Loading...
BadaniaChorobyZdrowie

Skaza białkowa u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa u dorosłego występuje niezwykle rzadko. Rzadko jest również poprawnie diagnozowana i we właściwym czasie. Niektóre z objawów tej alergii przypominają alergię skóry. Jej objawy najczęściej mylone są z zatruciem pokarmowym, niestrawnością lub z atopowym zapaleniem skóry.

Jak objawia się alergia na białko mleka u dorosłych? Jak powinno leczyć się skazę białkową? Informacje na ten temat zawarte są w poniższym artykule.

Skaza białkowa u dorosłego

Skaza białkowa jest rodzajem alergii pokarmowej. Najczęstszym, głównym przyjmowanym alergenem jest białko mleka krowiego. Okazuje się jednak, że u dorosłych może ją wywoływać również białko z mleka roślinnego. Nie jest ono trawione, a nasz organizm traktuje je jako zbędny składnik.

W przypadku spożycia alergenu pojawia się reakcja organizmu. Typowe objawy alergii pokarmowej to świąd, wysypka, a także bóle brzucha. Główną przyczyną występowania skazy białkowej u dorosłych, a także u dzieci jest nieodpowiednia reakcja organizmu.

Skaza białkowa u dorosłych

Skaza białkowa u dorosłych występuje bardzo rzadko. Ta choroba kojarzy się najczęściej z dziećmi. Zdarzają się jednak przypadki kiedy diagnozuje się ją również u dorosłych. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej.

Objawy związane ze skazą białkową u dorosłego różnią się od tych zaobserwowanych wśród dzieci. Po spożyciu alergenu u osoby dorosłej pojawiają się objawy, takie jak ostre kolki, wymioty czy biegunka. Najczęstszymi objawami występującymi u osób dorosłych są:

  • Wysoka temperatura ciała,
  • wymioty,
  • świąd,
  • katar,
  • kaszel,
  • ból brzucha,
  • zaczerwienie skóry, rumień i krostki, pojawiają się zazwyczaj w okolicach łokci, kolan oraz uszu.

Ze względu na swoje objawy, skaza białkowa u dorosłych często mylona jest z atopowym zapaleniem skóry.

Skaza białkowa u dzieci

Skaza białkowa jest typową alergią wstępującą u dzieci. Najczęściej pojawia się w okresie niemowlęcym, najczęściej dzieci wyrastają z niej około pierwszych urodzin. 

Przyczyną nietolerancji na białko mleka krowiego jest najczęściej niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Gdy dziecko rośnie, a jego układ pokarmowy dojrzewa i się rozwija, objawy alergii mijają.

Skaza białkowa jest najczęściej występującą alergią u dzieci. Szczególnie. gdy mówimy o dzieciach w okresie niemowlęcym.

Objawy skazy białkowej u dzieci

Do najczęstszych objawów skazy białkowej występujących u dzieci zalicza się:

  • wzdęcia,
  • gazy,
  • bolesność podczas oddawania stolca,
  • wymioty,
  • częste kolki,
  • luźne stolce,
  • wysypka,
  • świąd,
  • zaczerwienienie skóry.

W niektórych przypadkach mogą się pojawić ślady krwi na pieluszce pod oddawaniu stolca.

Objawy skazy białkowej u dorosłych – dieta

Osoby uczulone na białko mleka, zarówno krowiego jak i roślinnego, powinny niezwłocznie wprowadzić dietę eliminacyjną. Nie przestrzeganie jej zaleceń i spożywanie produktów mogących zawierać szkodliwy dla nich alergen, spowoduje pojawienie się reakcji alergicznych. Unikanie mleka, zarówno mleka krowiego jak i innych zwierząt, może nie wystarczyć. Wprowadzenie diety eliminującej mleko jest pierwszym krokiem do zmniejszenia objawów skazy białkowej.

Może to spowodować utrudnienie codziennych czynności, a także źle wpłynąć na nasze samopoczucie. Wprowadzenie odpowiedniej diety, eliminującej pewne produkty, może skutecznie pomóc w leczeniu i znacznie zmniejszyć odczuwane objawy choroby. W przypadku niemowląt sytuacja jest znacznie prosta. Wystarczy zastosować odpowiednią mieszankę mleczną. W przypadku mamy karmiącej piersią, powinna ona zastosować dietę eliminacyjną.

Z diety osoby, u której pojawiły się objawy alergii powinny zostać wyeliminowane produkty, takie jak:

  • jaja,
  • mleko krowie i produkty pochodne,
  • mięso wołowe i wieprzowe,
  • orzechy,
  • owoce cytrusowe,
  • mleko pochodzące od innych zwierząt (kozie, owcze, itd.),
  • soja, 
  • ryby i owoce morza.

Białka będące alergenem mogą się również znajdować w produktach, które na pierwszy rzut oka wydają się bezpieczne. Należy dokładnie czytać etykiety kupowanych produktów, aby zmniejszyć ryzyko ich spożycia. Mogą one występować, np. w pieczywie, lodach, przetworach mięsnych, niektórych lekach czy słodzikach.

