Loading...
Choroby

Badania ASO (Antystreptolizyna) – wskazania, normy, właściwa interpretacja wyników

badanie aso

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz organizm nie jest tworem niezawodnym. Zbudowany z wielu systemów, może w każdej chwili odmówić nam posłuszeństwa. Jednak w większości przypadków, wysyła on sygnały ostrzegawcze, że dzieje się coś niewłaściwego. Codziennie mamy styczność z wieloma rzeczami, które mogą być potencjalnym zagrożeniem i nośnikiem wirusów czy bakterii. Dobrze jest więc nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów i korzystać z dostępnej pomocy medycznej. Niektóre choroby rozwijają się latami, a do ich wykrycia potrzeba szczegółowej diagnostyki. Jednym z badań, które może okazać się niezwykle istotne, jest badanie ASO. Jak interpretować wyniki ASO? Jaki powinien być wynik ASO? Co oznacza podwyższone ASO u dzieci i dlaczego ASO jest podwyższone? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest badanie ASO?

Badanie ASO to nic innego jak analiza surowicy krwi. Dzięki przeprowadzeniu badania ASO można wykryć trwające lub potwierdzić niedawno przebyte, zakażenie paciorkowcem grupy A, którego łacińska nazwa brzmi Sreptococcus pyogenes. Okazuje się, że jest on przyczyną schorzeń takich jak:

  • zapalenie gardła o ostrym przebiegu,
  • różnego rodzaju zakażenia skóry,
  • zapalenia migdałków, czyli popularnej anginy,
  • zapalenia płuc,
  • szkarlatyny.

Warto także wiedzieć, że ten szczep paciorkowca znajduje się w grupie 10 na 80 serotypów, które mają reumatogenne właściwości.

Co to oznacza w praktyce?

Zakażenie nimi, może być przyczyną ciężkiej choroby reumatycznej. Badanie ASO jest niezbędne przy diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia, streptokokowego szoku toksycznego, ostrej gorączki reumatycznej, a także ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek. Badanie ASO jest także niezwykle czułe, a jego skuteczność kliniczna wynosi 50-80%.

Kiedy należy przeprowadzić badanie ASO?

podwyższone aso u dziecka
Źródło: Pixabay.com

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania ASO? Otóż wskazaniami do jego wykonania jest:

  • Ustalenie, czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem paciorkowcem z grupy A, a także czy niedawno przebyliśmy zakażenie.
  • Ustalenie czy mamy do czynienia z powikłaniami po zakażeniu jak np. choroba reumatyczna czy zapalenie kłębuszków nerwowych.

Podwyższone ASO pojawia się w przypadku infekcji paciorkowcami. Streptolizyna „O” jest niezwykle silnym antygenem, który wyzwala się właśnie u zakażonego człowieka i pobudza do produkcji antystreptolizyn. Ich obecność w surowicy krwi stanowi podstawę do odczynu antystreptolizynowego, badania serologicznego, które ma ogromne znaczenie, podczas diagnostyki schorzeń paciorkowcowych. Badanie ASO polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Pamiętajmy także, że podwyższone ASO u dziecka, jest równie ważnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego i w wielu przypadkach, wskazuje na toczącą się infekcję.

Jakie są objawy podwyższonego ASO?

Podwyższone ASO, a bóle stawów idą często ze sobą w parze. Jednak podwyższone ASO i jego objawy zależą od tego, na jaką chorobę wskazuje. Tak więc przy:

  • Gorączce reumatycznej- podwyższone aso to bóle stawów, wysoka temperatura, obrzęk stawów, wysypka skórna, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej.
  • Kłębuszkowym zapaleniu nerek – wówczas możemy odczuwać zmęczenie, spadek energii, krew w moczu, nadciśnienie, skąpomocz, wysypkę, gorączkę, bóle mięśniowe.

Badania ASO należy bezwzględnie przeprowadzić, jeśli poszczególne objawy wystąpiły a ASO wyniki należy skonsultować ze specjalistą.

Podwyższone ASO u dzieci

Okazuje się, że norma ASO jest inna zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Normy ASO różnią się więc, w zależności od wieku. Dla osób dorosłych normy ASO są równe od 10 do 200 IU/ml. O podwyższonym ASO u dorosłych możemy mówić w przypadku stężenia, które przekracza normę ASO o 50, czyli 250 IU/ml. ASO u dziecka, jest z natury nieco wyższe, dlatego o podwyższonym ASO u dzieci możemy mówić, gdy stężenie to przekracza 330 IU/ml.

Zarówno podwyższone ASO u dorosłych, jak i podwyższone ASO u dziecka świadczy o zakażeniu paciorkowcem. Zazwyczaj podwyższone ASO u dzieci, może dawać mniej znaczące objawy niż u dorosłych. Jednak jedynie badania ASO, mogą być podstawą do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia. ASO i jego wynik, powinien być interpretowany wyłącznie przez specjalistę. ASO u dziecka rzadziej będzie wskazywało na toczącą się chorobę reumatoidalną.

Podwyższone ASO u dzieci wymaga nie jednokrotnie wdrożenia silniejszej antybiotykoterapii. Oczywiście tego typu badanie, można i warto przeprowadzić prywatnie.

Wówczas jaka jest cena badania ASO?

Otóż, bez względu na to czy chcemy przeprowadzić je ilościowo czy jakościowo, cena badania ASO równa jest 16 złotych. Jeśli więc czujemy niepokojące objawy, a nawet jeśli zauważymy coś niepokojącego u naszej pociechy, warto je wykonać. Podwyższone ASO u dziecka jak i u osoby dorosłej będzie wymagało wdrożenia terapii. W zależności od tego na jaki etap choroby będzie wskazywało podwyższone ASO u dziecka czy u osoby dorosłej, od tego będzie zależało dalsze leczenie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.