Loading...
CiążaDom i rodzina

Jak rozpoznać ból owulacyjny? Kiedy występuje oraz jakie są jego przyczyny?

ból jajników owulacja

U zdrowej kobiety, która miesiączkuje w miarę regularnie, w każdym cyklu dochodzi do owulacji. Ocenia się, że statystyczny cykl kobiety trwa 28 dni, jednak rzadko która kobieta faktycznie miesiączkuje z taką częstotliwością. O ile cykle nie są skrócone poniżej 25 dni i nie trwają dłużej niż 38 dni, uznaje się cykl za normalny. W poniższym artykule powiemy, czym jest ból owulacyjny, jak złagodzić bolące jajniki po owulacji, ból owulacyjny ile trwa. Poruszymy także zagadnienie – ból owulacyjny przed czy po owulacji.

Owulacja – czym jest i kiedy występuje?

W połowie cyklu występują dni płodne. Zmienia się wówczas wygląd śluzu, występuje nadwrażliwość i obrzmienie piersi. Wiele kobiet odczuwa także zwiększony popęd seksualny. Wszystko to zwiastuje nadchodzącą owulację. Owulacja to moment, w którym dochodzi do wzrastania tak zwanego pęcherzyka Graafa w jajniku. Zazwyczaj rośnie kilka pęcherzyków w obu jajnikach pod wpływem hormonów (głownie FSH), a następnie, jeden pęcherzyk przejmuje funkcje pęcherzyka dominującego. Pęcherzyk dominujący, gdy osiągnie wielkość około 20-22 mm – pęka. Wówczas z pęcherzyka zostaje uwolniona komórka jajowa do jamy otrzewnej. Ten moment jest bardzo istotny z punktu widzenia kobiet, które planują macierzyństwo, ale także dla tych które zrezygnowały z tej roli lub przeniosły moment zajścia w ciążę na później.

Wnikliwa obserwacja swojego ciała pozwoli zarówno na zaplanowanie ciąży, jak i jej skuteczne unikanie. Rozpoznanie momentu owulacji pomaga na poznanie procesów zachodzących wewnątrz organizmu i wczesne wykrycie niepokojących zmian chorobowych. Bolące jajniki po owulacji nie muszą, ale mogą świadczyć o poważnym schorzeniu.

Ból jajnika – owulacja

Owulacja – bóle, które towarzyszą temu momentowi, przypominają delikatne, średnie lub nawet uporczywe kłucie. Owulacja – ból, który może występować co miesiąc z innej strony – wynika to z faktu, że każdego miesiąca jajniki naprzemiennie produkują dojrzały pęcherzyk. Jeżeli jednego miesiąca dokucza kobiecie prawa strona podbrzusza, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, w kolejnym cyklu bolesna będzie strona lewa.

Bóle u dołu podbrzusza zawsze są dla kobiety niepokojącym objawem. Niewiele pań zdaje sobie sprawę, że występujący cyklicznie ból, promieniujący w prawą lub lewą stronę, może być bólem owulacyjnym. O ile nie niesie on za sobą innych przykrych objawów, nie klasyfikuje się go jako jednostkę wymagająca leczenia. Mimo że ból podbrzusza tuż po owulacji jest dolegliwością określoną kodem chorobowym N94.0, to zwykle nie bywa bardzo dokuczliwy.

Ból owulacyjny – ile trwa?

Zazwyczaj ból przy owulacji odczuwany jest tuż po pęknięciu pęcherzyka. Dlatego też uważa się ze współżycie w dni płodne, w przypadku kobiet nieplanujących ciąży i wystąpienie bólu w środkowej części cyklu niesie za sobą ryzyko zapłodnienia. Ból w połowie cyklu jest dowodem, że doszło do owulacji. Ból jajnika po owulacji skłania kobiety do powstrzymania się od współżycia w tym czasie lub do zmiany sposobu antykoncepcji.

Ból owulacyjny jest bardziej dokuczliwy dla kobiet, które chorują na endometriozę, dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów, jak ból jajników po owulacji, warto skonsultować je z lekarzem. Przeprowadzone badanie ginekologiczne i badanie ultrasonografem pozwoli wykluczyć współistnienie innych chorób. Normalne i całkowicie naturalne jest, że zdrowa kobieta, doświadczać będzie bolących jajników przed lub po owulacji. Wynikać to będzie z jej natury i nie świadczy o żadnej poważnej dolegliwości. Wiele kobiet zmaga się z bolesną owulacją tylko kilka razy w swoim życiu i to także nie stanowi powodu do niepokoju.

