Loading...
ChorobyDom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Czym zajmuje się urolog i kiedy należy się do niego udać?

Lekarz urolog

Do urologa zgłosić się należy w sytuacji, gdy organizm cierpi na choroby układu moczowego lub płciowego. Specjalista zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem przykrych dolegliwości. Wokół pracy urologów narosło wiele mitów, dlatego część pacjentów boi się swojej pierwszej wizyty w gabinecie. Odpowiadamy na pytania urolog specjalista od czego jest, a także jakie choroby pomaga wyleczyć. Zobacz, żeby przełamać własny strach!

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Zakres pracy specjalisty jest bardzo szeroki. Urolog to bowiem nie tylko lekarz, do którego zgłosić się należy po diagnozę, ale także pełną terapię. Tak więc czym się zajmuje się lekarz urolog i jakie choroby leczy? Lekarz ten potrafi rozpoznać choroby układu moczowo-płciowego. Bada dolegliwości występujące na zewnętrznych narządach płciowych, zapalenia dróg moczowych, leczy z kłopotów z pęcherzem, pomaga podczas torbieli pojawiających się na nerkach, a także wspomaga leczenie nowotworów występujących w układzie moczowo-płciowym. Lekarz urolog ma bogatą wiedzę na temat narządów płciowych oraz poszczególnych narządów układu moczowego. Wbrew pozorom specjalista ten nie zajmuje się leczeniem wyłącznie mężczyzn.

Specjalista nie tylko od męskich problemów

Powszechnym stało się uważać, że urolog to męski odpowiednik ginekologa i powinni się do niego zgłaszać wyłącznie mężczyźni. Nic bardziej mylnego – to, czym zajmuje się urolog znacznie wykracza poza choroby spotykające mężczyzn. Lekarz może bowiem pomóc także kobietom w problemach z układem moczowym, czy chorobami narządów płciowych.

Skąd wzięło się przeświadczenie, że specjalista urolog zajmuje się wyłącznie męskimi problemami?

Najprawdopodobniej z charakteru leczenia, jakiego podejmują się u niego panowie. Urolog pomaga bowiem w przypadku zaburzeń erekcji, czy typowych dla panów dolegliwości, takich jak stulejka, czy wodniak jądra. W gabinecie urologa spotkać można zatem nie tylko panów z problemami dotyczącymi układu moczowego, ale także leczących impotencję i inne kłopoty z narządami płciowymi. Warto jednak pamiętać, że profesjonalną pomoc od urologa uzyskać mogą także kobiety.

Konsultacje z lekarzem urologiem
Źródło: Pexels.com

Urolog specjalista – od czego? Czyli o tym, kiedy zgłosić się do urologa?

Urolog specjalizuje się w chorobach układu moczowo-płciowego, a zakres jego kompetencji jest szeroki. Zwłaszcza, że leczenie w jego gabinecie podejmować mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zatem od czego urolog jest i z jakimi dolegliwościami można się do niego zgłosić?

  • Problem z nietrzymaniem moczu oraz stany zapalne dróg moczowych i pęcherza,
  • ból podczas oddawania moczu, w tym także pojawiająca się krew, ropa, czy piana,
  • nadmierne oddawanie moczu, przekraczające 7 razy na dobę,
  • ból w okolicach jąder, obrzęk krocza,
  • ból w podbrzuszu,
  • nieprzyjemne uczucie w cewce moczowej, pieczenie, swędzenie, wysypka,
  • niepokojący wygląd członka,
  • problemy z erekcją, z jej wywołaniem i utrzymaniem,
  • ból podczas ejakulacji.

To tylko część z dolegliwości, jakie kwalifikują pacjenta do leczenia urologicznego. O tym, czy chory powinien zgłosić się do gabinetu specjalisty najczęściej decyduje lekarz medycyny rodzinnej. Czy istnieje jednak inny sposób, by skorzystać z pomocy urologa?

Do urologa tylko ze skierowaniem

Polski system ochrony zdrowia zakłada, że każdy pacjent opłacający składki Ubezpieczenie Zdrowotnego ma prawo do bezpłatnej opieki lekarza. Nie inaczej jest w przypadku urologa, u którego wizytę odbyć można za darmo. Wymaga to jednak wcześniejszej rejestracji na podstawie skierowania wystawionego przez innego specjalistę. O tym, czy chorobę obejrzeć powinien urolog decyduje najczęściej internista, bądź lekarz medycyny rodzinnej. Kieruje on pacjenta do gabinetu specjalisty od układu moczowo- płciowego, gdzie podejmowane jest dalsze leczenie.

Chory może również umówić się na wizytę prywatną, poza kolejką z Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze urolodzy prowadzą prywatne praktyki lekarskie, gdzie po uiszczeniu odpowiedniej opłaty są w stanie udzielić konsultacji choremu. Wówczas skierowanie nie jest potrzebne.

Autor:
Paulina Staroń – studentka medycyny,
blogerka.

Źródło:

  • http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3079.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.