Loading...
Zdrowie

Holter EKG – kiedy potrzebne jest badanie?

lekarz założył pacjentowi holter

Artykuł sponsorowany.

Różne objawy mogą sugerować problemy z sercem. Nawet zasłabnięcia nie należy bagatelizować i trzeba zgłosić się do lekarza, aby skierował na odpowiednie badania. W niektórych przypadkach najlepsze rozwiązanie stanowią holtery ekg.  Badanie holterowskie pozwala na sprawdzenie, czy występują zaburzenia rytmu serca. Na czym dokładnie polega? Kiedy należy je wykonać?

Co to jest HOLTER EKG?

Holter EKG jest urządzeniem pozwalającym na wykonanie badania elektrokardiograficznego, które polega na monitorowaniu pracy serca nieprzerwanie przez 24 godziny. Podczas badania pacjent wykonuje wszystkie czynności jak zwykle. Jeżeli pracuje, to nie powinien z tego rezygnować. Urządzenie zarejestruje aktywność serca również podczas snu. Jeżeli ktoś systematycznie wykonuje ćwiczenia fizyczne, nie powinien z nich rezygnować. Do badania holtera do ciała przytwierdzane jest urządzenie.

Po upływie doby należy zgłosić się do lekarza, który je ściągnie i odczyta wyniki. Obszerne dane pozwalają na wyeliminowanie zaburzeń serca lub ustalenie, co dokładnie pacjentowi dolega. W badaniu holter ekg rozmieszczenie elektrod jest ważne, aby wszystko zarejestrowało się właściwie. Lekarz umieszcza je w konkretnych punktach. Nazwa badania pochodzi od wynalazcy urządzenia, biofizyka Normana Holtera. Dzięki niemu możliwa jest sprecyzowana diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badanie holtera – na czym polega?

Aby wykonać badanie serca holterem, w umówionym terminie należy zgłosić się do lekarza. Weź pod uwagę, że po 24 godzinach urządzenie należy zdjąć, dlatego nie planuj w tym czasie wyjazdów. Elektryczna praca serca jest mierzona przy pomocy elektrod, które rozmieszcza się w odpowiednich punktach. Pomiędzy elektrodami ma miejsce przesyłanie impulsów, a ostatecznie są zapisywane w urządzeniu, które jest przypięte do pacjenta za pomocą paska. Niewielkie urządzenie pozwala na dokonanie odpowiednich odczytów.

Nie wszystkie placówki są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, dlatego warto skorzystać z usług Neomedica.pl/holter-ekg-poznań. Tutaj można przeprowadzić badania serca holter trzykanałowe lub dwunastokanałowe. Holter dwunastokanałowy sczytuje i przekazuje więcej danych, dzięki czemu pełna ocena stanu serca jest łatwiejsza. Im więcej danych, tym trafniejsza diagnoza i lepiej dopasowane leczenie.

Badanie HOLTER EKG – wskazania do wykonania

U pacjentów po zawałach holtery ekg pozwalają na dokładną ocenę stanu serca. Monitorowanie rytmu serca podczas codziennych czynności jest przydatne przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach rytmu i wadach serca. Napady duszności, nadciśnienie tętnicze i bóle w klatce piersiowej również wymagają badania dobowego. To samo dotyczy sytuacji, gdy pacjent zaczął przyjmować nowy lek na serce. Dzięki temu wiadomo, czy lek mu służy.

Omdlenia mogą mieć różne podłoże, ale badania holtera umożliwiają stwierdzenie, czy jest to problem kardiologiczny. Badania wymaga również zasłabnięcie lub utrata świadomości. Przy pomocy badania holterowskiego diagnozuje się arytmię i monitoruje jej leczenie. Jest potrzebne po operacji serca oraz wszczepieniu rozrusznika. Sprawdź pełną ofertę badań na stronie: Neomedica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.