Loading...
KręgosłupZdrowie

Pajączek na plecy – zastosowanie, użytkowanie, czy warto

Kręgosłup kobiety

Pajączek na plecy to urządzenie ortopedyczne, które pomaga rozłożyć obciążenie na kręgosłup. Jest to konstrukcja z elastycznych pasów, czasami z oparciem lub żebrami usztywniającymi.

W salonach ortopedycznych można również znaleźć podobne urządzenia – reclinatory i hyperextensory.  Te pierwsze są zwykle przepisywane w celu utrwalenia wyprostu barku w przypadku zmian w górnej części pleców. Te ostatnie są stosowane przy różnych urazach w celu redystrybucji obciążenia z trzonu kręgu na łuki i ostrogi.

Jak korektor postawy pomaga skorygować postawę ciała?

Postawa ciała to nawykowa postawa człowieka w spoczynku i w ruchu. Prawidłowa postawa to taka, w której osoba jest w stanie utrzymać głowę i proste plecy. Jednocześnie ramiona muszą być opuszczone i lekko ściągnięte do tyłu.

Niewłaściwa postawa nie jest chorobą, ale jeśli nie zostanie skorygowana, może powodować bóle pleców i prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Aby skorygować wady postawy, potrzebujesz kompleksowego podejścia. Lekarze ortopedzi zwykle zalecają ćwiczenia terapeutyczne. Pomagają one ćwiczyć mięśnie pleców, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jednak postawa to nawyk i należy ją kontrolować nie tylko poprzez ćwiczenia, ale dosłownie w każdej wolnej chwili.

Niektórzy ludzie ze złą postawą mają pewne wzorce mięśniowe. Jedni podnoszą ramiona zbyt wysoko, inni się garbią, jeszcze inni wyginają plecy zbyt mocno do tyłu. Trudno jest kontrolować swoje ciało samą siłą woli, dlatego z pomocą przychodzą gorsety ortopedyczne. Stanowią dodatkowe wsparcie dla pleców, kontrolują ich prawidłową pozycję, działają dyscyplinująco i pomagają w nabywaniu nowego nawyku ruchowego.

Joga w walce z wadami postawy
Źródło: Pixabay

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz pajączka?

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem ortopedą. Jest to konieczne, jeśli dokuczają Ci bóle pleców lub często słyszysz, że się garbisz. Lekarz będzie mógł ocenić Twój stan i wybrać optymalne leczenie.

Bardzo często przepisuje się jednocześnie kompleks wychowania fizycznego i noszenie pajączka dźwiękowego na proste plecy. Należy pamiętać, że nie można go nosić przez cały czas. Lekarz zaleci schemat jego stosowania. Często pajączek jest noszony w pierwszych etapach leczenia, a następnie zdejmowany, gdy mięśnie pleców staną się wystarczająco silne i przyzwyczają się do nowej pozycji.

Większości pacjentów przepisywane są miękkie pajączki dźwiękowe na proste plecy o średnim stopniu umocowania. Są to gorsety ortopedyczne wykonane z elastycznych taśm, które pomagają kontrolować prawidłowe ułożenie pleców.

Uważa się, że miękki pajączek nie może zaszkodzić. Można samodzielnie zdecydować, czy go kupić. Ważne jest, aby zrozumieć: sam korektor nie pomoże. Bez odpowiednio dobranego zestawu ćwiczeń postawa jest mało prawdopodobna do skorygowania.

Jakie są pajączki na plecy?

Gorsety ortopedyczne mogą być miękkie i sztywne. O lekkim, średnim, mocnym lub całkowitym umocowaniu.

Miękki pajączek na proste plecy to konstrukcja z elastycznych pasków, czasami z małym oparciem. Modele z lekkim mocowaniem zazwyczaj nie posiadają elementów sztywnych. Średnie umocowanie zapewnia oparcie i elastyczne żebra usztywniające. Nie ma miękkich korektorów o pełnym i mocnym umocowaniu.

Miękkie gorsety ortopedyczne mogą być stosowane w zależności od potrzeb. Mają one uniwersalny kształt, ale różnią się wielkością. Lekarz ortopeda lub apteka będą w stanie znaleźć odpowiedni dla Ciebie.

Sztywne i półsztywne gorsety ortopedyczne są bardziej zbliżone do kamizelki kuloodpornej. Tkanina w takich modelach jest gęstsza, mniej lub wcale się nie rozciąga. Elementy usztywniające — metalowe żebra lub wstawki — nie są elastyczne.

Gorsety ortopedyczne zapewniają średni lub silny stopień unieruchomienia. W celu pełnego unieruchomienia stosuje się hiperekstensje i plastikowe korektory wykonane na zamówienie.

