Loading...
ChorobyDom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Skąd bierze się woda w płucach? Jakie są objawy i formy leczenia nadmiaru płynu w opłucnej?

Zdjęcie wody w płucach

Woda w płucach może być skutkiem poważnych problemów kardiologicznych, i bezwzględnie powinno być podjęte działanie, które uniemożliwi rozwój tej przypadłości i pozwoli na oczyszczenie płuc. Prawidłowa nazwa tego schorzenia to płyn w opłucnej. Nieleczona choroba tego typu może prowadzić nawet do śmierci, dlatego kwalifikowana jest jako jedna z poważniejszych związanych zarówno z płucami, jak i sercem. Czy woda w płucach jest wyleczalna, i jakie objawy mogą sugerować tego typu schorzenie?

Woda w płucach – objawy

Objawy wody w płucach są różne, a najważniejszym i podstawowym objawem wody w płucach są trudności z oddychaniem i ciągłe odczuwanie duszności, szczególnie po większym wysiłku fizycznym. Jakie są najważniejsze objawy sugerujące obecność wody w płucach?

  • Przewlekły kaszel,
  • Zasłabnięcie z powodu duszności,
  • Ból w klatce piersiowej,
  • Świszczący oddech w stanie spoczynku jak i w ruchu.

Płuca pod wpływem gromadzonego się płynu zaczynają pęcznieć, co znacznie ogranicza możliwość, np. wzięcia głębszego wdechu. Podczas kaszlu może pojawić się gęsta, pieniąca się wydzielina zabarwiona krwią wraz z pękającymi naczynkami. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje na dalsze badanie w celach podjęcia odpowiedniego leczenia. Woda w płucach ma również wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów ciała, które przez brak odpowiedniego utlenienia zwalniają swoje działanie, dlatego jest to jedno z poważniejszych i zarazem bagatelizowanych chorób powiązanych z wadami serca czy zawałem. Zatem mając objawy wody w płucach udajmy się do specjalisty!

Przyczyny zalegania wody w płucach

Woda w płucach to schorzenie powiązane ściśle z chorobami serca, zawałem, jak również z wadami wrodzonymi, takimi jak wada zastawki sercowej, niewydolność lewego przedsionka czy dychawica sercowa. Oznacza to, że osoby z poważnymi problemami kardiologicznymi są dość mocno obarczone ryzykiem wystąpienia płynu w opłucnej. Również osoby, które przeszły rozległy zawał mogą znaleźć się w grupie ryzyka powstania płynu w opłucnej, dlatego powinny one znajdować się pod stałą kontrolą lekarza kardiologa, i zgłaszać mu niepokojące objawy w momencie ich pojawienia się. Jednym z najczęstszych powodów powstawania tego schorzenia jest jednak nowotwór płuc, najczęściej dotykający palaczy i osoby, które np. pracowały wiele lat w trudnych warunkach, np. w kopalniach czy hutach, gdzie jakoś powietrza była bardzo słaba.

Często zdarza się, że wykrycie wody w płucach bywa jednym z pierwszych objawów powstania nowotworu, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza by na wczesnym jego stadium rozpocząć leczenie dające szanse na wyzdrowienie lub spowolnienie postępu choroby.

Woda w płucach – jak się pozbyć i jak wygląda leczenie? Czy woda w płucach jest wyleczalna?

Zastanawiając się nad tym – woda w płucach leczenie, warto pamiętać, że pierwszym i podstawowym krokiem do podjęcia adekwatnego leczenia wody w płucach jest trafna diagnoza. Woda w płucach może zalegać w różnej ilości, w przypadku kiedy jest jej jeszcze mało, możliwe jest działanie polegające na wdrożeniu odpowiednich leków i wówczas woda może sama się wchłonąć przez organizm, a my unikniemy ściągania wody z płuc. Jest to jednak działanie, które możliwe jest jedynie na początkowym stadium schorzenia, stąd tak wielkie znaczenie wczesnego wykrycia.

Kiedy jednak w płucach uzbiera się już dużo płynu, konieczne staje się ściągnięcie wody z płuc przy pomocy specjalnego drenażu. Nie jest ona jednak od razu utylizowana, a badana pod kątem swojego składu, co umożliwia określenie przyczyny jej gromadzenia w płucach i wdrożenie odpowiednich medykamentów.

Usuwanie wody z płuc
Źródło: Pixabay.com

Działanie prewencyjne w walce z wodą w płucach

Woda w płucach przyczyny ma dość jasno określone – są to m.in. choroby serca, wrodzone wady zastawki czy praca w pyle. Niemniej jednak istnieją działania prewencyjne mające wpływ na obniżenie ryzyka powstania wody w opłucnej. Warto dbać o przebywanie na świeżym powietrzu, a przede wszystkim kontrolnie odwiedzać lekarza, szczególnie jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z sercem czy przeszliśmy rozległy zawał – lepiej działać zapobiegawczo, niż leczyć!

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Wybrane choroby dróg oddechowych u dorosłych, Tomasz Targowski, wyd. Termedia, 2015 r.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.