Loading...
Uroda

Aparat ortodontyczny – szansa na piękne i proste zęby

Kobieta z pięknym uśmiechem

Zdrowy i piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób, które borykają się z wadami uzębienia. W większości przypadków jedyną, skuteczną metodą leczenia jest założenie aparatu dentystycznego. Aparat dentystyczny inaczej nazywany jest także aparatem ortodontycznym lub klamerkami. Obecnie wiele osób w każdym wieku decyduje się na poprawę wad zgryzu. Nic więc dziwnego, że w ortodoncji pojawiają się coraz to nowe metody leczenia zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wiemy już, jak określić aparat dentystyczny inaczej. Teraz warto wspomnieć o rodzajach aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy aparaty ruchome czyli inaczej wyjmowane, zakłada się u dzieci z uzębieniem mlecznym, mieszanym lub wczesno-stałym. Możliwe jest jego wyjmowanie, dlatego ważne jest, by w trakcie leczenia kontrolować dopasowanie aparatu. Najczęściej stosuje się aparat jednoszczękowy – płytkę Schwarza, która koryguje krzywizny zgryzu i umożliwia poszerzenie żuchwy. U osób po okresie dojrzewania jedyną skuteczną metodą leczenia nierówności zębów jest aparat stały. Taki rodzaj aparatu przymocowuje się do zębów i pacjent nie może samodzielnie go zdjąć. Dzięki temu, proces leczenia trwa całą dobę.

Wyróżnia się aparaty stałe:

 • klasyczne,
 • estetyczne,
 • samoligaturujące,
 • lingwalne.

Aparat ortodontyczny stały składa się z zamków mocowanych na zębach, pierścieni lub rurek montowanych na trzonowcach, łuków i elementów dodatkowych. To właśnie łuki odpowiadają za siłę ortodontyczną, która umożliwia przemieszczanie się zębów. Decydując się na założenie aparatu, najlepiej jest skorzystać z usług zaufanego specjalisty. Przykładem takiej placówki jest: ortolingwa2.pl, gdzie pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem. Cechuje ich profesjonalne i rzeczowe podejście do pacjenta. Oczywistym jest, że wizyta u ortodonty wiąże się ze stresem i niepewnością. Specjaliści z Ortolingwa2 dokładają jednak wszelkich starań, by pacjenci czuli się komfortowo i swobodnie. Podczas spotkania, lekarz diagnozuje problem i ustala z pacjentem harmonogram leczenia.

Higiena zębów podczas noszenia aparatu

Podczas noszenia aparatu, pacjent zobligowany jest do jeszcze staranniejszej higieny jamy ustnej. Jeśli stosujemy aparat ruchomy, po każdym użyciu należy go oczyścić z bakterii. Najlepiej jest umyć go bydłem lub pastą do zębów. W przypadku aparatu stałego, specjaliści rekomendują czyszczenie zębów po każdym posiłku. Druty ortodontyczne sprzyjają przyklejaniu się resztek jedzenia, dlatego bardzo istotne jest szczotkowanie zębów. W ciągu dnia, zamiast szczoteczki można stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Nieprzestrzeganie zasad higieny podczas leczenia aparatem stałym może mieć negatywne konsekwencje. Następstwem zaniedbań są próchnica i kamień nazębny. Warto zadbać o uzębienie w trakcie noszenia aparatu, bo w przeciwnym wypadku, po jego zdjęciu, trzeba będzie leczyć zęby.

Dieta – aparat ortodontyczny – przepisy

Pierwsze kilka dni po nałożenia aparatu ortodontycznego można odczuwać jako mało przyjemne doświadczenie. Jest to w końcu ciało obce, do którego pacjent będzie się stopniowo przyzwyczajać. Jednakże z początku można odczuwać znaczny dyskomfort i nadwrażliwość zębów. Niektórzy doświadczają nawet delikatnego bólu oraz trudności w jedzeniu stałych, trudnych do pogryzienia pokarmów.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do aparatu ortodontycznego? Jaka dieta podczas noszenia aparatu będzie odpowiednia?

Lekarze zalecają przeważnie dietę płynną. Pozwoli ona uniknąć gryzienia i jednocześnie odpowiednio odżywi organizm. Ponadto, przepisy nie należą do najtrudniejszych, a potrawy mogą być naprawdę smaczne i zdrowe. Do dań, które sprawią, że przyzwyczajanie się do noszenia aparatu będzie łatwiejsze należą:

 • wszelkiego rodzaju zupy i kremy, np. z dyni, brokułów lub groszku;
 • owsianka z owocami;
 • owocowe koktajle i smoothie;
 • purée z ziemniaków;
 • kasza manna;
 • serki oraz jogurty.

Akcesoria do stałego aparatu

Do każdego stałego aparatu ortodontycznego pacjent może otrzymać różne akcesoria.

Najczęściej są to:

 • szczoteczka pęczkowa,
 • ułatwiająca czyszczenie trudno dostępnych miejsc,
 • wosk do zamków,
 • ligatury i osłony na zamek,
 • osłona na aparat ortodontyczny.

Takie dodatki ułatwiają dbanie o jamę ustną i sprawiają, że pacjent czuje się bardziej komfortowo podczas trwania leczenia.

Kobieta, która nosiła aparat ortodontyczny
Źródło: Pexels.com

Trzeba pamiętać, że szczotkowanie zębów jest bardzo istotne, dlatego, że w trakcie noszenia aparatu, w jamie ustnej gromadzi się znacznie więcej bakterii. Płyny do płukania, nić dentystyczna i specjalistyczna szczoteczka ułatwiają codzienne dbanie o zęby.

Osobom, które szczególnie narażone są na wszelkiego rodzaju urazy i zranienia wywołane noszeniem aparatu ortodontycznego (np. uprawiające sport, grające na niektórych instrumentach), często poleca się stosowanie specjalnych osłon. Jest to wskazany wybór także dla pacjentów, którzy dopiero rozpoczynają leczenie i nie są przyzwyczajeni do ciała obcego w jamie ustnej. Osłony na aparat ortodontyczny chronią policzki oraz usta, pozwalają na ograniczenie dyskomfortu i zapobiegają ranom i zadrapaniom.

Obecnie piękny uśmiech pragną mieć osoby w każdym wieku. Nikogo już nie dziwi widok czterdziestolatka z aparatem na zębach. Leczenie wad zgryzu nie posiada ograniczeń wiekowych. Bardzo często rodzice decydują się na założenie aparatów dzieciom w wieku szkolnym, by jak najszybciej pozbyć się problemów z nierównym zgryzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.