Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Zdrowe przekąski dla małych dzieci

Małe dziecko je zdrową przekąskę

Dzieci uwielbiają przekąski. Niemniej jednak, jak wiadomo nie wszystkie są zdrowe. Ważne jest to, aby zwracać uwagę na wartość dietetyczną przekąsek dla dzieci, aby uniknąć w ich diecie szkodliwych i zbędnych składników. Warto korzystać z domowych przepisów, a jeśli już kupujemy gotowe produkty, niech będą one sprawdzone.

Za dużo cukru 

Dzieci jedzą nazbyt dużo cukru, co zagraża wieloma niebezpiecznymi chorobami i zaburzeniami. Jednak jak sprawić, aby zjadały go mniej, skoro półki sklepowe zachęcają reklamami i kolorowymi etykietami z ulubionymi bohaterami z bajek? Niemalże każde wyjście do sklepu kończy się zakupem przekąski bogatej w cukier. Nierzadko batonik czy pączek zaczyna zastępować drugie śniadanie.

Naukowcy mówią otwarcie, iż cukier oddziałuje na ludzki mózg niczym narkotyk i tak samo mocno uzależnia. Coś w tym jest, skoro nawet osoby dorosłe mają problem z rezygnacją ze słodyczy. To jak odmówić ich dzieciom? A przecież poza tak oczywistymi produktami jak słodycze, cukier jest zawarty również w sokach, płatkach śniadaniowych, keczupach, czy też jogurtach. Z pewnością warto zaproponować swoim pociechom zdrowe przekąski, które możemy przygotować samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że muszą być one smaczne i atrakcyjne wizualnie.

Owoce i warzywa to najlepsze przekąski dla maluchów

Jeszcze, zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia, możemy w ramach przekąski podawać mu warzywa i owoce. Należy je oczywiście bardzo dokładnie wymyć, obrać ze skórki i podzielić na kawałki, dostosowane wielkością do możliwości malucha.

Jako przekąski dla maluszków sprawdzają się także gotowane warzywa. Im starsze dziecko, tym można bardziej popuszczać wodze swojej fantazji podczas tworzenia przekąsek. Miejmy jednakże na uwadze to, że nie można zmuszać dziecka do niczego, bowiem ono tak jak my posiada własne preferencje smakowe i coś może mu po prostu nie smakować.

Zadbajmy również o atrakcyjną formę podawania przekąsek. Można spróbować wycinania kształtów z owoców albo warzyw. W przypadku starszych dzieci sprawdzą się warzywne szaszłyki albo sałatki owocowe.

Jogurty i koktajle owocowe 

Jeżeli nasza pociecha nie ma alergii na białko, możemy przygotować różnorodne koktajle owocowo-mleczne. Zdrowa i do tego pyszna przekąska! Jogurty to także znakomity pomysł, niemniej jednak za każdym razem zwracajmy uwagę na ich skład. Czasami lepiej będzie wybrać jogurt naturalny i dodać do niego świeże owoce, aniżeli kupić jogurt aromatyzowany czy zabarwiony. Jeżeli dziecko nie lubi zbytnio mleka, podajmy mu domowy, pyszny budyń.

Orzechy i suszone owoce dla nieco starszych dzieci 

Starszym dzieciom, które radzą sobie już bardzo dobrze z gryzieniem pokarmów, można dla urozmaicenia podawać suszone owoce albo orzechy. Mogą to być np. rodzynki, suszone śliwki, morele, jak również słonecznik czy pestki z dyni. Istotne jest jednak, aby nie zawierały konserwantów i słodzików. Jako, że suszone owoce są słodkie same w sobie, dobrze, aby dziecko poznało ich smak, gdyż w przyszłości może z powodzeniem zastąpić nimi słodycze.

Gotowe przekąski dla dzieci 

Świetną alternatywą dla słodyczy i wszelkich przekąsek, które zawierają cukier są gotowe, zdrowe przekąski dla dziec. Tego typu produkty są w pełni dostosowane do potrzeb rozwijającego się malucha. Nie zawierają dodatku soli, ani cukru, a ponadto pozbawione są wszelkich konserwantów. Przy tym wszystkim są bardzo smaczne, dlatego bardzo łatwo jest przekonać dziecko do ich jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.