Loading...
Choroby

Co zrobić z martwicą kości udowej?

Lekarz trzymający w dłoni badania dotyczące martwicy kości udowej

Jałowa martwica kości udowej, znana również pod nazwą choroba Perthesa, to schorzenie występujące zwykle u dzieci, najczęściej chłopców w wieku 5 – 10 lat, charakteryzujące się przewlekłym zaburzeniem niedokrwiennym w obrębie stawu biodrowego. Choroba rozwija się etapowo: na początku dochodzi do poszerzenia szczeliny stawu i wysięku, potem tworzy się martwicza tkanka kostna, którą z czasem zastępuje nowa tkanka, a następnie przebudowa struktury kostnej utrwala się, niekiedy z zachowaniem powstałych w ten sposób zniekształceń.

Jakie są objawy martwicy kości udowej?

Martwica kości udowej rozwija się powoli. Pierwsze objawy obejmują zazwyczaj niezbyt dokuczliwe dolegliwości bólowe, nasilające się tylko podczas wzmożonego wysiłku, dlatego często są bagatelizowane lub mylnie diagnozowane jako patologia mięśnia pośladkowego czy zespół bólowy kręgosłupa. Wraz z postępowaniem choroby pojawiają się kolejne objawy: przykurcze mięśni, ograniczenie motoryki, a nawet widoczna asymetria kończyn będąca skutkiem zahamowania wzrostu kości. Nieleczona martwica może ostatecznie doprowadzić do kalectwa.

 

Jak można leczyć martwicę kości udowej?

Leczenie martwicy kości udowej obejmuje działania nieinwazyjne, takie jak wyciągi ortopedyczne, ćwiczenia fizykoterapeutyczne i opatrunki gipsowe odciążające chory staw, oraz zabiegi chirurgiczne mające na celu odtworzenie jego prawidłowej budowy. Leczenie nieinwazyjne możliwe jest wyłącznie w początkowej fazie rozwoju choroby, ale nawet wtedy nie gwarantuje pełnego sukcesu terapeutycznego. Najskuteczniejszą metodą eliminacji martwicy kości udowej, zwłaszcza w zaawansowanym stadium jej rozwoju, jest leczenie chirurgiczne. Takie zabiegi przeprowadza chociażby sport-klinika w Żorach.

 

Na czym polega chirurgiczne leczenie martwicy kości udowej?

Sport-Kllinika przeprowadza zabiegi chirurgiczne polegające na nawiercaniu kości udowej oraz rozwiercaniu i podpieraniu warstwy podchrzęstnej za pomocą przeszczepów kostnych. Zabieg dokładnie jest opisany na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/leczenie-martwicy-glowy-kosci-udowej/. Dodatkowo, w okresie przebudowy kostnej ogniska martwicy, podaje się czynniki wzrostu, które mają za zadanie przywrócić naturalny wzrost kończyny. Taka terapia przynosi najlepsze efekty i daje choremu największą szansę na całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.