Skaza białkowa u dorosłego – produkty dozwolone

Lista produktów niedozwolonych dla osób z alergią jest długa. Jakie produkty może jeść osoba zmagająca się z alergią? Oto lista tych produktów:

  • mięso drobiowe,
  • mięso królicze,
  • kasze,
  • ryż,
  • makaron,
  • marchewka,
  • brokuły,
  • kalafior,
  • brukselka,
  • kapusta,
  • żółtka jaj.

Po pewnym czasie stosowania diety eliminacyjnej mogą pojawić się niedobory wapnia i witaminy D. Mając tę świadomość warto już na samym początku zadbać o odpowiednią suplementację naszego organizmu. Ważne, aby przez zastosowaniem suplementów diety skonsultować ich dawkowanie ze specjalistą.

Warto wiedzieć, że dobrym źródłem wapnia są wszelkiego rodzaju kasze, np. gryczana, jęczmienna. Wapń znajdziemy również w fasoli, fasolce szparagowej i w owsie. Dobrym źródłem witaminy D są borówki oraz mięsa.

Suplementacja jest konieczna nie tylko w przypadku, gdy uczulona jest osoba dorosła. Jeśli dziecko karmione piersią zostało zdiagnozowane i występuje u niego skaza mleczna, mama karmiąca piersią musi zastosować suplementację. Jest to ważne nie tylko ze względu na jej zdrowie. Również ze względu na zdrowie niemowlęcia. Wraz z mlekiem mamy, niemowlę dostaje wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze i witaminy. Dlatego właśnie suplementacja podczas trwania diety eliminacyjnej, przeznaczonej dla osób chorych na skazę białkową jest kluczowa. Pozwoli na utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia, a także na wyeliminowanie powstawania ewentualnych niedoborów.

Skaza białkowa u dorosłych – badania i leczenie

Kobieta u której występuje skaza białkowa
Źródło: Freepik.com

Tak jak wspominaliśmy wyżej, w leczeniu ogromne znaczenie ma zachowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej. Wykonanie badań pomoże nam jednoznacznie stwierdzić czy faktycznie mamy do czynienia ze skazą białkową u dorosłych.

Jakie badania należy wykonać, aby mieć pewność? Czy zastosowanie samej diety będzie wystarczające?

W większości przypadków, aby uporczywe objawy ustąpiły, wystarczy wyeliminowanie ich przyczyny. W skrócie, trzymanie się odpowiedniej diety. Jeśli objawy alergii są bardzo mocne i zaostrzone, konieczne może się okazać wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Najważniejszym lekiem w jaki powinna się zaopatrzyć osoba, u której występują zaostrzone objawy alergii to lek przeciwhistaminowy. Warto również mieć po ręką maści sterydowe. W przypadku wystąpienia krostek lub rumienia dobrze się sprawdzają emolienty. Nawilżają i koją skórę, zmniejszając uporczywe objawy alergii.

Ważną kwestią, o której powinien nas poinformować lekarz w trakcie badań i wprowadzania odpowiedniej diety jest fakt, że dieta eliminacyjna dla osób ze skazą białkową powinna trwać od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Po tym czasie należy stopniowo wprowadzać produkty zawierające alergeny. Ma to na celu sprawdzenie czy objawy alergii pokarmowej wciąż się pojawiają po spożyciu tego typu produktów. Po kilku miesiącach kuracji odpowiednią dietą oraz lekami (jeśli była taka potrzeba) może pomóc wyleczyć chorobę.

Badania

Osoby podejrzewające u siebie lub u swojego dziecka wystąpienie alergii, skazy białkowej, powinny wykonać badania. Pozwoli to uzyskać pewność co do stanu zdrowia. Dzięki temu będzie możliwe wprowadzenie odpowiednich kroków oraz leczenia.

Podstawowymi badaniami do wykonania będą oczywiście testy alergologiczne. Mogą być one wykonywane w różny sposób. Najpewniejszym wynikiem są testy z krwi na przeciwciała IgE całkowite oraz IgE F2. IgE F2 jest to testy typowo na alergię na mleko krowie. Inne badania, mniej inwazyjne, są to, np. testy prowokacyjne, testy punktowe czy testy eliminacyjne. W większości przypadków na badanie testami prowokacyjnymi lub testami punktowymi są rodzice niemowląt. Chcą tym samym oszczędzić dziecku bólu i stresu związanego z pobieraniem krwi. Są one dobrą alternatywą w przypadku badania dziecka, jednak nie dają tak pewnych wyników jak badanie krwi.

Skaza białkowa u dorosłych może wyjątkowo skomplikować życie. Początki wprowadzania diety mogą być problematyczne. W wielu produktach znajdują się alergeny. Z czasem jednak stanie się to łatwiejsze. Pomoże zmniejszyć objawy choroby, jaką jest skaza białkowa u dorosłego. Po utrzymaniu restrykcyjnej diety i zażywaniu leków możliwe jest całkowite wyleczenie objawów skazy białkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.