Loading...
Zdrowie

E recepta – co musisz wiedzieć o przeziębieniu?

Chora kobieta dostała e receptę na przeziębienie

Pierwsze oznaki przeziębienia są dość oczywiste: zatkany nos lub katar, kichanie i ból gardła. Przeziębienie to w rzeczywistości infekcja wirusowa w górnych drogach oddechowych. Może być spowodowana przez ponad 200 wirusów, a najczęstsze są rinowirusy. Chociaż przeziębienia są bardzo powszechne, istnieje kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tej dolegliwości. Mogą one pomóc Ci poczuć się lepiej lub uniknąć przyszłych przeziębień.

Jak długo trwa przeziębienie?

Przeciętne przeziębienie trwa od 7 do 10 dni, ale może trwać nawet 2 tygodnie. W zależności od ogólnego stanu zdrowia objawy mogą występować przez dłuższy lub krótszy czas. Na przykład osoby palące lub cierpiące na astmę mogą odczuwać objawy przez dłuższy czas i leczenie w związku z tym może się przedłużać. Niektóre leki bez recepty mogą być zbyt słabe jeśli w grę wchodzi już zaawansowane przeziębienie, dzięki lekarzowi i konsultacji online na haloDoctor, e recepta będzie zawierała leki o skuteczniejszym działaniu, które zwalczą przeziębienie.

Diagnozowanie przeziębienia

Zdiagnozowanie nieskomplikowanego przeziębienia rzadko wymaga wizyty w gabinecie lekarskim. Najczęściej stosuje się leki dostępne bez e recepty (OTC) lub leczy się przeziębienie domowymi sposobami. Powinno się utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu i dużo odpoczywać. Oczywiście, jeśli objawy nasilą się lub utrzymują się dłużej, niż 10 dni, należy umówić się na wizytę u lekarza, lub skorzystać z konsultacji online na haloDoctor, co przyspieszy proces dalszego leczenia. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad i zaleci przyjmowanie odpowiednich leków, które dostaniemy przepisane na e recepcie.

Kiedy iść do lekarza?

Wiele z nas wzbrania się przed wyjściem do lekarza, ale w niektórych sytuacjach jest to wręcz niezbędne, np. gdy:

  • Jeśli objawy przeziębienia trwają dłużej niż 10 dni,
  • Jeśli masz trudności z oddychaniem lub duszności,
  • Jeśli masz gorączkę wyższą niż 39,4°C lub Twoje dziecko ma gorączkę 38,9° lub wyższą,
  • Jeśli przeziębienie utrzymuje się zbyt długo i należysz do kategorii medycznej wysokiego ryzyka (np. dorośli powyżej 65. roku życia, osoby w ciąży, osoby ze schorzeniami, takimi jak astma, cukrzyca).

Nasilenie się objawów może doprowadzić do rozwinięcia się innych chorób bądź zwiększenia podatności na zachorowanie. Dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy udaj się pilnie do lekarza lub skonsultuj się przy pomocy e-Wizyty.

Domowe środki na walkę z przeziębieniem

Podobnie jak leki na przeziębienie, które możemy dostać bez e recepty, domowe sposoby na przeziębienie mogą pomóc zmniejszyć nasilenie objawów i ułatwić radzenie sobie z nimi.

Najbardziej skuteczne i powszechne domowe sposoby na przeziębienie to:

  • Płukanie słoną wodą – płukanie słoną wodą może pomóc pokryć gardło i złagodzić podrażnienia.
  • Picie dużej ilości płynów – utrzymywanie dobrego nawodnienia pomaga uzupełnić utracone płyny, a także pomaga zmniejszyć zatory.
  • Dużo odpoczynku – dużo odpoczynku pomaga organizmowi oszczędzać energię, aby wirus mógł działać.

Przeziębienia mogą być dość nieprzyjemne. Objawy, takie jak katar lub zatkany nos, ból głowy, kaszel i utrata węchu lub smaku, mogą sprawić, że kilka dni będzie trudnych do zniesienia. Czasami przeziębienie można pomylić z innymi infekcjami górnych dróg oddechowych lub infekcjami, takimi jak grypa. Jeśli objawy wydają się bardziej nasilone lub nie ustępują po tygodniu, umów się na wizytę u lekarza, gdzie dostaniesz przepisaną e receptę na odpowiednie leki, które pomogą dojść do zdrowia i wrócić do codziennych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.