Loading...
ChorobyDom i rodzina

Sprawdzone okłady na zatoki. Poznaj kilka metod na skuteczną walkę z bólem zatok

Kobieta z zapaleniem zatok, która stosuje domowe sposoby na zatoki

Chyba każdego człowieka spotkało to chociaż raz w życiu. Zapalenie zatok to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która kiedy już się pojawia, powinna być jak najszybciej zniwelowana. Prawdziwy problem jest jednak wtedy, kiedy ból zatok pojawia się dość regularnie. Wówczas staje się to bardzo uciążliwą dolegliwością. Wiele osób zanim jednak uda się do lekarza, postanawia wypróbować domowe sposoby na zapalenie zatok. Oto 4 popularne domowe sposoby na zapalenie zatok!

Zapalenie zatok – domowe sposoby na walkę z bólem

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku, płci, czy też aktualnej pory roku. Zapalenie zatok najczęściej charakteryzuje się:

  • rozpierającym bólem głowy,
  • osłabieniem,
  • łzawieniem oczu,
  • zalegającą w nosie wydzieliną.

Warto pamiętać, że zatoki to niezwykle rozbudowany system ludzkiego organizmu. Z tego powodu, wyróżnia się ich różne rodzaje, wśród których znajdują się:

  • zatoki czołowe (położone nad oczami),
  • zatoki klinowe (znajdują się w obrębie kości klinowej, położone blisko uszu),
  • zatoki sitowe (rozciągają się pomiędzy oczami a nosem)
  • oraz zatoki szczękowe (zlokalizowane poniżej oczu).

Zatoki mogą pełnić wiele różnych funkcji, zaczynając od ochrony mózgu przed urazami, na funkcji fonetycznej odpowiedzialnej za głos kończąc.

Zapalenie zatok domowe sposoby

Ból zatok skutecznie potrafi obniżyć codzienną aktywność i odebrać wiele energii. Właśnie dlatego, wiele osób decyduje się na leczenie zatok domowymi sposobami. Popularne domowe sposoby na bóle zatok to:

  1. Płukanie zatok – często okazuje się, że ból zatok powstaje w wyniku zalegającej wydzieliny, która jest przyczyną bólu zatok i ucisków głowy. Z tego powodu, ulgę może przynieść płukanie zatok roztworem z soli fizjologicznej. Podczas codziennej higieny warto także pamiętać o stosowaniu wody morskiej, która wypłukuje z nosa kurz i zalegające alergeny. Woda morska rozrzedza również zbyt gęstą wydzielinę. Wymienione domowe sposoby na bóle zatok są bezpieczne, łatwe w wykonaniu, a co najważniejsze – szybko oczyszczają i odblokowują zatoki.
  2. Ciepłe okłady na zatoki – jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia zatok domowymi sposobami, są okłady na zatoki. Sposób ten pomaga rozluźnić zalegającą w okolicach górnych dróg oddechowych wydzielinę. W tym celu, warto nałożyć ciepły okład na zatoki – najlepiej na okolice czoła i nosa. Do wykonania takiego okładu na zatoki, przydatny może się okazać termofor. Następnie, warto wykonać masaż okolic, na które został nałożony okład na zatoki. Już przy pierwszym takim zabiegu, możliwe jest odczucie ulgi.
  3. Inhalacja – kolejny domowy sposób na zapalenie zatok to wykonywanie inhalacji. Taki zabieg wykonuje się najczęściej za pomocą roztworu soli i inhalatora. Wdychana mgiełka ma działanie nawilżające oraz odkażające. Inhalacje można wykonywać również poprzez rozpylanie w danym pomieszczeniu olejków eterycznych. Wdychanie takiego powietrza, jest skutecznym domowym sposobem na zapalenie zatok, który zdecydowanie przyspieszy kuracje. Warto jednak pamiętać, że inhalacje określonych rodzajów olejków (konkretnych zapachów) nie są dla wszystkich – niektórych z nich nie powinny stosować dzieci lub alergicy. Ponadto, inhalacje można także wykonywać z leczniczych naparów z ziół.
  4. Regularne nawilżanie śluzówki nosa i nawilżanie powietrza – kolejny domowy sposób na zapalenie zatok, to także częste nawadnianie organizmu, które pomoże w rozrzedzeniu zalegającej w nosie wydzieliny. W tym celu, zaleca się picie nawet do trzech litrów wody mineralnej dziennie. Zimą, warto również dbać o poziom nawilżenia powietrza pomieszczenia, w którym się przebywa. Podrażnione śluzówki nosa można także wesprzeć poprzez stosowanie kropli do nosa. Warto jednak pamiętać, że jest to bardzo krótkotrwałe rozwiązanie.

Leczenie domowe zapalenia zatok, może szybko przynieść oczekiwane rezultaty. Ponadto, powyższe domowe sposoby na ból zatok, można wzbogacić także o masaż wodny okolic zatok oraz nacieranie maściami. Popularnym domowym sposobem na bóle zatok są również herbaty z dodatkiem imbiru lub cytryny. Takie napoje mają działanie rozgrzewające i udrożniające drogi oddechowe. Innym domowym sposobem na ból zatok jest także przygotowanie własnego syropu. Zaleca się przygotowanie syropu z tymianku, który udrażnia nos i zatoki. Taki syrop działa także przeciwbakteryjnie. Leczenie domowe zapalenia zatok, może być także wspomagane poprzez picie nalewki z czosnku. Do czosnku zalecane jest dodanie garści ususzonych kwiatów dziewanny. Jest to jednak dość skomplikowany domowy sposób na bóle zatok, gdyż taka nalewka jest dobra do spożycia dopiero po kilku miesiącach od przygotowania.

