Loading...
Choroby

Badanie EEG głowy – na czym polega, jakie są wskazania, aby je wykonać, jak poprawnie interpretować wyniki? Ile trwa badanie EEG?

Przeprowadzenie badania EEG głowy

Chyba każdego z nas spotkały, chociaż raz w życiu, nawracające bóle głowy. Wówczas sięgamy po środki przeciwbólowe, które przynoszą szybką ulgę. Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Powodować je mogą nagłe spadki, a także wzrosty ciśnienia, długo działający stres, a także urazy. Zwykle zbytnio się tym nie przejmujemy, gdyż wystąpienie bólu głowy nie wzbudza naszego niepokoju. Jednak jeśli bóle głowy zdarzają się niezwykle często, znacznie utrudniając nam funkcjonowanie, a także jeśli zdarzają się nam omdlenia, istotne jest ustalenie ich przyczyny. Wówczas kluczowe jest przeprowadzenie badania EEG głowy. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, co to jest EEG głowy? Co pozwoli wykryć badanie EEG głowy, a także ile trwa badanie EEG i jak interpretować badanie EEG wyniki?

Co to jest EEG?

Badanie EEG głowy, inaczej nazywane elektroencefalografią, jest badaniem aktywności mózgu. Nazwa elektroencefalografia, ma związek z urządzeniem elektroencefalografem, które jest niezbędne do przeprowadzenia badania.

EEG głowy jest to badanie całkowicie bezbolesne, a także bezinwazyjne, które nie musi być poparte specjalnymi przygotowaniami. Tego typu badanie EEG, można wykonywać także u dzieci. EEG głowy ma kluczowe znaczenie przy diagnozach pacjentów cierpiących na napady padaczkowe, które mogą wystąpić przy przebiegu zapalenia mózgu, a także u pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych i podczas różnicowania śpiączek. Dodatkowo badanie EEG głowy stosuje się jako badanie dodatkowe, które pomoże ocenić stan pacjentów z guzami mózgu, a także naczyniopochodnymi uszkodzeniami w mózgu, które powstały na skutek udarów. Badanie EEG głowy pozwoli też wykryć anomalie występujące w obrębie mózgu.

Ile trwa EEG i jak przebiega?

Pacjenci często zastanawiają się, ile trwa EEG? Czy badanie EEG u dzieci jest bezpieczne? Na czym polega badanie EEG? Postaramy się rozwiać wątpliwości i precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania.

Zacznijmy od tego na czym polega badanie EEG? 

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej, a na głowie zostają zamocowane elektrody. Następnie jest on proszony o wykonanie czynności, które mają wpływ na aktywność mózgu. Musi on więc wykonać:

  • otwieranie i zamykanie oczu,
  • hiperwentylację,
  • fotostymulację – działanie różnych błysków świetlnych,
  • próbę otwierania i zamykania oczu.

Ile trwa badanie EEG?

Okazuje się, że nie jest ono długie. Zwykle pacjenci pytając o to, ile trwa badanie EEG, spodziewają się godzin spędzonych z elektrodami na głowie. Tymczasem EEG ile trwa? Zazwyczaj kilkadziesiąt minut! Kiedy badaniu EEG poddawane są dzieci, by umilić im czas, mogą zabrać ze sobą maskotkę.

Badanie EGG ile trwa? Kilkadziesiąt minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Wyniki EEG dadzą nam swoisty obraz tego, co dzieje się w naszym mózgu. Skoro wiemy już ile badanie EEG trwa,  musimy się także dowiedzieć, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.

Najczęściej zleca się je w przypadku:

  • przewlekłych, dokuczliwych i nawracających bóli głowy,
  • fizycznych urazów głowy,
  • utraty świadomości,
  • zaburzeń snu,
  • zdiagnozowania nowotworu,
  • zatrucia substancjami neurotoksycznymi.

Należy także pamiętać, że wyniki badania EEG są zazwyczaj pomocnicze. Dzięki wynikom EEG możemy potwierdzić lub wykluczyć padaczkę, a wówczas stają się one podstawowym elementem diagnostycznym.

Co pozwoli zarejestrować badanie EEG?

Badanie EEG dłowy i jego wyniki
Źródło: Pixabay.com

Wiemy już ile trwa badanie EEG, a także jakie są wskazania do jego wykonania. Należy być także świadomym, co badanie eeg wyniki mogą zakomunikować specjaliście.

Otóż badania eeg wyniki dają obraz tego jak:

  • nasz mózg koncentruje uwagę- opisują to fale alfa w wynikach badań EEG,
  • nasz mózg jest zaangażowany pod względem poznawczym- w wynikach badania EEG opisują to fale beta,
  • nasz mózg koncentruje się pod wpływem bodźców- opisują to fale gamma,
  • nasz mózg jest zrównoważony emocjonalnie- w wynikach badania EEG opisują to fale theta,
  • nasz mózg radzi sobie z zaburzeniami neurologicznymi- w wynikach badania EEG opisują to fale delta, jeśli występują na jawie.

Pamiętajmy, że wynik badania EEG może odpowiednio zinterpretować tylko lekarz specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.