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa ból owulacyjny. Otóż trwa on zazwyczaj od kilku minut do kilku, kilkunastu godzin (zwykle 6-8). Zdarza się, że na pytanie ile maksymalnie trwa ból owulacyjny, można powiedzieć, że nawet 2-3 dni – do czasu, aż organizm wchłonie uwolnione płyny.

Bolesne jajeczkowanie – medyczne przyczyny

ból jajnika przed owulacją
Źródło: Pexels.com

Lekarze ginekolodzy wyjaśniają, ból, który może się pojawić przed, podczas lub bezpośrednio po owulacji, wynika z jednego z następujących czynników:

  1. Pęknięcie naczynka blisko pęcherzyka Graafa i dostanie się krwi do jamy otrzewnowej, co ją drażni i powoduje ból trzewny.
  2. Skurcze jajowodu, które przemieszczają komórkę jajową w jego głąb.
  3. Ból może być spowodowany naciągnięciem się torebki jajnika pod wpływem maksymalnej objętości pęcherzyka Graafa przed samym pęknięciem.

Bolesna owulacja – a starania o ciążę. Ból owulacyjny kiedy współżyć?

Ból jajników – zbliżająca się lub właśnie przebyta owulacja. Dla kobiet starających się o potomstwo, bóle przy owulacji są pozytywnym sygnałem i napawają nadzieją na pozytywne zakończenie cyklu – w postaci ciąży. Ból owulacyjny – pozwala obliczyć, kiedy współżyć.

Zazwyczaj ból występuje od 24 godzin przed owulacją do 12 godzin po owulacji. Owulacja – bóle są bardzo charakterystyczne. Kobiety, które rozpoznały ten rodzaj bólu i kojarzą go z owulacją, jest on nie możliwy do pomylenia z innym bólem.

Ból owulacyjny dla kobiet, które bezskutecznie starają się o ciąże, może być symptomem, który powoduje wysokie napięcie i stres. Wiąże się to z kolejnymi nieudanymi próbami zajścia w ciążę. Jak wynika z badań naukowych, w takich przypadkach należy przeprowadzić badanie związane z oceną drożności jajowodów. Zastosowanie metod ultrasonograficznej i kontrastowej, może wykluczyć lub potwierdzić niedrożność jajowodów.

Naukowcy z National Colaborating Centre for Women`s and Children`s Health, zauważyli zależność pomiędzy odczuwaniem dolegliwości bólowych podczas owulacji a stresem, związanym z problemem niepłodności. Ból jajników po owulacji bywa dla kobiet zmagających się z problemem niepłodnością – czynnikiem stresu. Może on stanowić źródło napięć i niepotrzebnego ożywienia. To z kolei, w przypadku porażki, odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu psychicznym kobiety. Bolące jajniki to znak, że owulacja z dużą dozą prawdopodobieństwa miała miejsce. Jednakże dla kobiet starających się o ciążę, a posiadających problem niezwiązany z dojrzewaniem pęcherzyków, może przeobrazić się w schorzenie wymagające leczenia.

Ból owulacyjny a ciąża. Kiedy współżyć? Czym jest ten ból?

W przypadku nie stosowania zabezpieczenia i współżycia w dni płodne, ból w okolicach podbrzusza, może świadczyć o owulacji. To zwiększa szanse na zapłodnienie i późniejszą ciążę. W przypadku kobiet starających się o dziecko, jest to najlepszy moment na regularne stosunki z partnerem, przez kolejnych kilka dni. Natomiast kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, powinny wstrzymać się od współżycia lub zastosować odpowiednią antykoncepcję.

Ból podbrzusza, w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną – przypominający bóle owulacyjne, jest zjawiskiem normalnym, który świadczy o prawidłowej pracy jajników. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jajniki pozostają uśpione, ale nie wyłączone z prawidłowego funkcjonowania. Ból jajnika – owulacja, do której nie doszło, ale być może taki objaw, wymaga konsultacji lekarskiej. Są kobiety, u których bolące jajniki po owulacji, oczywiście tej „zaplanowanej” lub wynikającej z naturalnego cyklu, do której w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej nie doszło, mogą wymagać zmiany preparatu lub kilkutygodniowej przerwy w stosowaniu kuracji hormonalnej.

