjemniej?

Oczywiście, że tak – musisz jednak zrozumieć, że to Ty jesteś swoim priorytetem. Staraj się każdego dnia troszczyć o siebie i robić dla siebie dobre rzeczy, nie zapominając, rzecz jasna, o innych. Nie oddalaj sama siebie na dalszy plan. Szczęśliwa i spełniona kobieta – to mocny fundament rodziny, związku, przyjaźni czy biznesu i choć to, co napisane jest wyżej, brzmi dla Ciebie na ten moment nieco odlegle, jeśli postanowisz zatroszczyć się o siebie za jakiś czas, dotrze do Ciebie, jaką ważną i dobrą decyzję podjęłaś.

Jak doskonale wiesz, wielkie rewolucje zawsze zaczynają się od małych kroków.

Jakie jednak małe kroki wprowadzić w swoje życie?

 1. Bądź dla siebie wyrozumiała. Nie czuj się winna, gdy nie masz ochoty spotkać się ze znajomymi, wyjść z domu. Masz do tego prawo. Nie zawsze musisz tryskać humorem z usmiechem „od ucha do ucha”;
 2. Pozwól sobie odciąć się raz na jakiś czas od mediów społecznościowych i najbardziej znanych pochłaniaczach wolnego czasu, jakimi są smartfon i komputer. Skup się wtedy na sobie, swoim samopoczuciu, potrzebach.
 3. Pamiętaj o tym, żeby się ruszać – nie mówimy o treningu, który wyciśnie z Ciebie siódme poty, a wręcz przeciwnie do wyjścia z domu, spaceru np. w głąb przyrody. Postaraj się oczyścić głowę z męczącego natłoku myśli, wsłuchaj się w otoczenie, spróbuj znaleźć w nim coś, co uznasz za wyjątkowe. Doceń to, co masz.

  Kobieta ćwicząca w domu propagujaca proces self-care
  Źródło: Pexels.com
 4. Czerp radość z jedzenia – pamiętaj o tym, że jesteś tym – co jesz. Postaw zatem na jakość i smak potraw, które spożywasz. Zasługujesz na to, by odżywiać się zdrowo i pysznie, a Twoje ciało chętnie przyjmie składniki odżywcze zawarte w dobrze skomponowanych posiłkach. Warzywa i owoce to dary natury, które są dobre dla Twojego ciała.
 5. Słuchaj swojej ulubionej muzyki, medytuj. Przypomnij sobie, jakie utwory dają Ci największą radość. Zrelaksuj się i poczuj się lepiej – muzyka w tle z pewnością Ci to ułatwi.
 6. Uporządkuj przestrzeń wokół siebie – chociaż nie jest to najprzyjemniejszy przykład Self-Care, udowodniono, że nieporządek lub bałagan niekorzystnie wpływają na samopoczucie i umiejętność zrelaksowania się nawet w najprzytulniejszym kącie a to napewno poprawi to Twój humor…
 7. Zaplanuj i zacznij realizować to, co do tej pory zawsze odkładałaś na później. Może być to weekendowy wyjazd do przyjaciółki, wycieczka do Paryża albo założenie przydomowego ogródka – zrób to, na co masz ochotę i nie odkładaj siebie i swoich marzeń na później – życie jest teraz, teraz jest Twój czas!
 8. Miej marzenia – pomyśl, czego tak naprawdę chcesz i zapisz to. Nie bój się iść po swoje, nie bój się ich realizować.

To tylko przykładowe działania, które możesz zrealizować w nurcie Self-Care. Każda z Was ma przecież inne metody dbania o siebie. By poczuć się lepiej, postaw jednak na malutkie kroczki, nie zawsze musisz mieć siłę do przenoszenia gór. Wykaż empatię, którą zwykle masz dla innych, sobie.
Jesteś ważna, skończ szukać wymówek, zawsze jest pora na dobry początek.

LifeStyle Sylwia Sikora
e-mail: [email protected]
www.sylwiasikora.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.