Loading...
JedzenieUroda

Dieta jajeczna – na czym polega i jakie efekty daje?

Jajko na patelni w diecie jajecznej

Oparta na jednym składniku dieta to tzw. monodieta. Efekty najczęściej przychodzą bardzo szybko, ze względu właśnie na wykluczenie pozostałych produktów i spożywaniu tylko określonej ilości, tego jednego sprecyzowanego rodzaju jedzenia. Podobnie jest z dietą jajeczną. Dziś powiemy, na czym dokładnie polega dieta jajeczna, zaproponujemy przykładowy jadłospis diety jajecznej i przybliżymy efekty, jakie są możliwe do osiągnięcie przebywając na diecie jajecznej.

Dieta jajkowa – charakterystyka

Istnieje kilka form diety opartej na jajkach, jednak jak sama nazwa wskazuje, w każdej z jej wersji to jajka są głównym produktem, który należy, a właściwie to, który można spożywać. Jak każda monodieta, dieta jajeczna nie powinna być stosowana dłużej niż kilka dni, maksymalnie do dwóch tygodni. Pomimo tego, że jajka są jednym z najlepszych produktów spożywczych, zawierających między innymi pełnowartościowe białko i całą gamę niezbędnych związków odżywczych, spożywanie samych, bądź prawie samych jajek niekoniecznie musi wyjść na zdrowie.

Jajka – produkt bogaty we wszystko. Czy zatem dieta z jajek jest zdrowa?

Jajka, nie bez powodu uważane są za symbol życia i tak chętnie jedzone przez wszystkich w okresie Wielkiej Nocy. Ich wartości odżywcze przewyższają praktycznie wszystkie znane produkty spożywcze. Bogactwo związków obecnych w jajkach ma przecież ułatwić zadanie powstania nowego życia.

Białko obecne w jajku to białko pełnowartościowe – zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i jest w pełni przyswajalne. Dodatkowo zawartość tłuszczu i cholesterolu, pomimo wcześniejszych opinii o ich szkodliwości, pozwala cieszyć się nam zdrowiem i odpowiednim poziomem cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu), działającego korzystnie na nasze naczynia krwionośne.

Ze względu na sporą zawartość tłuszczu (w żółtku) jajka bogate są także w witaminy takie jak A, D, E i K, czyli te właśnie w tłuszczu rozpuszczalne. W jajkach nie brakuje tez witaminy B12, o której niedobory mogą bać się osoby będące na diecie  wegetariańskiej, oraz makro i mikroelementów takich jak potas, żelazo, wapń, fosfor, magnez oraz lecytyny, wspomagającej pracę mózgu.

Dieta jajeczna 5 dniowa

Dieta jajeczna 5 dniowa, oparta na jajkach, jest aktualnie uznawana za najrozsądniejszą formę diety jajecznej. Co prawda, nie jest polecana dla osób borykających się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi, jednak u osób zdrowych i co najważniejsze dorosłych, dieta jajeczna 5 dni, z niewielką ilością warzyw i owoców, nie powinno nikomu wyrządzić krzywdy.

Dieta jajeczna 5 dni

Gotowane jajka w diecie z jajkami
Źródło: Freepik.com

Dieta jajeczno-grejpfrutowa (owocowa) jadłospis:

  • DZIEŃ I – dieta z jajek

3x 2 jajka na twardo, dodatkowo grejpfrut, pomarańcza i sałatka z gotowanych jarzyn

  • DZIEŃ II – dieta z jajek

3x 2 jajka na twardo, dodatkowo grejpfrut, mały banan i sałatka ze świeżych warzyw

  • DZIEŃ III – dieta z jajek

3x 2 jajka na twardo, dodatkowo 2x kiwi, 2x brzoskwinia, sałatka z rukoli, ogórka i pomidora

  • DZIEŃ IV – dieta z jajek

3x 2 jajka na twardo, dodatkowo mandarynki, pomarańcza i marchewka z groszkiem

  • DZIEŃ V – dieta z jajek

3x 2 jajka na twardo, dodatkowo jabłko, gruszka i sałatka z kiszonym ogórkiem, porem i pomidorem

Dieta jajeczna efekty

Jak widać menu nie jest szczególnie bogate. Oparte na 6 jajkach dziennie i niewielkiej ilości owoców i sałatek z jarzyn, może powodować osłabienie i gorsze samopoczucie. Jak jednak zostało wspomniane – pięć dni pomoże nam nieco odciążyć układ pokarmowy, pozbyć się uczucia ciężkości i nadmiaru wody, jaka być może w nadmiarze zatrzymała się w organizmie.