Sztywne modele o wysokim stopniu umocowania mogą być noszone wyłącznie na receptę. Lekarz doradzi również w kwestii wyboru konkretnego modelu.

Wybór pajączka

Przy wyborze miękkiego gorsetu ortopedycznego ważne jest, aby zwrócić uwagę na projekt, jakość materiałów i rozmiar.

Zasady doboru pajączka na plecy dla dzieci i dorosłych są takie same. Należy jednak pamiętać, że dzieci nigdy nie powinny kupować korektora bez zalecenia lekarza. Nawet miękkiego, o słabym stopniu utrwalenia. Faktem jest, że postawa ciała kształtuje się u osób do 17-20 roku życia, a nieprawidłowo dobrana postawa dziecka może być szkodliwa.

Ważne jest również, aby ocenić, czy można dopasować korektor do siebie — ramiączka powinny być wystarczająco szerokie i długie, aby zapewnić dobre podparcie bez otarć. Wiele korektorów jest mocowanych za pomocą rzepów — można je łatwo dopasować do własnego komfortu.

Jakość materiałów. Ramiączka miękkiego korektora powinny być elastyczne i giętkie. W przypadku sztywnych pajączków są one bardziej ścisłe i nie mogą się zbytnio rozciągać. Miękkie opcje posiadają miękkie wkładki zapobiegające uciskowi.

Wielkość. Odpowiedni rozmiar jest ważny dla komfortu.

Nie ma jednolitej klasyfikacji rozmiarów — są one opracowywane przez samych producentów. Dokonaj pomiarów przed zakupem. Aby dobrać odpowiedni korektor, należy znać swój wzrost, obwód talii, a w niektórych przypadkach także bioder. Według tych trzech parametrów będziesz w stanie dobrać odpowiedni pajączek dźwiękowy na proste plecy w salonie lub samodzielnie, kierując się zaleceniami producenta.

Zalety i wady korzystania z pajączka

Wiele osób zastanawia się, czy korektor wad postawy jest naprawdę potrzebny. I czy pomoże skorygować skoliozę i inne problemy związane z kręgosłupem? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom.

Podczas stosowania korektora wad postawy obciążenie mięśni grzbietu jest znacznie się redukuje. Dzięki korektorowi tkanki mięśniowe próbują same dopasować się do pozycji pleców. Podczas noszenia gorsetu osoba odczuwa dyskomfort, jeśli zaczyna się garbić, więc „automatycznie” utrzymuje plecy prosto.

Korektor wad postawy do lekkiej korekcji pochylenia rozluźnia mięśnie pleców i przejmuje obciążenie. Specjaliści zalecają noszenie tych produktów nie dłużej niż 4 godziny dziennie. W przeciwnym razie korektor może być szkodliwy, ponieważ przyczynia się do osłabienia mięśni. Noszenie gorsetu nie zawsze jest przyjemne, co więcej może być on widoczny pod obcisłym ubraniem. Jeśli produkt jest dość sztywny, pacjent będzie miał trudności z oddychaniem.

Opinie ortopedów w tej kwestii są rozbieżne. Niektórzy specjaliści twierdzą, że noszenie korektorów wad postawy jest korzystne, ponieważ wspaniale korygują postawę. Inni nawołują do korygowania nawet niewielkich problemów z pozycją kręgosłupa wyłącznie poprzez terapię manualną i ćwiczenia.

Pamiętajmy, że stosowanie gorsetu nie może być jedyną terapią, problemy z kręgosłupem i postawą należy traktować holistycznie. Może to obejmować leki, zajęcia sportowe.

zgarbione plecy chłopca
Źródło: Pixabay

W przypadku stosowania gorsetu przez cały okres terapii występują następujące korzystne efekty:

  • Asymetria kręgosłupa zostaje skorygowana;
  • Utrwalenie łopatek we właściwej pozycji;
  • Wsparcie dla obręczy mięśniowej;
  • Zniesienie kifozy i lordozy do średniego stopnia ciężkości;
  • Zapobieganie i leczenie skrzywień kręgosłupa;
  • Wyrównanie deficytów wsparcia;
  • Zmniejszenie obciążenia krążków międzykręgowych;
  • Zmniejszenie traumatyzacji korzeni nerwowych;
  • Unieruchomienie poszczególnych obszarów problemowych kręgosłupa;
  • Zapobieganie dalszemu przemieszczaniu się kręgów.

Przy słabym garbieniu przepisuje się elastyczną kamizelkę-gorset, który może pełnić funkcję zapobiegawczą. Stosuje się go przy pierwszych oznakach krzywizny pleców. Tak więc profilaktyczne noszenie elastycznego gorsetu przepisuje się osobom zagrożonym — tym, którzy spędzają dużo czasu przy komputerze, prowadząc samochód, a także dzieciom podczas przygotowywania pracy domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.