Loading...
Uroda

5 domowych sposobów na popękane pięty

Popękane stopy

Schludne stopy i gładkie pięty to niewątpliwie wizytówka każdej zadbanej kobiety. W okresie letnim, kiedy na stopach królują lekkie sandałki i klapki, wypielęgnowane stopy są obowiązkowe. Niekiedy jednak stopy, a szczególnie pięty, sprawiają wiele kłopotów. Pękają i są suche, przez co nie wyglądają dobrze. Ponadto, mogą przynosić ból i powodować dyskomfort podczas chodzenia. Jakie są główne przyczyny pękania pięt? W jaki sposób poradzić sobie z problemem pękających pięt samodzielnie? Które naturalne sposoby są najskuteczniejsze i pozwolą zachować piękne stopy przez cały rok? 

Przyczyny pękania pięt

Mówi się, że wygląd naszych stóp odzwierciedla stan i kondycję organizmu. Zmiany na piętach, takie jak pęknięcia, mogą świadczyć o złym stanie któregoś narządu wewnętrznego. Niestety bywa czasami tak, że pomimo usilnych starań i dbania o stopy, nasze pięty pękają i są suche. Powoduje to naszą frustrację.

Kupujemy coraz to nowsze kremy, stosujemy preparaty złuszczające, a problem i tak powraca. Zanim zdecydujemy się na samodzielne leczenie suchych i nieestetycznych pięt, najpierw musimy znaleźć źródło problemu i jego przyczynę.

Najczęstsze przyczyny popękania stóp

Brak codziennej pielęgnacji stóp i pięt

Normą jest dla nas używanie kremów do twarzy i balsamów do ciała. Natomiast bardzo często zapominamy o stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych na nasze stopy. To błąd!

Skóra na piętach również wymaga naszej uwagi, co zaowocuje pięknymi stopami i gładkimi piętami. Oczywistą podstawą każdej rutyny jest codzienne mycie stóp z brudu, potu i zanieczyszczeń. Z racji tego, że stopy nie posiadają gruczołów łojowych, mają tendencję do przesuszania i pękania. Po kąpieli warto stopy posmarować treściwym kremem na bazie mocznika. Im większe stężenie tego składnika w produkcie pielęgnacyjnym, tym lepiej. Jeżeli nie przepadamy za tłustymi kremami, możemy wybrać lżejsze żele. Są również skuteczne, natomiast mają bardziej wodnistą konsystencję.

Nie usuwanie zrogowaciałego naskórk

Regularne SPA dla stóp musi zawierać złuszczanie martwego naskórka, które przyniesie ulgę stopom i pozwoli w znacznym stopniu wygładzić pięty. Skóra, która nie jest na bieżąco usuwana, narasta. W efekcie czego nasze pięty stają się twarde i popękane.

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim, raz w tygodniu należy usunąć naskórek ze zrogowaciałych pięt. Może nam posłużyć zwykły peeling gruboziarnisty dedykowany do pięt, który w swoim składzie ma naturalne, odżywcze oleje, poprawiające kondycję stóp. Jeżeli ta forma kosmetyku nam nie odpowiada, we wszystkich drogeriach i marketach możemy kupić złuszczające skarpetki, które wkładamy na oczyszczone i wysuszone stopy. Tego typu produkty bogate są w składniki rozpuszczające naskórek oraz naturalne wyciągi z ziół, których zadaniem jest łagodzenie podrażnień po usunięciu martwego naskórka. W pielęgnacji skóry stóp jest to krok konieczny!

Niewystarczające nawodnienie

Nie od dziś wiadomo, że woda to podstawa w każdej zdrowej i racjonalnej diecie, nie tylko odchudzającej. Odpowiednie nawodnienie pozwala utrzymać skórę w nienagannej kondycji, również stóp. Gdy jesteśmy odwodnieni, powstaje na naszych stopach gruba warstwa suchego naskórka. Najczęściej pęka, powodując bolesne rany. Aby temu zapobiec, niezbędne jest spożywanie minimum dwóch litrów wody w ciągu dnia. Pozwoli to zadbać o barierę ochronną naszej skóry i poprawi jej stan.

Występowanie chorób

Popękane pięty mogą również być efektem występowania w organizmie schorzenia. Wśród chorób, którym towarzyszą popękane pięty, są: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, otyłość i nadwaga, choroby skórne, a wśród nich atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i egzema.

Naturalne skuteczne sposoby na pękające pięty

Zanim zaobserwujemy u siebie problem popękanych pięt, możemy zapobiegać temu zjawisku i nie dopuścić do pogorszenia ich stanu. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie i wygodne codzienne obuwie, wykonane z dobrej jakości naturalnych komponentów.

Dlaczego? Tanie buty, wykonane z kiepskich materiałów powodują pocenie się stopy, co prowadzi do namnażania bakterii. Te z kolei mogą doprowadzić do stanów zapalnych. Dodatkowo obuwie tego typu jest zazwyczaj źle i niestarannie wyprofilowane. Prowadzi to do uciskania stopy oraz powoduje ból pięt przy chodzeniu. W pielęgnacji skóry stóp nie może zabraknąć również pumeksu, który pozwoli pozbyć się narastającego naskórka. Ważne jest to, by rutyna pielęgnacyjna weszła nam w nawyk i by nasze stopy dostały wszystkie niezbędne regenerujące składniki, pozwalające zachować stopy i pięty w zdrowiu.

Naturalne sposoby na pękające pięty – domowe kosmetyki

Jeżeli nasze pięty pękają, możemy samodzielnie przygotować w domu maseczki na stopy, działające lepiej niż niejeden krem. Składniki potrzebne do ich przygotowania znajdują się we wszystkich kuchniach i są bardzo proste w wykonaniu.

