Loading...
Kręgosłup

Mata masująca na ból pleców i nie tylko

Ból pleców

Bóle pleców, zwyrodnienia kręgosłupa, problemy z krążeniem to dolegliwości charakterystyczne dla wielu grup zawodowych. Można określić je mianem chorób XXI wieku, ponieważ często są związane z siedzącym trybem życia, który sprzyja rozwojowi szeroko pojętych dolegliwości ortopedycznych. Jeśli pracujesz za biurkiem lub jesteś zawodowym kierowcą, z pewnością wiesz, jak objawia się zmęczenie po ciężkim dniu.  Przy siedzącym trybie życia niezbędna jest aktywność fizyczna, dzięki której możemy uniknąć poważnych problemów z kręgosłupem i zniwelować ich rozwój. Warto zaopatrzyć się w różne akcesoria i przyrządy sportowe lub medyczne mające na celu odciążenie naszego ciała. Mata masująca pozwoli ci złagodzić dolegliwości bólowe pleców i karku oraz zapewni  intensywny wypoczynek. Jak działają maty oraz jakie korzyści płyną z ich stosowania?

Mata na kręgosłup – czy to dobre rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach ból kręgosłupa jest dobrze znany wielu ludziom. Wielogodzinne pozostawanie w pozycji siedzącej – często nieprawidłowej na przykład podczas siedzenia przed komputerem – bez możliwości znaczącej zmiany ułożenia ciała, powoduje dyskomfort, dolegliwości bólowe, a także przyczynia się do powstawania zwyrodnień kręgosłupa. Dobrze wiedzą o tym chociażby kierowcy, kasjerzy czy pracownicy biurowi, którzy często borykają się ze sztywnością karku i ramion. Skarżą się na ból pleców oraz niemożność odprężenia się po dniu pracy. Masaż z użyciem specjalnej maty masującej kręgosłup skutecznie łagodzi te dolegliwości. Przynosi ulgę nie tylko osobom z wymienionych grup zawodowych. Korzystanie z maty masującej na kręgosłup zalecamy wszystkim osobom chcącym zadbać o kondycję swojego ciała. W szczególności osobom starszym lub po prostu poszukującym sposobów na relaks w domowych warunkach.

Maty masujące kręgosłup są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub po prostu nie chcą korzystać z usług masażystów. Profesjonalne masaże często są drogie, co czyni je niedostępnymi dla wielu ludzi potrzebujących pomocy. Niektórzy po zakończeniu pracy mogą nie mieć już czasu, żeby jechać do salonu masażu. W szczególności podczas epidemii mata masująca umożliwi nam ograniczenie kontaktu społecznego. Pomimo łatwego zastosowania mata na ból pleców skuteczni zastąpi profesjonalnych masażystów i dostarczy nam tego samego efektu relaksacyjnego.

Jak działają maty masujące?

Mata do masażu kręgosłupa jest niezwykle prosta w obsłudze i bez problemu każdy jest w stanie używać jej samodzielnie. Do korzystania z maty na kręgosłup nie potrzebujemy żadnego uprzedniego przygotowania. Większość modeli to maty na ból pleców przeznaczone na fotel. W sprzedaży dostępne są również modele, które można zastosować na łózko. Matę do masażu kręgosłupa wystarczy zamontować w prosty sposób w przeznaczonym do tego miejscu i włączyć. Najczęściej do wyboru mamy kilka do kilkunastu programów masujących, które możemy zmieniać przy użyciu pilota.

Maty masujące kręgosłup mogą wykonywać kilka rodzajów masażu:

  • Masaż pulsacyjny – występuje głównie w matach przeznaczonych do masażu karku i polega na punktowym ucisku wybranych miejsc na niewielkim obszarze ciała. Masaż pulsacyjny nazywany jest inaczej holistycznym pulsowaniem. Polega on na delikatnym potrząsaniu i kołysaniu ciałem, kiedy leżymy na brzuchu lub właśnie plecach. Jakie korzyści niesie za sobą masaż pulsacyjny? Najważniejsza jest rytmiczność masażu. Drgania powinny występować z częstotliwością od 120 do 160 uderzeń na minutę, podczas których nasze płyny ustrojowe (między innymi płyn mózgowo-rdzeniowy i krew) zaczynają pulsować. Dzięki tej technice mata pasująca całkowicie pozbawi nas stresu i napięcia.
  • Masaż wibracyjny – pobudza krążenie i skuteczni odpręża mięśnie. Klasyczny masaż wibracyjny jest połączeniem masażu wykonywanego przez masażystę rękoma oraz masażu wykorzystującego wibracje, które mogą pochodzić na przykład z prądu elektrycznego. Zalecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na choroby takie jak: dyskopatia, artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie korzonków. Poza tym warto aby z masażu wibracyjnego korzystały także osoby doświadczające skurczów, zaburzenia krążenia oraz bólów głowy i kręgosłupa. Masaż wibracyjny skutecznie zlikwiduje nasze bóle stawów i mięśni.
  • Masaż shiatsu –Inaczej nazywany akupunkturą bez igieł. Technika masażu shiatsu została opracowana w Japonii, jednak jego założenia mają korzenie już w starożytnych Chinach. Głównym założeniem masażu shiatsu jest to, że wszystkie nasze dolegliwości – zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Z tego powodu masaż shiatsu ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów naszego organizmu.  Obejmuje okrężne ruchy o szerokim zasięgu. Wspomaga leczenie stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa i pobudza krążenie krwi. Klasyczny masaż shiatsu polega na energicznym ucisku ciała. Masażyści używają do tego celu często całych dłoni, łokci, czy nawet stóp czy kolan.

Maty masujące kręgosłup mają również w standardzie opcję podgrzewania. Przyjemne ciepło sprzyja rozluźnieniu mięśni, koi bóle oraz działa relaksacyjnie. Po męczącym dniu pracy podgrzewana mata masująca kręgosłup zapewni nam komfort, odpoczynek i upragnione rozluźnienie.

Mata masująca plecy – jak wybrać?

mata masująca plecy
Źródło: Freepik.com

Większość mat masujących plecy dostępnych w sprzedaży to modele uniwersalne, posiadające szereg zastosowań w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę na obszary masażu, ponieważ nie wszystkie maty posiadają np. funkcję masażu karku. Ważnym kryterium wyboru jest również jakość produktu. Warto wybrać markową matę oferującą określony typ masażu, na którym nam zależy. Najpopularniejsze na rynku są obecnie maty Homedics, Beurer oraz Medisana..

Ceny produktów różnią się w zależności od dostępnych funkcji, typów masażu i opcji dodatkowych. Zaawansowana mata z masażem shiatsu, rolującym, miejscowym i wibracyjnym to wydatek rzędu kilkuset złotych. Można zakupić także matę masującą z kolcami. Markowe modele są jednak przeznaczone do użytku przez wiele lat, nadają się do prania oraz zapewniają szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Mata masująca plecy jest to zatem jednorazowy wydatek, który korzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i pozwala zstąpić profesjonalne zabiegi wykonywane przez masażystę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.