Loading...
PielęgnacjaUrodaWłosy

Jak dbać o włosy

Kobieta susząca włosy suszarką

Dziewczynki i chłopcy od dzieciństwa uczeni są dbania o włosy i skórę głowy. Wygląd i kondycja włosów wpływa na ogólne wrażenie, jakie wywiera wizerunek danej osoby. Włosy są otoczone wieloma mitami, a nawet sakralizowane. W niektórych kulturach, na przykład, kobietom nie wolno obcinać włosów na krótko. A mężczyźni muszą mieć zarost na twarzy.

Pielęgnacja włosów w domu może być równie skuteczna jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednie produkty dla swojej skóry głowy i pasm. A następnie postępować zgodnie z właściwymi krokami.

Oto jak dbać o kręcone włosy, aby nawet suche i łamliwe pukle stały się gładkie i lśniące.

Krok 1. Czesanie włosów

Najbardziej znanym rytuałem w domowej pielęgnacji włosów jest szczotkowanie. Należy szczotkować włosy nie tylko w ciągu dnia, ale także przed ich umyciem. To normalne, że podczas mycia tracimy trochę włosów. Jest to naturalny proces regeneracji, który ma na celu zrobienie miejsca dla nowych włosów. Jeśli jednak zaczniesz myć splątane kosmyki, ryzykujesz wyrwanie zdrowych, nowych włosów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Ważne jest, aby szczotkować włosy od końcówek. Delikatnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów, rozczesuj końcówki włosów, trzymając je w miejscu. Następnie stopniowo przesuwaj się w kierunku nasady, aż do wyszczotkowania wszystkich włosów. Jest to najmniej traumatyczna metoda. Włosy nie zostaną zniszczone i nawet najbardziej splątane włosy będą łatwo się rozplątywać.

Krok 2: Złuszczanie skóry głowy

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest głębokie oczyszczenie skóry głowy. Wielu pomija ten etap. Właściwa pielęgnacja skóry głowy to pierwszy krok do pięknych, zdrowych włosów.

Peelingi skóry głowy mogą być różnego rodzaju: ścierające lub na bazie kwasów. Mają one ten sam efekt, ale peeling kwasowy jest łagodniejszy i delikatniejszy. Rezultat jest taki sam, ale nie musisz się martwić o wypłukiwanie cząstek ściernych.

Produkty te delikatnie usuwają martwe komórki naskórka i głęboko oczyszczają skórę. Stymulują wzrost włosów, a nawet pomagają ograniczyć konieczność mycia włosów. A jeśli połączysz stosowanie peelingu z lekkim masażem głowy, poprawi to krążenie krwi. Jest to dobre nie tylko dla Twoich włosów, ale także dla Twojego mózgu.

Panuje błędne przekonanie, że peeling jest konieczny tylko w przypadku tłustej skóry głowy. To nie jest zgodne z prawdą. Sucha skóra również potrzebuje złuszczania. Chodzi o to, że w przypadku tłustej skóry głowy, możesz złuszczać skórę raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Podczas gdy w przypadku suchej lub wrażliwej skóry głowy, wystarczy raz na dwa tygodnie.

Krok 3. Szampon do włosów

Mycie włosów jest najprostszym i najbardziej oczywistym elementem pielęgnacji. Ale nawet tutaj wiele osób popełnia błędy. Przejdźmy do podstaw mycia włosów.

  • Szampon należy spienić w dłoniach przed nałożeniem go na skórę głowy. Dzięki temu szampon jest łagodniejszy i nie podrażnia skóry.
  • Nie nakładaj szamponu na całą długość włosów. Lepiej jest nałożyć go na skórę głowy, chwilę wmasować, a następnie rozprowadzić powstałą pianę na całej długości włosów. Zazwyczaj skóra głowy może przetłuszczać się szybciej niż same włosy. Ta metoda pomaga zapobiec zbytniemu wysuszeniu włosów, jednocześnie dokładnie oczyszczając skórę głowy.
  • Dużą rolę odgrywa sam szampon. Powinniśmy wziąć pod uwagę stan naszych włosów, aby znaleźć produkt, który spełni nasze konkretne potrzeby. Nawilżenie, odżywienie, usunięcie matowości i łamliwości w przypadku włosów suchych lub głębokie oczyszczenie w przypadku włosów przetłuszczających się.
Fryzjerka myjąca kobiecie włosy
Źródło: Pixabay

Krok 4: Maska do włosów

Maseczka może zapewnić Twoim włosom dodatkową pielęgnację i czasami może być tak samo skuteczna jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Jeśli chodzi o włosy farbowane lub kręcone, maska do włosów może okazać się naprawdę pomocna. Dzięki maskom można odbudować zniszczone włosy, przywracając im miękkość i blask. Nie spiesz się więc z obcinaniem suchych kosmyków.