Co warto stosować w domowych kosmetykach do pielęgnacji stóp?

Sposób na popękane stopy
Źródło: Freepik.com

Naturalnych sposobów jest mnóstwo, natomiast oto najskuteczniejsze maseczki, które pozwolą zniwelować zrogowaciałe pięty.

  1. Złuszczająca maska owsiana do stóp. Do jej przygotowania potrzebujemy 40 g płatków owsianych, 80 g cukru, 100 miodu oraz łyżki soku z cytryny i oleju kokosowego. Wszystkie składniki należy wymieszać i nałożyć na umyte i osuszone stopy. Maska najlepiej zadziała na zrogowaciałe pięty, gdy stopy owiniemy folią na minimum 20 minut. Maseczka ma właściwości nawilżające dzięki obecności miodu oraz złuszczające przez dodanie płatków.
  2. Nawilżająca maseczka ogórkowa. Ogórek musimy potraktować blenderem na papkę i dodać do niego łyżkę oliwy z oliwek i cytryny. By maska działała lepiej, również możemy owinąć stopy folią i dodatkowo nałożyć na nie ciepłe skarpety. Maska z tych produktów działa nawilżająco i łagodząco.
  3. Maska polecana na popękane pięty. W jej skład wchodzi jogurt naturalny i twaróg, które są bogate w proteiny oraz witaminy. By stworzyć maskę, należy 120 g twarogu naturalnego połączyć z 100 g naturalnego jogurtu i łyżką cytryny. Witamina B, która występuje w jogurcie, regeneruje i chroni przed wysuszeniem naskórka.
  4. Kawowy peeling na stopy. Skutecznym sposobem na pozbycie się popękanych pięt jest regularne złuszczanie. Zanim kupimy peeling, możemy wykorzystać fusy z porannej kawy, które w skuteczny sposób zetrą stary naskórek. Fusy należy wymieszać z oliwą z oliwek i łyżką soku z cytryny. Peelingiem warto wykonać relaksujący masaż stóp, który dodatkowo poprawi krążenie krwi. Maskę można zostawić na stopach na 15 minut, gdyż oliwa z oliwek dobrze wpłynie na natłuszczenie i nawilżenie naskórka.
  5. Krem bananowy. Aby wykonać pielęgnacyjną maskę z banana, należy go rozgnieść i dodać do niego łyżkę soku z cytryny. Pozwala ona zregenerować naskórek i działa antybakteryjnie.

Równie skutecznym sposobem, pozwalającym zachować stopy w najlepszej formie, jest moczenie w wodzie z sodą. Taka kąpiel łagodzi wszystkie podrażnienia i przynosi ulgę po ciężkim dniu na nogach. Dodatek sody do wody powoduje, że moczenie stóp zapobiega powstawaniu kurzajek i grzybicy, gdyż ma działanie bakteriobójcze.

Jak dbać o stopy latem? 

Stopy latem w letnich butach grają pierwsze skrzypce w codziennych, zwiewnych stylizacjach. Oprócz tego, że dbamy o staranny manicure, musimy zadbać o wygląd pięt. Nie pozwolić na ich pękanie. Latem skóra ma większe skłonności do pocenia się, co może prowadzić do namnażania się bakterii.

Co warto stosować na stopy latem, by nie przynosiły nam problemów i były naszą wizytówką?

Przede wszystkim, musimy zadbać o odpowiednie obuwie, w których stopa nie będzie się nadmiernie pocić. Przez cały rok powinniśmy robić stopom kąpiele relaksujące. Ich głównym składnikiem powinny być zioła o łagodzących właściwościach. Wśród nich jest tymianek, lawenda i rozmaryn. Jeżeli dojdzie do poparzenia stóp i pojawienia się bolących odcisków, do kąpieli możemy dodać szałwię lub miętę. Aby na stopach nie pojawiały się zrogowaciałe pięty, kąpiel stopom musimy fundować minimum raz na tydzień.

Co warto stosować w codziennej pielęgnacji stóp

W kremach do pielęgnacji stóp musimy zwracać szczególną uwagę na ich składy. Nie możemy sugerować się tylko obietnicami producenta. W wykazie składników kremu należy szukać przede wszystkim mocznika, który odpowiedzialny jest za nawilżenie, regenerację oraz wygładzenie. W składzie znajdziemy go pod nazwą Urea. Czym wyżej w składzie, tym jest jego większa zawartość w produkcie pielęgnacyjnym.

Skutecznym sposobem na walkę ze suchą skórą pięt jest dodatek kilku kropli czystego kwasu hialuronowego do kremu, który spotęguje pozytywne działanie kosmetyku. Kolejną substancją silnie nawilżającą jest gliceryna, która powoduje gładkość i jedwabistość. Jeżeli występuje u nas problem nadpotliwości, konieczne jest stosowanie antybakteryjnych sprayów do stóp. Pomogą one w walce z grzybami i bakteriami oraz zniwelują ewentualny zły zapach.

Oprócz gotowych kosmetyków warto w pielęgnację wdrożyć któryś z naturalnych sposobów na domowy produkt nawilżający. Należy pamiętać, że pielęgnacja jest tylko jednym z niezbędnych etapów dbania o zdrowie i wygląd. Niezbędne jest zadbanie o organizm od wewnątrz, którego stan ma ogromne znaczenie w stanie naszej skóry. Zdrowa, zbilansowana dieta, połączona z odpowiednią ilością wody, to podstawa w dbaniu o piękny stan skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.