Zapalenie zatok szczękowych – leczenie domowe

Istotnym i popularnym problemem u ludzi, jest także zapalenie zatok szczękowych. Zatoki szczękowe są największe ze wszystkich, stanowią także element szerszego systemu zatok. Zatoki szczękowe ze względu na swoje położenie, są narażone na różne infekcje – związane z nosem, zębami oraz tkankami przyzębia. Jest to główny powód, dlaczego są one tak podatne na zakażenia wirusowe i bakteryjne, które mogą prowadzić do bardzo ostrych stanów zapalnych.

Leczenie domowe zapalenia zatok szczękowych, również polega na: stosowaniu okładów na zatoki, stosowaniu roztworów z soli fizjologicznej, inhalacjach, piciu naparów ziołowych, regularnym opróżnianiu nosa i wiele innych. Chociaż leczenie domowe zatok szczękowych, może szybko przynieść pierwsze rezultaty, nie należy stosować go przez dłuższy czas. Jak najszybciej warto udać się z nim do specjalisty, gdyż powikłania tego schorzenia mogą skończyć się wizytą w szpitalu.

Powyższe sposoby leczenia domowego zatok szczękowych, można zastosować również jako domowe sposoby leczenia zatok przynosowych. Zatoki przynosowe pełnią bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Według przeprowadzonych badań, zatoki przynosowe chronią czaszkę przed urazami, mają wpływ na dźwięk głosu, a także uczestniczą w procesie oddychania. W przypadku chorych zatok przynosowych, warto zastosować wcześniej wymienione domowe sposoby leczenia.

Ból zatok bez kataru – domowe sposoby leczenia

Zapalenie i bóle zatok, najczęściej kojarzą się z silnym katarem o gęstej konsystencji. Najczęściej świadczy to o ostrej infekcji wirusowej lub ataku alergicznym. Możliwy jest jednak również ból zatok bez kataru. Objawia się on wówczas głównie bólami głowy, odczuwanymi wewnątrz czaszki. Przy tym schorzeniu często występuje również pogorszenie wzroku. Taki typ choroby jest jednak znacznie rzadszy, a kiedy już się pojawia to wymaga profesjonalnej konsultacji lekarskiej. 

W przypadku niezbyt silnego bólu bez kataru, można wypróbować domowe sposoby leczenia. Przydatne mogą się okazać ciepłe okłady na zatoki, picie dużych ilości płynów, regularne wysypianie się, picie naparów ziołowych lub nawilżanie powietrza. Jeżeli jednak bóle zatok (a w tym przypadku również głowy) są bardzo uciążliwe, należy udać się na konsultacje do lekarza, który zleci wykonanie takich badań jak rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Lekarz może także przepisać na takie schorzenie odpowiednie leki. Warto pamiętać, że w przypadku zaniedbania leczenia zapalenia zatok, może to doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego należy nie zwlekać i jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa.

Jak leczyć ból głowy i zatoki? – domowe sposoby

Najczęstszym objawem zapalenia zatok, jest rozpierający ból głowy. Szczególnie dokuczliwy staje się on w godzinach porannych, przy nachylaniu, lub przy wykonywaniu czynności, przy których dochodzi do zwiększenia ciśnienia. Wówczas mówi się, ze jest to tzw. zatokowy ból głowy. Domowe sposoby leczenia bólu głowy i zatok, to najczęściej stosowanie donosowych lub doustnych leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej i blokadę ujść zatok przynosowych. Ból głowy można uśmierzać również środkami przeciwbólowymi, jednak jest to działanie chwilowe. Tzw. zatokowe bóle głowy zmniejszą się wtedy, kiedy nawilży się śluzówkę nosa od wewnątrz. Można to zrobić poprzez picie dużych ilości wody, regularne wietrzenie pomieszczeń, nawilżanie powietrza, płukanie nosa itp. Ból głowy pomoże zniwelować również nałożony ciepły okład na zatoki.

Leczenie domowe przewlekłego zapalenia zatok

Kobieta borykająca się z problemem zapalenia zatok
Źródło: freepik.com

Jeżeli pomimo stosowania różnych metod leczenia zapalenie zatok nie ustępuje, a także trwa ponad 12 tygodni – schorzenie to nazywa się przewlekłym zapaleniem zatok. Niestety, leczenie domowe przewlekłego zapalenia zatok nie jest już w tym przypadku wskazane. W takiej sytuacji, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby nie doprowadzić np. do zapalenia opon mózgowych, utraty węchu, a nawet problemów ze wzrokiem.

Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej jest leczone farmakologicznie. Po konsultacji z lekarzem, może on zalecić stosowanie antybiotyków, a nawet sterydów. Jeżeli jednak i ta forma terapii nie przyniosłaby żadnych rezultatów, niezbędne może się okazać przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Możliwe, że przewlekle zapalenie zatok wywołane jest przez znajdujące się w przegrodzie nosowej polipy lub guzy, skrzywioną przegrodę nosową, a także niezbyt czyste lub suche zatoki.

Jak nie dopuścić do zapalenia zatok?

Zapalenie zatok jest uciążliwą dolegliwością. Z tego powodu, warto starać się nie dopuszczać do sytuacji, kiedy mogłoby ono zaatakować organizm. Aby nie dopuścić do infekcji zatok, warto jest np. zakładać czapkę podczas niskich temperatur, nie wychodzić z domu krótko po umyciu włosów, unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, przyjmować odpowiednie ilości płynów itp. 

Zapalenie zatok bardzo często rozwija się również u osób, które palą papierosy, spożywają znaczne ilości alkoholu lub prowadzą nieregularny tryb życia – za mało śpią, nie ćwiczą, nie stosują zbilansowanej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.