Wszystkie maski najlepiej nakładać na czyste, osuszone ręcznikiem włosy, pomaga to składnikom aktywnym wniknąć głębiej w strukturę włosa i daje lepsze rezultaty. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jak długo trzymać maskę na włosy”. Wszystko zależy od formuły i składników aktywnych, więc sprawdź zalecenia producenta.

W pozostałych przypadkach warto stosować się do tych samych zasad, co w przypadku balsamu. Nie przesadzać z ilością i nie nakładać go na odrosty. W przeciwnym razie może obciążyć włosy. Wyjątkiem są maski do skóry głowy, które, wręcz przeciwnie, powinny być stosowane tylko do korzeni.

Krok 5: Balsam do włosów

Po masce absolutnie konieczne jest nałożenie balsamu na pasma włosów. Po to, aby zamknąć wszystkie użyteczne składniki wewnątrz włosów. Maska wystarczy do stosowania raz lub dwa razy w tygodniu. Odżywkę należy nakładać po każdym myciu włosów. Uszczelnia łuski i pozostawia pasma włosów zauważalnie bardziej miękkie, gładkie i podatne na układanie.

Produkt powinien być stosowany wyłącznie na długości włosów, czyli tam, gdzie najbardziej potrzebują one dodatkowego odżywienia i nawilżenia. Nałożenie produktu u nasady włosów może sprawić, że włosy staną się cięższe, a nawet stworzyć niechlujną fryzurę. Aby zachować precyzyjną objętość bez obciążania włosów, wypróbuj lekką odżywkę.

Więcej nie znaczy lepiej. Nie pozostawiaj odżywki na włosach zbyt długo. Nie da to żadnego dodatkowego efektu, a może nawet doprowadzić do efektu tłustych włosów. Zawsze najlepiej trzymać się zaleceń producenta.

Kobieta z długimi, zadbanymi włosami
Źródło: Pexels

Krok 6: Serum do włosów

Ostatnim krokiem jest trwała kuracja do włosów. W tym celu dostępnych jest wiele produktów, które zaspokajają cały szereg potrzeb. Fluidy, serum i olejki mają zasadniczo ten sam cel: odżywiają i chronią włosy w ciągu dnia. Większość serum zapewnia włosom połysk, wygładzenie i zmiękczenie. Wybierz więc produkt, który sprawdzi się w przypadku Twoich włosów.

Może to być nawilżenie, pozbycie się matowości i łamliwości lub intensywne odżywienie. 

Serum najlepiej nakładać na końcówki włosów, a pozostałą część kuracji na długości. Dzięki temu nie przeciążysz pasm włosów i unikniesz efektu tłustego połysku. Nie zapominaj, że żaden produkt nie sklei rozdwojonych końcówek, ale może je zmiękczyć i sprawić, że będą wyglądać schludniej.

Krok 7. Prawidłowe suszenie włosów

Dla wielu mycie głowy niezmiennie kończy się suszeniem lub układaniem włosów. Jednak nie jest to zbyt użyteczne. Dlatego radzimy tego unikać i pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

A jeśli nie możesz tego uniknąć, rozważ użycie produktu termoochronnego i suszenie włosów tylko chłodnym powietrzem, aby nie uszkodzić włosów. Skieruj strumień powietrza tak, jak rosną Twoje włosy, czyli od nasady aż po same końce.

Przedstawiliśmy ci tajniki kompletnej pielęgnacji włosów w domu. Jeśli zastosujesz się do tych kroków i nie zapomnisz o stosowaniu wymienionych produktów, wkrótce zauważysz piękną zmianę w jakości swoich włosów. Możesz uzyskać sprężyste i jedwabiste pasma nie tylko w salonie fryzjerskim, ale także dzięki prostej, regularnej pielęgnacji w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.