Tłuszczaki – co to jest?
Skupmy się teraz na odpowiedzi na pytanie – co to są tłuszczaki?
Otóż tłuszczaki to nic innego, jak tylko łagodne nowotwory, które występują w formie guza. Są one zbudowane z torebki łącznotkankowej oraz znajdującego się w niej tłuszczu. Mogą mieć owalne lub nieco podłużne kształty i osiągać wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Tłuszczaki najczęściej występują w tkance podskórnej, jednak bardzo często możemy spotkać je także na narządach wewnętrznych, na przykład w wątrobie. Tłuszczaki to zmiany, które najczęściej pojawiają się u osób po czterdziestym roku życia, a ich przyczyny nie są do końca znane. Tłuszczak u dzieci raczej nie występuje, chociaż nie jest to regułą. Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane, ale powstają teorie, że guzki mają podłoże genetyczne. Rosną bardzo wolno. Najczęściej spotykamy tłuszczaki na udach, tłuszczaki na szyi oraz tłuszczaki na plecach.
Objawy towarzyszące występowaniu tłuszczaków
Zmiany można wyczuć nie tylko palpacyjnie.
Chociaż nie jest to regułą, zdarza się, że tłuszczaki zlokalizowane w narządach wewnętrznych mogą dawać objawy w postaci:
- Nadciśnienia tętniczego,
- obrzęków,
- problemów z krzepliwością,
- wadliwego funkcjonowania nerek,
- niedokrwistości,
- problemów z oddychaniem.
Jakie są rodzaje tłuszczaków? Tłuszczak u dziecka – czy występuje?
Specyficzna budowa tłuszczaków sprawia, że występują one w wielu różnych rodzajach. Ich podział jest oparty gównie na kategorii wiekowej osób, u których się pojawiają oraz na wyglądzie komórek, z których są zbudowane. Poniższa klasyfikacja uwzględnia zmiany, na które narażone są dzieci. Ta dolegliwość obejmuje głównie osoby starsze, co nie znaczy, że dotyka tylko ich.
Jakie są rodzaje tłuszczaków?
Wyróżniamy:
- Zimowiaki – tłuszczak u dziecka najczęściej występujący. Raczej nie często spotykany rodzaj tłuszczaków. Co ciekawe, w pierwszych miesiącach życia dziecka odpowiadają za termoregulacje.
- Lipoma – rodzaj dobrze wyczuwalnych guzów, które rzadko przekształcają się w nowotwory złośliwe. Występują pojedynczo i z łatwością można je wyczuć pod palcami.
- Lipoblastoma – nazwa gruczolaków często występujących u małych dzieci i niemowląt. Te tłuszczaki u dzieci zazwyczaj mają łagodny charakter.
- Myolipoma – gruczolaki, które raczej nie przekształcają się w kierunku nowotworów złośliwych. Są otoczone torebką łącznotkankową.
- Tłuszczaki wielopostaciowy – niezłośliwa zmiana chorobowa.
- Myelolipoma- pojedyncza zmiana zbudowana z dojrzałych komórek tkanki łącznej oraz z tkanki szpikowej. Nie wykazuje tendencji do zmian w nowotwór złośliwy.
- Tłuszczaki z komórek wrzecionowatych – zróżnicowany pod względem budowy. Składa się z naczyń krwionośnych oraz wielu adiopocytów.
Tłuszczaki – przyczyny powstawania
Nauka nie zna jeszcze dokładnych przyczyn powstawania tłuszczaków. Istnieją jednak pewne przesłanki, które wskazują na to, że istnieje predyspozycja genetyczna do powstawania zmian. Istnieje także teoria o wpływie stanów zapalnych na tworzenie się tego typu zmian. Ma to związek z namnażaniem się komórek tłuszczowych w okresie rekonwalescencji. Żadna z tych teorii nie została jednak do tej pory potwierdzona. Wiadomo natomiast, że istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tłuszczaków:
- Przekroczenie czterdziestego roku życia,
- przebyte nowotwory,
- skłonności genetyczne
- nadwaga,
- choroba Dercuma lub choroba Cowden,
- przebyte urazy i rany (w tych miejscach często występują).
Tłuszczaki – jak się pozbyć tych zmian? Sposoby leczenia tłuszczaków

Jak leczyć tłuszczaki?
Tłuszczaki – jak im zapobiegać?
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakiś sposób na zapobieganie tłuszczakom. Niestety, ponieważ zmiany te mają, najpewniej, podłoże genetyczne, nie istnieją szeroko znane działanie prewencyjne, które możemy zastosować. Tłuszczaki na udach, tłuszczaki na szyi, czy tłuszczak na plecach zdecydowanie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Dlatego dbajmy o zachowanie odpowiedniej masy ciała. Pamiętajmy także o tym, aby w miarę możliwości unikać ran i urazów, ponieważ to one zwiększają ryzyko występowania tłuszczaków. W tym przypadku nie zostaje nic innego, jak samoświadomość i szybka interwencja w przypadku zauważenia zmian, polegająca na skonsultowaniu ich z lekarzem.