Loading...
Psychika

Medytacja – 10 korzyści dla zdrowia

Młoda spokojna medytująca kobieta

Medytacja wydaje się dla większości z nas jedną z najnudniejszych czynności na świecie, jednak przynosi ona wiele korzyści dla naszego zdrowia, o których zazwyczaj nie mamy zielonego pojęcia. Dlaczego warto medytować?

Szukając złagodzenia stresu i wyciszenia umysłu, wiele osób postanawia dowiedzieć się jak medytować. Korzyści medytacji jednak sięgają o wiele dalej niż tylko spokój i ukojenie.

1.Medytacja zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia oraz serca

Jak udowodnili to kilkanaście lat temu pewni naukowcy, medytacja pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla naszego życia chorób układu krążenia oraz serca, na które w obecnych czasach jesteśmy coraz bardziej narażeni (z uwagi na brak ruchu oraz nieodpowiednią dietę). Dzieje się tak, ponieważ medytacja pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, które jest główną przyczyną udarów mózgu oraz zawałów.

2.Medytacja zwiększa zdolność do logicznego myślenia

Regularna medytacja wpływa niezwykle korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, co zostało udowodnione kilka lat temu przez specjalistę, który zajmuje się obrazowaniem ludzkiego mózgu. Udowodniono wówczas, że podczas medytacji odpowiedzialna za logiczne myślenie przednia część mózgu naszej lewej półkuli jest bardziej aktywna, co w przyszłości może uchronić nas nawet przed chorobą Alzheimera.

3.Medytacja wspomaga redukcję stresu

Medytacja to świetny sposób na poradzenie sobie ze stresem, który w obecnych czasach spędza nam sen z powiek. Dzieje się tak, ponieważ podczas medytacji dochodzi do głębokiej regeneracji zarówno naszego ciała, jak i umysłu, dzięki czemu poziom stresu zaczyna spadać, co przekłada się również na zmniejszenie problemów z zasypianiem.

4.Medytacja zmniejsza objawy depresji

Medytacja okazuje się bardzo pomocna w walce z depresją, ponieważ zmniejsza jej objawy w szczególności u osób, które cierpią na jej nawroty.

5.Medytacja pomaga wrócić do zdrowia

Jak potwierdziły to przeprowadzone jakiś czas temu badania, medytacja pomaga znacznie szybciej powrócić do zdrowia, ponieważ sprawia, że zaczynamy się mniej martwić, a do tego osłabia napływ negatywnych myśli, co bezpośrednio przekłada się na proces szybszego zdrowienia.

6.Medytacja wspomaga walkę z nałogami

W obecnych czasach jesteśmy niestety coraz bardziej narażeni na różnego rodzaju nałogi (alkohol, papierosy) z którymi możemy sobie jednak poradzić dzięki medytacji. Dzięki niej możemy bowiem ćwiczyć naszą zdolność do samoregulacji, która w walce z nałogami jest niezwykle ważna.

7.Medytacja wspomaga walkę z bezsennością

Wieczorna medytacja to świetny sposób na bezsenność, ponieważ pomaga wyciszyć się po ciężkim dniu spędzonym w pracy, co bezpośrednio oddziałuje na zmniejszenie problemów z zasypianiem.

8.Medytacja wspomaga koncentrację

Problemy z koncentracją dotyczą nie tylko dorosłych osób, ale również nastolatków. Dzięki medytacji możemy jednak poradzić sobie z tym problemem, ponieważ pomaga ona nam się wyciszyć, a także zredukować stres, co oczywiście wpływa bezpośrednio na zwiększenie naszej koncentracji.

9.Medytacja pomaga kontrolować zachcianki

Zdecydowana większość z nas ma niestety problem z kontrolowaniem zachcianek, coraz łatwiej im ulegamy, co może doprowadzić do zwiększenia masy ciała oraz pojawienia się różnego rodzaju niebezpiecznych chorób. Z pomocą przychodzi jednak medytacja, która w skuteczny sposób pomaga nam kontrolować nasze potrzeby oraz zachcianki, ponieważ bardzo dobrze uczy uważności.

10.Medytacja pomaga na kobiece sprawy i spowalnia proces starzenia się organizmu

Medytacja sprawdza się bardzo dobrze zarówno u kobiet w okresie pokwitania, jak i przekwitania, ponieważ w skuteczny sposób pomaga zmniejszyć zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a także łagodzi nieprzyjemne objawy towarzyszące menopauzie. Dodatkowo poprzez zdolność do regulowania stresu przyczynia się na zmniejszenie tempa starzenia się organizmu, poprawiając tym samym wygląd naszej skóry i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.