Loading...
CiałoZdrowie

Sąd biorą się pryszcze na pośladkach i jak się ich pozbyć?

Kobieta z problemem pryszczy na pośladkach

Każdy z nas od czasu do czasu dostaje pryszczy. Większość ludzi kojarzy je z okresem przejściowym, kiedy to zachodzą zmiany w naszym organizmie. Jednak pryszcze powstają, gdy pory ulegają zatkaniu, niezależnie od tego, ile mamy lat. Pory zatykają się, gdy komórki skóry blokują olej z gruczołów łojowych. Powoduje to rozwój bakterii w porach i wokół mieszków włosowych, co skutkuje powstaniem pryszcza.

Zmiany skórne na pośladkach są zwykle spowodowane bakteriami, które dostają się do mieszków włosowych i porów. Nazywa się to zapaleniem mieszków włosowych lub bardziej powszechnie, trądzikiem pośladkowym. Podczas gdy wiele bakterii może dostać się do mieszków włosowych i wywołać infekcje, gronkowiec złocisty jest najczęstszą przyczyną. W miarę rozwoju infekcji tworzą się zgrubienia. Czasami guzki są wypełnione białą ropą.

Potówki na pośladkach? Co to właściwie jest?

Na początek, choć często określa się go jako „trądzik pośladkowy”, tak naprawdę nie jest to trądzik. To zazwyczaj stan zapalny wokół mieszków włosowych. Stan znany jako zapalenie mieszków włosowych. Może być również wynikiem przewlekłego pocierania, spowodowanego noszeniem obcisłych ubrań lub wykonywaniem niektórych rodzajów ćwiczeń, takich jak rozciąganie.

Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj objawia się jako małe, płytkie grudki, które mają tendencję do swędzenia, a nawet bólu. Jeśli zostaną one podrażnione, mogą urosnąć do większych zmian, przypominających cysty. Kluczem do zapobiegania temu jest utrzymywanie tego obszaru ciała w czystości, poprzez regularne mycie go nadtlenkiem benzoilu, który pomaga zwalczać bakterie.

Zapalenie mieszków włosowych nie zawsze jest spowodowane wyłącznie przez bakterie. Może być również wywołane przez grzyby. W tym przypadku niezbędne będą leki przeciwgrzybicze. To jedyna rzecz, która pomoże pozbyć się tego problemu.

Przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach

Bakteria, którą znamy jako gronkowiec, jest odpowiedzialna za większość pryszczy na pośladkach. Nosimy ciasną bieliznę i ubrania. Ocierając naszą skórę, uszkadzamy mieszki włosowe.

Nasz styl osiadły życia sprawia, że możemy uszkadzać mieszki włosowe i powodować większe wydzielanie potu wokół pośladków. Obcisłe ubrania ograniczają przepływ powietrza i również mogą uszkadzać mieszki włosowe.

Jak usunąć pryszcze na pośladkach?

Trądzik może być nieprzyjemny bez względu na to, gdzie się pojawi na ciele. Trądzik pośladków jest nieco inny niż trądzik twarzy, zarówno w tym, co go powoduje, jak i w sposobie leczenia. Kiedy trądzik tworzy się na pośladkach, jest to spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Jeśli infekcja się pogłębi, może doprowadzić do powstania czyraka, który może być bolesny.

Guzki wyglądają bardzo podobnie do zwykłego trądziku. Są to czerwone zgrubienia na wierzchu skóry, które są wypełnione ropą, mogą swędzieć i powodować dyskomfort. W większości przypadków ustępują one samoistnie po zastosowaniu regularnej pielęgnacji domowej.

  • Regularne mycie

Jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania infekcjom jest regularna kąpiel z użyciem dobrego mydła antybakteryjnego. Jeśli masz skłonność do trądziku pośladkowego, pierwszym krokiem może być mycie skóry rano i wieczorem. To może pomóc pozbyć się brudu i bakterii nagromadzonych z potu.

  • Unikanie płynów do płukania tkanin

Skóra niektórych osób może być wrażliwa na różne tkaniny lub produkty do prania. Dlatego większość marek proszków do prania ma wersję hipoalergiczną. Jeśli podejrzewasz, że detergent, płyn do płukania tkanin lub proszek do prania mogą powodować u Ciebie problemy skórne, zmień proszek. Najlepiej na taki, który nie zawiera barwników.