Istnieje jeszcze jedna, osobna wersja diety opartej na jajkach. W jej przypadku spożywamy tylko i wyłącznie jajka. Tak, nie jest to błąd przy pisaniu tego artykułu. Jajka są właściwie głównym i jedynym produktem jaki jemy przez najbliższe 5-6 dni. „Właściwie”, ponieważ na każde z 6 jajek, jakie możemy zjeść, przypada kawałek żółtego lub innego tłustego sera (mozzarella, mascarpone, ser pleśniowy), a także łyżeczka tłuszczu – w tym przypadku tłuszczem ten może być masło (opcjonalnie margaryna) lub pełnotłusty majonez.

Większość zapewne złapie się za głowę i nazwie ten wariant diety – cholesterolowym szaleństwem. Co prawda to prawda, pamiętać należy jednak o tym, że jajka zawierają tę pożądaną i zdrową frakcję cholesterolu, a ilości sera i masła czy majonezu nie są jakieś zawrotne. Dodatkowo ta opcja monodiety trwa zaledwie kilka dni i zdecydowanie jest bardziej sycąca od poprzedniej wersji, ze względu na obecność w niej tłuszczu. Wydawać by się mogło, że będzie nudno, jednak tu znów ta mniej urozmaicona dieta jest tak właściwie tą bardziej różnorodną, a to ze względu na wiele możliwości jakie dają jajka. Nie musimy jeść ich tylko w postaci ugotowanych na twardo, ale także na miękko, jako omlet, lub jajecznica. Możemy przygotować z nich sos, a nawet desery, jeśli tylko do posłodzenia ich użyjemy słodzika, a nie cukru.

Dieta jajeczna 7 i 14 dniowa

Dodatkowymi wersjami diety jajecznej są jej wydłużone formy – dieta jajeczna 7 dniowa i dieta jajeczna 14 dniowa. Są one bardziej wymagające ze względu na czas trwania. Są także mniej polecane, ponieważ być może efekty będą stosunkowo spektakularne, należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu dieta jajeczna jest monodietą o ekstremalnie niskiej kaloryczności i dłuższe jej stosowanie nie przyniesie realnej utraty wagi. Przede wszystkim osłabienie i utratę wody, która po zakończeniu diety z powrotem wróci i podniesie masę naszego ciała do wartości pierwotnej.

Dieta jajeczna – efekty

Efekty diety jajecznej zostały już przynajmniej dwukrotnie poruszone, ale aby uporządkować przypomnijmy je.

Po pierwsze, dieta jajeczna odciąży nasz układ pokarmowy, ponieważ jedzenia jest stosunkowo nie dużo. Menu jest także podzielone na 3 do 5 posiłków, aby znacząco nie odczuwać głodu. Sytość wynika głównie z obecności białka i zawartości tłuszczu w żółtku jaja. Drugim, głównym efektem jest utarta masy ciała. W przypadku osób o nadmiernej tuszy spadek wagi może być zauważalny i wynosić nawet do 5 kg na przestrzeni tygodnia. Tak jak jednak zostało wyżej wspomniane, utrata kilogramów związana jest głównie ze spadkiem zgromadzonej wody, a w znikomym stopniu z faktycznym spaleniem tkanki tłuszczowej.

Jeżeli jesteśmy zdrowi, lubimy jajka i nie mamy problemu z tym, aby jeść je codziennie przez okres tygodnia, spróbujmy! Może być to ciekawe doświadczenie, a dla osób, które być może nie są do jajek w 100 procentach przekonane, dobry wstęp do tego, aby włączyć jajka do swojej codziennej diety. W końcu pod względem zdrowotnym to najlepsze co możemy zjeść!

Źródła:

  • The Boiled Egg Diet: The Easy, Fast Way to Weight Loss! Arielle Chandler, Independent Publishing Platform; 1st edition, 2018,
  • Żywienie człowieka. Tom 1. Podstawy nauki o żywieniu, Gawęcki Jan, PWN, 2010.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.