Loading...
Jedzenie

Zdrowa żywność – zdrowe życie

Robienie zdrowej sałatki z warzyw

Artykuł partnera.

Sięganie po zdrową żywność nie jest chwilowym trendem, ale sprawdzonym sposobem na lepsze, a przede wszystkim zdrowsze życie. Setki, jeśli nie tysiące badań udowadniają, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie, również na jakość naszego życia. Odpowiedzialny i świadomy wybór tego, co ląduje na naszym talerzu, to bardzo często również odpowiedź na potrzeby planety. Gdzie szukać sprawdzonych produktów i jak je rozpoznać? Podpowiadamy!

Zdrowa żywność

Wszyscy chętnie widzielibyśmy ją w swojej lodówce, ale skąd wziąć pewność, że to, po co sięgamy, jest rzeczywiście zdrowe? W czasach, kiedy każdy producent może użyć na etykiecie produktu słowa „naturalne”, nie jest to wcale takie proste.

– Założeniem rynku Zdrowej Żywności w sklepie ze zdrową żywnością było wprowadzenie na nasze stoły pokarmów naturalnych, jak najmniej przetworzonych, pozbawionych zbędnych dodatków syntetycznych, postrzeganych jako zdrowe, a więc przynoszących wymierne korzyści zdrowotne – mówi Joanna Jerenkiewicz z biosklep.com.pl.

Jeśli chcesz więc wprowadzić w swoją dietę żywność, która rzeczywiście ma prawo nazywać się zdrową, w pierwszej kolejności znajdź sklep specjalizujący się w sprzedaży ekologicznych oraz wyselekcjonowanych produktów. Po drugie, czytaj składy i sprawdzaj certyfikaty. Nie są one nadawane przypadkowo. Każdy produkt z certyfikatem otrzymuje go dopiero po wcześniejszym rzetelnym sprawdzeniu całego procesu produkcji, który odbywa się według ściśle określonych zasad.

Żywność bezglutenowa

Gluten – w czym występuje?
Gluten to nic innego, jak białko występujące w części zbóż: w pszenicy, samopszy, płaskurce, orkiszu, życie, jęczmieniu oraz owsie, z wyłączeniem jego bezglutenowej odmiany. To właśnie gluten nadaje mącznym produktom sprężystość, spaja je i sprawia, że się nie rozpadają. Niestety gluten nie jest dla wszystkich. Osoby, które go nie tolerują, często borykają się z dolegliwościami układu pokarmowego, nierzadko dotykają je również poważniejsze schorzenia jak celiakia, nietolerancja pokarmowa czy alergia na gluten.

Dieta bezglutenowa

Najprościej wyeliminować gluten z codziennej diety, sięgając po produkty, które nie zawierają go w swoim składzie, mowa tu np. o kaszy jaglanej, gryce, ryżu, amarantusie, komosie ryżowej i kukurydzy. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, dla których gluten nie jest wskazany, jednak te, które bezwzględnie są zmuszone go unikać, powinny podejść do swojej diety jeszcze bardziej restrykcyjnie. Wskazówka? Szukaj produktów z symbolem przekreślonego kłosa na opakowaniu. Żywność z tym oznaczeniem nie zawiera w sobie nawet śladowych ilości białka glutenu, co potwierdzone jest rzetelnymi badaniami specjalistycznymi.
– W naszym sklepie, głównie z myślą o konsumentach cierpiących na celiakię, wprowadziliśmy podział na produkty bezglutenowe certyfikowane, czyli opatrzone logo przekreślonego kłosa oraz na pozostałe produkty, jedynie z natury bezglutenowe, które nie zostały przebadane pod kątem zanieczyszczeń glutenem – wyjaśnia Krzysztof Jerenkiewicz z biosklep.com.pl

Żywność ekologiczna

Żywność nazywana ekologiczną to żywność pochodząca z rolnictwa ekologicznego. Tu możemy mówić o całej drodze produktu – od miejsca jego pochodzenia, poprzez sposób produkcji czy metodę uprawy, jak i o jego przetwarzaniu, pakowaniu i ostatnim etapie, jakim jest sprzedaż.

– Każdy etap, od przygotowania gleby pod zasiew, aż do półki sklepowej, jest dokładnie uregulowany stosownymi rozporządzeniami i regularnie kontrolowany przez właściwe instytucje. Posiadają one prawo między innymi do analizowania próbek żywności pobranych od producenta czy nawet już ze sklepowej półki. Takich kontroli w branży ekologicznej jest imponująco dużo. Zanim wprowadzi się do obrotu produkt spełniający wymagania żywności ekologicznej, pozyskać należy stosowne certyfikaty. Tylko wówczas można umieścić na opakowaniu termin „produkt rolnictwa ekologicznego” – opowiada Joanna Jerenkiewicz z biosklep.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.