Loading...
Ciąża

Skurcze porodowe – jak je rozpoznać?

Kobieta zaczyna mieć skurcze porodowe

Wiele ciężarnych czeka na skurcze porodowe, ponieważ ich obecność wiąże się z tym, że za kilkanaście godzin będą mogły tulić w ramionach ukochanego maluszka. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie czynności skurczowe macicy wskazują na zbliżający się poród. Podpowiadamy, jak rozpoznać, że zaczęła się akcja porodowa!

Skurcze porodowe – kiedy się pojawiają?

Skurcze porodowe zazwyczaj występują w 38-42 tygodniu ciąży. Jeśli pojawią się wcześniej, możemy mówić o przedwczesnej akcji porodowej. Nie są to jednak jedyne sygnały, jakie wysyła organizm, gdy maluszek jest gotowy do przyjścia na świat. O zbliżającej się akcji porodowej świadczy też odejście czopa śluzowego, obniżenie dna macicy i odejście wód płodowych.

Skurczy porodowych nie należy mylić z przepowiadającymi (Braxtona-Hicksa). Te pojawiają się około 20 tygodnia ciąży. Świadczą o tym, że macica przygotowuje się porodu, ale go nie sygnalizują. Powodują dyskomfort, ale nie ból. Często są nieregularne i nie nasilają się z czasem. Zazwyczaj ustępują po zmianie pozycji.

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Wiele ciężarnych szuka odpowiedzi na pytanie: skurcze porodowe – gdzie boli? Początkowo zlokalizowane są one w górnej części macicy, potem schodzą ku dołowi. Występują regularnie. Z biegiem czasu wydłużają się, a ich częstotliwość wzrasta. Pierwsze skurcze powtarzają się w kilkudziesięciominutowych odstępach, a trwają około 40 sekund. Po kilku godzinach przyszła mama odczuwa je co 5–7 minut, a czas trwania wydłuża się nawet do 90 sekund. Pod koniec pierwszej fazy akcji porodowej skurcze odczuwa się co 2 minuty.

Towarzyszy im ból w dolnej części brzucha, który nierzadko promieniuje do odcinka lędźwiowo-krzyżowego, pachwin i ud. Początkowo jest łagodny, z czasem przybiera na sile. Należy podkreślić, że ból wynika z rozwierania się szyjki macicy. Położna powinna przygotować pacjentkę, jak sobie z sobie z nim radzić. Niekiedy dolegliwości są tak silne, że przyszła mama decyduje się na znieczulenie farmakologiczne.

Jak liczyć skurcze porodowe?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać skurcze porodowe? Przypominamy, że pojawiają się one regularnie. Pamiętaj, żeby je liczyć, dzięki czemu będziesz wiedziała, kiedy powinnaś pojechać do szpitala. Przygotuj stoper i sprawdzaj, ile czasu mija od momentu pojawienia się bólu do jego ustąpienia. Monitoruj też przerwy między kolejnymi skurczami. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz również skorzystać z aplikacji dla ciężarnych.

Nie musisz zgłaszać się do szpitala po wyczuciu pierwszych skurczy pod warunkiem, że nie towarzyszy im sączenie zielonych wód płodowych ani krwawienie z dróg rodnych. Jeśli nie zaobserwowałaś wspomnianych objawów, skontaktuj się z położną i postępuj zgodnie z jej wskazówkami. Pamiętaj, że należy udać się do szpitala, gdy skurcze powtarzają się co 7–10 minut.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia skurczy porodowych

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie skurczy porodowych. Możesz je poznać w szkole rodzenia, dlatego warto się do niej zapisać. Wielu ciężarnym pomagają wtedy ćwiczenia na piłce gimnastycznej. W czasie skurczu możesz delikatnie na niej podskakiwać, a w przerwach bujać się i kręcić biodrami.

Oczywiście niezwykle ważną rolę odgrywa prawidłowe oddychanie. Przypominamy, że wydech ma być dwa razy dłuższy niż wdech. Przyszłym mamom często pomaga też ciepła kąpiel lub masaż. Wspomniane techniki relaksacyjne skutecznie łagodzą bóle porodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.