Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Soczewki asferyczne i podwójnie asferyczne – co to oznacza?

kobieta w okularach

Asferyczne soczewki do okularów pod względem estetycznym zdecydowanie przewyższają swoje poprzedniczki, czyli tradycyjne sferyczne szkła okularowe. Soczewki asferyczne są cienkie, lekkie i mniej zakrzywione, nawet jeśli mają większą moc konieczną przy dużych wadach wzroku. Soczewki podwójnie asferyczne są przy tym pod względem walorów wizualnych jeszcze bardziej doskonałe. Warto jednak wiedzieć, że specjalna budowa, którą wyróżniają się okularowe soczewki asferyczne wpływa nie tylko na elegancki wygląd okularów i ich użytkownika, ale także na jakość i precyzję widzenia. Czym charakteryzują się szkła asferyczne? Jakie zalety posiadają?

Czym wyróżniają się asferyczne soczewki okularowe?

Soczewki asferyczne bardziej przypominają swoim kształtem elipsoidę niż wycinek kuli. Są bardziej płaskie oraz dużo cieńsze i lżejsze niż klasyczne szkła. Dzięki temu asferyczne soczewki okularowe nie mają nieatrakcyjnych krzywizn w centralnej części, a przez to wyglądają zdecydowanie lepiej, nawet w okularach o bardzo dużej mocy. Asferyczne szkła do okularów nie zniekształcają ponadto widoku oczu osoby noszącej okulary. Specyficzna budowa soczewki asferycznej pozwala bowiem niwelować niepożądany efekt powiększenia oka w przypadku wysokich mocy plusowych oraz redukować zjawisko jego zmniejszenia przy mocach minusowych. Okulary z asferycznymi soczewkami lepiej też radzą sobie z odwzorowaniem obrazu, który dzięki mniejszemu zakrzywieniu soczewki, nie podlega tak dużym deformacjom, jak ma to miejsce w przypadku soczewki o sferycznej budowie.

Co oferują soczewki podwójnie asferyczne?

Okularowe soczewki podwójnie asferyczne mają płaską, pozbawioną krzywizn konstrukcję po obu stronach, dzięki czemu mogą one być jeszcze cieńsze, lżejsze oraz efektywniejsze. Szkła podwójnie asferyczne pozwalają widzieć ostry i dokładny obraz wolny od zniekształceń i aberracji nawet przy patrzeniu przez ich peryferyjne obszary. Im bardziej zaawansowanej technologii użyto do ich produkcji, tym soczewki oferują większe pole widzenia, które pozbawione jest aberracji i rozmycia.

Dla kogo soczewki asferyczne w okularach będą trafionym wyborem?

Popularność soczewek asferycznych i podwójnie asferycznych rośnie niemal z miesiąca na miesiąc, dlatego także coraz więcej osób zastanawia się, czy warto w soczewki asferyczne zainwestować i udoskonalić nimi swoje okulary. Na pewno subtelne asferyczne soczewki okularowe będą strzałem w dziesiątkę dla korekcji średnich i wysokich wartości wad refrakcji. Tu korzyści są oczywiste. Cienkie soczewki asferyczne z powodu swoich estetycznych walorów na pewno przypadną do gustu również osobom, które przywiązują uwagę do swojej prezencji lub wymaga tego od nich ich tryb życia, profesja, pełniona funkcja. Ponieważ szkła podwójnie asferyczne gwarantują także lepszą jakość widzenia, każdy, kto ceni funkcjonalność, komfort i efektywność również powinien zainteresować się tym innowacyjnym i rewolucyjnym rozwiązaniem optycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.