Loading...
Uroda

Czy można spać w protezie?

Sztuczna proteza na zęby nadająca się do spania

Proteza zębowa jest w Polsce najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu. Gdy staniemy się jej właścicielami, to czy tego chcemy, czy nie, będziemy musieli nieco zmienić codzienne przyzwyczajenia. Jest to pozornie błaha rzecz, jednak niezastosowanie się do zestawu zaleceń opiekującego się nami protetyka może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z najczęściej stawianych pytań w zakresie protez jest to, w jaki sposób je pielęgnować oraz czy można swobodnie spać w protezie. Dziś odpowiemy na te pytania i mamy nadzieję, że będziecie wiedzieć, czy protezy zębowe należy wyjmować na noc.

Podstawy pielęgnacji protezy

Sztuczna proteza zębowa jest aparatem, którym pacjent powinien nauczyć się posługiwać. Protezy nieczyszczone sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmowych, które to ulegają procesom fermentacji i gnicia. To z kolei powoduje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, stany zapalne i inne procesy patologiczne.

Jakich podstawowych zasad powinniśmy się trzymać, aby zapobiec niechcianym skutkom braku pielęgnacji?

  • Codzienne czyszczenie protez zębowych przy użyciu szczoteczki do zębów lub szczoteczki do protez oraz skutecznego środka do czyszczenia protez zębowych.
  • Codzienne moczenie protez w roztworze do tego przeznaczonym.
  • Nie stosowanie dużego ucisku, gdyż proteza wykonana z tworzywa sztucznego może zostać uszkodzona.
  • Regularne kontrole dentystyczne.
  • Nie pozostawianie protezy w jamie ustnej na noc, chyba że istnieją ku temu szczególne powody.

Skupmy się teraz na odpowiedzi na nurtujące wielu właścicieli protez pytanie – czy protezy zębowe należy wyjmować na noc?!

Dlaczego nie warto pozostawiać protezy na noc?

Na pewno słyszeliście od swojego protetyka o tym, żeby po założeniu protezy zębowej, szczególną uwagę przyłożyć do higieny jamy ustnej. Powody takiej porady są stosunkowo banalne — chodzi o to, aby utrzymać wszystkie zęby (zarówno te własne, jak i sztuczne) w najlepszej możliwej kondycji. Właśnie dlatego, kategorycznie nie powinniśmy kłaść się do snu z założoną protezą! Możecie zapytać: dlaczego gabinety takie jak http://medident-stomatologia.pl/zabieg/protetyka zdecydowanie odradzają pozostawienie protezy w jamie ustnej?

Po pierwsze – wraz z pozostawieniem protezy w jamie ustnej podczas snu ryzykujemy, nie tylko jej mechanicznymi uszkodzeniami, takim jak  pęknięcie czy ułamanie, lecz również zadławieniem się jej fragmentami. Takie zagrożenie własnego zdrowia czy życia jest całkowicie niepotrzebne. Po drugie, należy pamiętać, że jeżeli nie wyjmiemy protezy zębowej na noc, to pozwolimy na to, aby mnożyły się na niej bakterie. Płytka, która tworzy się na powierzchniach protez ruchomych, może mieć istotny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Może ona prowadzić między innymi do zakażenia błony śluzowej. Nieoczyszczona płytka nazębna wraz z resztkami spożywanego pokarmu to wręcz idealny przepis na choroby zębów i dziąseł. Po trzecie — musimy pamiętać, że tak długotrwałe pozostawienie protezy w jamie ustnej prowadzi do powstania otarć błony śluzowej czy nawet w skrajnych przypadkach — do rozwoju stanów zapalnych. Zalecenie to dotyczy nie tylko osób z grupy podwyższonego ryzyka zapalenia jamy ustnej czy osób niedołężnych, przebywających w instytucjach opiekuńczych, ale także każdego z nas.

Co zrobić z protezą w nocy?

Skoro wiecie już, że noszenie sztucznej protezy podczas snu jest nie tyle, co nieodpowiedzialne, ale tez i groźne, to nie sposób nie zadać pytania: co zrobić z nią w nocy? Jak przechowywać protezy zębowe?

Odpowiedź jest dość prosta. Proteza zębowa powinna być przechowywana w suchym i czystym pojemniku z dostępem do powietrza. Zanim jednak to zrobicie, należy wyczyścić swoja protezę przy pomocy zalecanych preparatów — w ten sposób uzyskacie pewność, że jest ona w pełni czysta.  Jednym z najpopularniejszych stereotypów jest przechowywanie protezy w szklance z wodą. Tego typu działanie jest zdecydowanie odradzane. Przechowywanie protezy w higienicznym, pozbawionym wilgoci pojemniku zapobiega rozwojowi bakterii na jej powierzchni. Do czyszczenia protezy służą specjalne tabletki, które skutecznie niszczą szkodliwe grzyby. Dzięki temu unikniemy między innymi przykrego zapachu z ust, powstawaniu przebarwień i wspomnianych wcześniej zakażeń. Woda to wręcz idealne środowisko do rozwoju bakterii. Po włożeniu protezy do szklanki możecie mieć pewność, że osadzą się one na uzupełnieniu protetycznym. Dbając o protezy, otrzymujemy gwarancję, że posłużą nam one przez długie lata i pozostaną w idealnej kondycji!

Mamy nadzieję, że już wiesz jak przechowywać protezy zębowe!

Kobieta nosząca sztuczną protezę
Źródło: Pexels.com

Sztuczna proteza nie powinna być pozostawiona w jamie ustnej na noc, chyba że istnieją ku temu szczególne przesłanki wskazane przez lekarza. W większości przypadków, nie zastosowanie się do zaleceń skutkuje przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Wielu z nas wydaje się, że dbanie o protezę zębową ma mniejsze znaczenie niż w przypadku naturalnych zębów. Podczas pielęgnacji protez powinniśmy pamiętać o specjalnych środkach do tego przeznaczonych oraz podstawowych zasadach, takich jak mycie ich po każdym posiłku. Użytkowanie protezy zębowej to rzecz naturalna, a jej czyszczenie to normalny element codziennej higieny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.