  • Prysznic po treningu

Pozostawienie potu i brudu na skórze po treningu może w dużym stopniu przyczynić się do powstania trądziku pośladkowego.

  • Kurkuma

Niektórzy sugerują, że kurkuma może również pomóc w zapobieganiu zapaleniu mieszków włosowych. Jak wskazuje jedna z recenzji, związek zawarty w kurkumie, zwany kurkuminą jest aktywny wobec bakterii, która może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Pomocnym naturalnym środkiem zaradczym może być codzienne nakładanie na ten obszar pasty z kurkumy i wody. Kurkuma może jednak tymczasowo zabarwić skórę na żółto. Warto jednak zauważyć, że większość badań nad antybakteryjnymi właściwościami kurkuminy dotyczyła właśnie kurkuminy, a nie kurkumy.

  • Ocet

Kwas octowy, występujący w occie jabłkowym lub occie domowym jest kolejnym naturalnym środkiem antybakteryjnym, który może pomóc zrównoważyć skórę. Kwas octowy zmniejsza wzrost bakterii na ranach oparzeniowych. Dodanie filiżanki octu z jabłek do ciepłej kąpieli może pomóc zwalczyć bakterie powodujące zapalenie mieszków włosowych i utrzymać skórę na pośladkach w czystości. Warto zauważyć, że badania te dotyczyły kwasu octowego, a nie octu.

  • Maski na pośladki

Krosty na pośladkach są powszechne i irytujące. Maski mogą pomóc usunąć infekcje mieszków włosowych, które powodują wypryski. Szukajmy składników takich jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, aby odblokować pory i zminimalizować trądzik. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry, wybierzmy maseczkę z kwasem glikolowym lub mlekowym. Te składniki złuszczające mogą poprawić strukturę skóry i zwalczyć jej matowość. Mogą także pomóc w zapobieganiu przyszłym wypryskom na pośladkach.

Czego kategorycznie unikać?

Kobieta borykająca się z problemem krostek na pośladkach
Źródło: Freepik.com

Niektóre rzeczy, których należy się wystrzegać podczas leczenia zapalenia mieszków włosowych na pośladkach to:

  • Zbyt mocne i zbyt częste szorowanie lub złuszczanie skóry,
  • wyciskanie pryszczy lub zatkanych mieszków włosowych,
  • noszenie tych samych ubrań po treningu,
  • używanie zbędnych substancji chemicznych, takich jak perfumy w detergentach do prania lub w proszkach do suszenia.

Jak zapobiegać wypryskom pośladków?

Czego nie powinnaś robić, to złuszczać zaognionego obszaru peelingiem. Jest to częsta reakcja, ale pogarsza stan zapalny, co może potencjalnie prowadzić do bliznowacenia i hiperpigmentacji. Nawilżanie podrażnionego obszaru za pomocą delikatnych kremów złuszczających z kwasem mlekowym lub kremów na bazie mocznika może pomóc zminimalizować ryzyko powstania ciemnych plam. Pomogą one również zapobiec gromadzeniu się osadów.

Warto również wyrobić sobie nawyk zrzucania przepoconych ubrań zaraz po zakończeniu treningu.

Dobrym pomysłem jest również unikanie depilacji woskiem, ponieważ może ona prowadzić do dalszej niedrożności mieszków włosowych. Co z kolei pogorszy stan zapalny. Zainwestujmy w dobrej jakości maszynkę do golenia lub poszukajmy mniej inwazyjnych form usuwania włosów.

Mając skłonność do wyprysków na ciele, szczególnie latem, dbaj o czystość i suchość swoich pośladków. A jeśli już dojdzie do zapalenia mieszków włosowych, natychmiast warto podjąć leczenie.

Kiedy należy szukać pomocy medycznej?

Większość ludzi będzie w stanie uzyskać ulgę dzięki naturalnym metodom leczenia. Jednakże, jeśli zapalenie mieszków włosowych pogarsza się, rozprzestrzenia, zamienia się w czyraka lub jeśli układ odpornościowy nie jest silny, może być konieczne leczenie.

Wiele osób boryka się z tą dolegliwością skórną. Ta przypadłość jest całkowicie normalna i naprawdę łatwo ją zwalczyć u źródła. Potówki na pośladkach mogą zniknąć raz na zawsze. W przypadku braku działania domowych sposobów warto zapisać się na wizytę do dermatologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.