Ból owulacyjny – kiedy współżyć, by zajść w ciążę?

W zależności od planów związanych z macierzyństwem i czasu występującej owulacji – determinuje to termin podjęcia decyzji o współżyciu. Dla kobiet starających się o potomstwo, najlepszym czasem na współżycie jest dzień planowanej owulacji. W przypadku bólu przed owulacją, wystarczy dodać od 12 do 24 godzin, od wystąpienia objawów bólu owulacyjnego i w tym czasie zaplanować współżycie. Plemniki są w stanie przeżyć aż do 72 godzin w środowisku sprzyjającym. Dlatego też wystąpienie owulacji daje u osób zdrowych bardzo duże szanse na zapłodnienie, o ile współżycie miało miejsce nie wcześniej niż 24 godziny przed i nie później niż 24 godziny po owulacji. Ból owulacyjny a ciąża, to doskonała metoda dla zdrowych na bezpieczne zaplanowanie ciąży.

Bolące jajniki – owulacja jest blisko lub właśnie wystąpiła, to idealny sygnał dla par planujących potomstwo. Bolesna owulacja może, chociaż częściowo zastąpić cykliczne wizyty u lekarza ginekologa, kobietom monitorującym cykl. Ten sygnał świadczy, że ból jajników = owulacja.

Ból jajnika po owulacji – o czym świadczy jego nagły brak?

Wiele kobiet boryka się z cyklami bezowulacyjnymi. Tę przypadłość trudno rozpoznać, szczególnie że cykl bezowulacyjny nie musi być wcale krótszy ani dłuższy niż dotychczasowe. Jeżeli w trakcie cyklu nie dochodzi do wzrostu pęcherzyka, to taki cykl określa się mianem bezowulacyjnego. Jest to jedna z przyczyn niepłodności. Właściwa obserwacja swojego ciała i „wyłapywanie” sygnałów, w tym bolące jajniki po owulacji – stanowią doskonałą formę auto diagnostyki. Cykle bezowulacyjne bardzo trudno samodzielnie rozpoznać, ponieważ pozornie wszystko przebiega prawidłowo, w tym przypadku jedyną zmienną, która stanowi niepokojący objaw, jest brak bolących jajników po owulacji.

Ból jajnika po owulacji – jak sobie z nim radzić i złagodzić ból?

ból jajnika owulacja
Źródło: Pexels.com

Niezależnie czy ból jajników – przed czy po owulacji, może on być nieprzyjemny dla kobiety i sprawiać, że poszukiwać ona będzie skutecznych metod jego łagodzenia. Ból jajników po owulacji i ból jajników przed owulacją, może powodować dyskomfort i utrudniać normalne funkcjonowanie. Dla poprawy samopoczucia i zwiększenia wydajności własnego funkcjonowania warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszym preparatem, jaki można zażywać w przypadku takiej przypadłości są tabletki z paracetamolem. Ta substancja jest bezpieczna także dla kobiet będących w ciąży.

Warto także stosować ciepłe okłady, które zawsze przynoszą ulgę na bolące jajniki po owulacji.

Owulacja – bóle, które świadczą o chorobie. Czy zawsze jest bolesne jajeczkowanie?

Jeżeli kobieta nagle zaczyna się borykać z bólami, które rozpoznała jako bolące jajniki – owulacja staje się wtedy nieznośna, a dodatkowo z miesiąca na miesiąc stają się bardziej dokuczliwe – powinna udać się na konsultację do lekarza. Ból podbrzusza tuz po owulacji, ból przed owulacja, uczucie wzdętego i napiętego podbrzusza, gorączka – mogą świadczyć o poważnej chorobie jelit lub być symptomami zapalenia wyrostka. Jeżeli ból jajników po owulacji nie mija, co gorsze staje się on silniejszy – to pora na pilną wizytę lekarską.

Mamy nadzieję, drogi Czytelniku, ze odpowiedzieliśmy w naszym artykule na takie pytania, jak:  ból owulacyjny kiedy współżyć oraz ile trwa ból owulacyjny.

Źródło:

  • https://www.nice.org.uk/.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.