Loading...
Dom i rodzina

Jaki dziecięcy kask rowerowy kupić?

Dziewczyna w różowym dzieciencym kasku na głowie

Kask to podstawowe i nieodłączne wyposażenie każdego rowerzysty również tego najmłodszego. Bez niego ryzyko uszkodzenia głowy dziecka podczas upadku jest znacznie wyższe. Dlatego podczas zakupu roweru nie zapomnij także o kasku rowerowym dla dzieci. Jednak jaki model wybrać i jak dobrać właściwy rozmiar?

Jaki kask rowerowy dla dziecka?

Zanim zdecydujesz się kupić dziecięcy kask rowerowy, przemyśl kilka znaczących aspektów. Przede wszystkim taki kask powinien mieć certyfikaty bezpieczeństwa ustalone przez UE. Nie może więc obejść się bez oznaczenia CE na samym produkcie lub jego opakowaniu, najczęściej jednak ten znak znajduje się na metce wewnątrz kasku. Ochraniacze głowy muszą spełniać normę EN 1078, a w przypadku kasków dla dzieci poniżej 7. roku życia EN 1080. Naturalnie model, jaki kupujesz, powinien być nowy, modele z drugiej ręki nie powinny wchodzić w grę. 

W trakcie zakupów zwróć uwagę na pęknięcia, jeśli takie występują, dyskwalifikują produkt z użytkowania. Dziecko podczas jazdy rowerem powinno czuć się komfortowo, kask musi więc być idealnie dopasowany, nie może ściskać, a przede wszystkim nie może luźno spoczywać na głowie dziecka. Produkt ten powinien być także lekki, aby po kilkudziesięciu minutach dziecko nie zaczęło narzekać na ból szyi. Dziecięcy kask rowerowy winien być także regulowany, co ułatwi jego dopasowanie do kształtu i wielkości głowy. Nie zapomnij o wentylacji, skorupa z otworami zapewni lepszą przepuszczalność powietrza, nie doprowadzi do zbierania się wilgoci, nieprzyjemnego swędzenia i dyskomfortu odczuwanego przez dziecko.

Kask rowerowy – czy jest obowiązkowy?

Polskie przepisy rowerowe nie nakładają na rowerzystę obowiązku noszenia kasku. Czy jednak wobec tego kask nie jest potrzebny? Oczywiście jest zupełnie odwrotnie, chroni czaszkę i kości kręgosłupa szyjnego przed mniejszym lub większym uszkodzeniem. Wpływa także na ochronę samego mózgu w trakcie upadku, amortyzując siłę uderzenia. Kaski polecane są wszystkim rowerzystom, nie da się jednak ukryć, że u dzieci konieczne, szczególnie gdy mały cyklista dopiero uczy się jeździć, jeszcze nie ma rozwiniętej równowagi i mechanizmów reakcji, gdy upada.

Jak zmierzyć obwód głowy dziecka? Niezbędne wymiary przy zakupie kasku

Najszerszy punkt głowy zazwyczaj znajduje się po obwodzie na wysokości około centymetra ponad brwiami. Tam też zmierz głowę, przykładając do niej centymetr krawiecki. Pilnuj, aby miara nie była skrzywiona czy zwinięta, niech przylega do skóry, ale nie opina jej sztywno. Odczytaj wynik z centymetra i z tą informacją sprawdź kask rowerowy dziecięcy, który podobał się Tobie czy też Twojemu dziecku i zamów go w sklepie rowerowym online lub stacjonarnie.

Dobieramy kask na rower dla dzieci

Kask rowerowy dla dzieci dobieramy w kilku prostych krokach. Przede wszystkim po wybraniu modelu o właściwym rozmiarze, zakładamy go rozpiętego na głowę dziecka i sprawdzamy, czy szczelnie przylega i czy jednocześnie nie opina głowy. Jeśli kask nie przylega dokładnie, ale rozmiar jest prawidłowy, skorzystaj z regulacji znajdującej się najczęściej z tyłu produktu. Dopasuj długość pasków bocznych do kształtu głowy, niech schodzą się pod uszami w kształcie litery „Y”, Na koniec zapomnij pasek pod brodą, niech nie opina skóry, ale lekko przylega, najlepiej, jeśli możesz pomiędzy skórę a pasek włożyć palec. Tak dobrany kask rowerowy dla dzieci będzie skutecznie chronił głowę przed uszkodzeniami! Pamiętaj także, że produkty te występują w wielu kształtach, a także w różnej kolorystyce, masz więc wiele możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.