Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czy warto wykonać operację przegrody nosowej?

kobieta po operacji przegrody nosowej

Artykuł sponsorowany.

Niektóre dolegliwości zdrowotne nastręczają nam wiele trudności, ale z biegiem czasu po prostu się do nich przyzwyczajamy. Wychodzimy z założenia, że przecież można z nimi jakoś w miarę normalnie funkcjonować. Wiele osób tak właśnie podchodzi do problemów z przegrodą nosową, które prowadzą między innymi do trudności z oddychaniem, powracających zapaleń zatok, czy krwawienia z nosa. Dopiero kiedy dolegliwości zaczynają się nasilać, a do tego okazuje się, że nie możemy sobie z nimi poradzić domowymi sposobami, zaczynamy się zastanawiać, czy warto wykonać operację septoplastyki nosa? Odpowiedź jest bardzo prosta i krótka – tak! To najlepsze rozwiązanie, aby móc w końcu wziąć pełen oddech.

Korekta przegrody nosowej, na czym polega?

Operację przegrody nosowej inaczej nazywa się septoplastyką. Powinny jej się poddać osoby, u których potwierdzono skrzywienie, czy inaczej mówiąc nieprawidłowości tkanki chrzęstnej. Prawidłowa przegroda powinna przebiegać wzdłuż środka nosa. Jeśli dochodzi do sytuacji, że zachodzi ona na jedną z jam nosowych, to wtedy po prostu ją zwęża. To z kolei przekłada się na niewłaściwy przepływ powietrza. W konsekwencji narażeni jesteśmy na nasilenie objawów zapalenia zatok. Mogą również występować częste krwawienia z nosa, jak również problemy z oddychaniem.

Na czym polega septoplastyka przegrody nosowej? Sam zabieg wymaga nacięcia nosa w okolicy przedsionka. W dalszej kolejności chirurg musi odwarstwić błony śluzowe od części chrzęstnej. W niektórych przypadkach – po dokładnym sprawdzeniu, lekarz może podjąć decyzję o całkowitym usunięciu chrząstki. Następnie musi zostać ona odpowiednio poprawiona i ponowie umieszczona w nosie pacjenta. Operację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym, choć w niektórych przypadkach dopuszcza się znieczulenie miejscowe. Czas trwania zabiegu prostowania przegrody nosowej, tak naprawdę jest uzależniony od poziomu skomplikowania schorzenia. W przybliżeniu można podać, że tego rodzaju operacje trwają od 30 do 90 minut.

Drugą możliwością prostowania przegrody nosowej jest przeprowadzenie zabiegu metodą endoskopową. Tego rodzaju operacja jest dużo mniej inwazyjna dla pacjenta. Ponadto, jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, to hospitalizację można zakończyć nawet po jednym dniu.

Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej

Bardzo ważna po zabiegu prostowania przegrody nosowej jest rekonwalescencja. Najczęściej pacjent po 24 godzinach od przeprowadzonej korekcji przegrody nosowej może wrócić do domu. Jednak nie oznacza to, że można wrócić do normalnej sprawności i aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, wszelką aktywność najlepiej ograniczyć do minimum 7 dni. Co więcej, nie jest wskazane, aby uprawiać jakikolwiek sport, zwłaszcza siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną czy nożną. To sport kontaktowy, który może doprowadzić do urazu nosa. Zaleca się również, aby po operacji do średnio 6 tygodni unikać przebywania na słońcu oraz zakładania na nos okularów.

Wolny czas warto poświęcić za to na odpoczynek i spędzanie dużo czasu w pozycji leżącej. Najlepiej pod głowę podłożyć jakąś poduszkę, aby była ona lekko uniesiona. Do tego zimne okłady i kompresy pozwolą szybciej rozprawić się z opuchlizną, która jest naturalnym objawem po wykonaniu nastawienia przegrody nosowej. Założone szwy podczas operacji usuwane są po upływie około 10 dni. Jednak tak naprawdę wszystko uzależnione jest od tego, jak poważny był zabieg oraz jak goją się rany.

Koszty septoplastyki nosa

Decydując się na operację przegrody nosowej należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Trudno określić jedną, konkretną kwotę za zabieg. Wszystko uzależnione jest poziomu skomplikowania schorzenia. Cena za septoplastykę nosa rozpoczyna się od 4000 zł. Wydaje się, że to duża kwota, ale zdrowie ma się tylko jedno!

Jeśli nie stać nas, aby wydać od razu takie środki finansowe, można skorzystać z systemu finansowania i płatności ratalnych MediRaty. Kredytów na leczenie, zabiegi i operacje wpływające na poprawę naszego zdrowia oraz podnoszące komfort życia udziela renomowana firma MediRaty Sp. z o.o.

Wszelkie formalności trwają zaledwie kilka minut, a raty dostosowane są do aktualnej sytuacji finansowej pacjenta. Dostępne okresy spłaty wynoszą 12, 24 lub 36 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.