Loading...
ChorobyUroda

Czy tłuszczaki są niebezpieczne dla zdrowia? Jakie są rodzaje tłuszczaków?

Tłuszczaki na plecach
Tłuszczaki to nietypowe i niezłośliwe guzy, które – jak sama nazwa wskazuje – wywodzą się z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Mogą pojawiać się na różnych powierzchniach skóry, jednak najczęściej występują w okolicach tułowia. Mają formę niebolesnych i niepowodujących żadnych dolegliwości guzów, jednak i takie zmiany powinno się skonsultować z lekarzem. Dowiedz się, co to są tłuszczaki i poznaj odpowiedź na pytanie tłuszczaki – jak się pozbyć?

Tłuszczaki – co to jest?

Skupmy się teraz na odpowiedzi na pytanie – co to są tłuszczaki? Otóż tłuszczaki to nic innego, jak tylko łagodne nowotwory, które występują w formie guza. Są one zbudowane z torebki łącznotkankowej oraz znajdującego się w niej tłuszczu. Mogą mieć owalne lub nieco podłużne kształty i osiągać wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Tłuszczaki najczęściej występują w tkance podskórnej, jednak bardzo często możemy spotkać je także na narządach wewnętrznych, na przykład w wątrobie. Tłuszczaki to zmiany, które najczęściej pojawiają się u osób po czterdziestym roku życia, a ich przyczyny nie są do końca znane. Tłuszczak u dzieci raczej nie występuje, chociaż nie jest to regułą. Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane, ale powstają teorie, że guzki mają podłoże genetyczne. Rosną bardzo wolno. Najczęściej spotykamy tłuszczaki na udach, tłuszczaki na szyi oraz tłuszczaki na plecach.

Tłuszczaki to zmiany, które są miękkie w dotyku i odkształcają się pod jego wpływem. Występują zarówno pojedynczo, jak i w większych skupiskach (tak zwane tłuszczaki mnogie). Skóra wokół zmian nie jest zaczerwieniona, a one same nie powodują żadnego bólu ani dyskomfortu. Możemy spotkać tłuszczaki na udach, ramionach czy tułowiu. Jeżeli występują na narządach wewnętrznych mogą powodować nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość lub problemy w funkcjonowaniu nerek czy problemy z oddychaniem. Najczęściej są jednak źródłem kompleksów, bo stanowią defekt kosmetyczny, zwłaszcza jeśli chodzi o tłuszczaki na szyi.

Objawy towarzyszące występowaniu tłuszczaków

Zmiany można wyczuć nie tylko palpacyjnie.

Chociaż nie jest to regułą, zdarza się, że tłuszczaki zlokalizowane w narządach wewnętrznych mogą dawać objawy w postaci:

  • Nadciśnienia tętniczego,
  • obrzęków,
  • problemów z krzepliwością,
  • wadliwego funkcjonowania nerek,
  • niedokrwistości,
  • problemów z oddychaniem.

Jakie są rodzaje tłuszczaków? Tłuszczak u dziecka – czy występuje?

Specyficzna budowa tłuszczaków sprawia, że występują one w wielu różnych rodzajach. Ich podział jest oparty gównie na kategorii wiekowej osób, u których się pojawiają oraz na wyglądzie komórek, z których są zbudowane. Poniższa klasyfikacja uwzględnia zmiany, na które narażone są dzieci. Ta dolegliwość obejmuje głównie osoby starsze, co nie znaczy, że dotyka tylko ich.

Jakie są rodzaje tłuszczaków?

Wyróżniamy:

  • Zimowiaki – tłuszczak u dziecka najczęściej występujący. Raczej nie często spotykany rodzaj tłuszczaków. Co ciekawe, w pierwszych miesiącach życia dziecka odpowiadają za termoregulacje.
  • Lipoma – rodzaj dobrze wyczuwalnych guzów, które rzadko przekształcają się w nowotwory złośliwe. Występują pojedynczo i z łatwością można je wyczuć pod palcami.
  • Lipoblastoma – nazwa gruczolaków często występujących u małych dzieci i niemowląt. Te tłuszczaki u dzieci zazwyczaj mają łagodny charakter.
  • Myolipoma – gruczolaki, które raczej nie przekształcają się w kierunku nowotworów złośliwych. Są otoczone torebką łącznotkankową.
  • Tłuszczaki wielopostaciowy – niezłośliwa zmiana chorobowa.
  • Myelolipoma- pojedyncza zmiana zbudowana z dojrzałych komórek tkanki łącznej oraz z tkanki szpikowej. Nie wykazuje tendencji do zmian w nowotwór złośliwy.
  • Tłuszczaki z komórek wrzecionowatych – zróżnicowany pod względem budowy. Składa się z naczyń krwionośnych oraz wielu adiopocytów.

Tłuszczaki – przyczyny powstawania

Nauka nie zna jeszcze dokładnych przyczyn powstawania tłuszczaków. Istnieją jednak pewne przesłanki, które wskazują na to, że istnieje  predyspozycja genetyczna do powstawania zmian. Istnieje także teoria o wpływie stanów zapalnych na tworzenie się tego typu zmian.  Ma to związek z namnażaniem się komórek tłuszczowych w okresie rekonwalescencji. Żadna z tych teorii nie została jednak do tej pory potwierdzona. Wiadomo natomiast, że istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tłuszczaków:

  • Przekroczenie czterdziestego roku życia,
  • przebyte nowotwory,
  • skłonności genetyczne
  • nadwaga,
  • choroba Dercuma lub choroba Cowden,
  • przebyte urazy i rany (w tych miejscach często występują).

Tłuszczaki – jak się pozbyć tych zmian? Sposoby leczenia tłuszczaków

Leczenie tłuszczaków
Źródło: Pexels.com
Wybór sposobu leczenia tłuszczaków zależny od wielu czynników, między innymi od ich wielkości. Na przykład, niewielkie tłuszczaki na plecach nie wymagają specjalnych terapii, muszą być jednak dokładnie obserwowane i kontrolowane, ponieważ posiadają tendencję to rozrastania się. Jeżeli tłuszczaki rosną lub zmieniają swoją formę, zaleca się ich usunięcie i późniejsze badanie histopatologiczne.

Jak leczyć tłuszczaki?

Jedną z popularniejszych metod usuwania tłuszczaków jest ostrzykiwanie ich sterydami. Lek w formie zastrzyku zostaje podany bezpośrednio do zmiany, która się obkurcza. Sposób ten może być wykorzystywany tylko w momencie, kiedy mamy pewność, że zmienia nie jest złośliwa. Ostrzykanie tłuszczaka uniemożliwia bowiem wysłanie go na badanie histopatologiczne. Dużo bardziej powszechny jest chirurgiczny zabieg usuwania tłuszczaka. Polega on na nacinaniu tkanki i usuwaniu zmiany razem z  torebką łącznotkankową. Cała operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawia dużych blizn.

Tłuszczaki – jak im zapobiegać?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakiś sposób na zapobieganie tłuszczakom. Niestety, ponieważ zmiany te mają, najpewniej, podłoże genetyczne, nie istnieją szeroko znane działanie prewencyjne, które możemy zastosować. Tłuszczaki na udach, tłuszczaki na szyi, czy tłuszczak na plecach zdecydowanie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Dlatego dbajmy o zachowanie odpowiedniej masy ciała. Pamiętajmy także o tym, aby w miarę możliwości unikać ran i urazów, ponieważ to one zwiększają ryzyko występowania tłuszczaków. W tym przypadku nie zostaje nic innego, jak samoświadomość i szybka interwencja w przypadku zauważenia zmian, polegająca na skonsultowaniu ich z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.