Loading...
Zdrowie

Ospa wietrzna – przebieg, objawy, powikłania

Ospa wietrzna

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym narażone są na kontakt z różnymi bakteriami i wirusami. Cześć z nich odpowiedzialna jest za rozwój chorób zakaźnych, takich jak np. ospa wietrzna. Jakie są objawy choroby, jak przebiega i jakie powikłania mogą pojawić się po chorobie?

Czym jest ospa

Ospa wietrzna swoją nazwę temu, że wirusy mogą wraz z powietrzem przemieszczać się nawet na dość spore odległości. Źródłem zakażenia zawsze jest chory, ale wirus może znajdować się również na przedmiotach, z którymi wcześniej miała kontakt osoba zakażona. Chorobę wywołuje tzw. herpes virus 3, nazywany też Varicella-zoster virus. Jest to choroba zakaźna, którą dość łatwo można się zarazić. Specyfika inkubacji wirusa oraz fakt, że osoba zakażona zarażać może już na 2 dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby sprawia, że transmisja wirusa jest wyjątkowo łatwa. Szczególnie w dużych skupiskach ludzi, w tym w grupach przedszkolnych, żłobkowych, szkolnych.

Jakie objawy i przebieg ma choroba?

W pierwszej fazie choroby pojawiają się objawy ogólne, takie jak wysoka gorączka, ogólne osłabienie, brak apetytu. Dopiero po upływie 1-2 dni pojawia się typowa dla ospy wietrznej wysypka. Również tutaj wskazać można typowy przebieg zmian, pojawiających się rzutami. Początkowo na skórze pojawiają się plamki, które następnie zmieniają się w grudki i wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. W ostatniej fazie ulegają one wysuszeniu, a strupki kolejno odpadają. Charakterystyczną cechą wysypki towarzyszącej ospie jest to, że zmiany powodują bardzo intensywny świąd. Niestety, drapanie nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do bakteryjnego nadkażenia i poważnych komplikacji.

Wysypka pojawić się może nie tylko na skórze, zdarza się, że jest obecna na błonach śluzowych jamy ustnej. Jest to szczególna lokalizacja, powodująca wiele bólu. Dzieci niechętnie jedzą i przyjmują płyny, co dość szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu, zwłaszcza u najmłodszych.

Metody łagodzenia objawów ospy

Mimo że występująca w ospie wysypka jest bardzo uciążliwa, to obecnie dostępnych jest wiele specyfików, takich jak pianki, kremy, które przynoszą ulgę. Mimo nadal powtarzanych mitów trzeba wiedzieć, że w czasie choroby trzeba w sposób szczególny zadbać o higienę dziecka, nie można zatem rezygnować z regularnego mycia. Pomaga to zredukować ryzyko wystąpienia wtórnych zakażeń i nieestetycznych blizn, które pozostaną po pęcherzykach. Doskonale może sprawdzić się kąpiel w nadmanganianie potasu.

Ponieważ w przebiegu choroby występuje często wysoka gorączka, to koniecznie trzeba zadbać o dostęp do leków przeciwgorączkowych.

Najczęstsze powikłania

Najczęściej występującym powikłaniem są bakteryjne nadkażenia skóry, chociaż mogą one przybierać bardzo zróżnicowaną formę – od dość łagodnego nacieku zapalnego, ropnie, aż po rozwój ropowicy skóry, różę czy martwiczego zapalenia powięzi. Problemy te są najczęściej wywoływane przez paciorkowce z grupy A lub gronkowce złociste. W mocno zaawansowanych zmianach konieczna może być nawet interwencja chirurga.

Dość często dochodzi też do rozwoju zapalenia płuc, któremu towarzyszyć może nawet ropniak opłucnej. Bakterie mogą też w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju posocznicy, choroby, która rozwija się wyjątkowo dynamicznie i może w krótkim czasie doprowadzić do ciężkiej niewydolności wielonarządowej.

Wśród powikłań pojawić się mogą także problemy neurologiczne. Ryzyko pojawienia się zapalenia móżdżku zwiększa się wraz z wiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.