Loading...
Uroda

Kolczyk w języku – sprawdź co musisz wiedzieć zanim go zrobisz!

Kobieta z kolczykiem w języku

Kolczyk w języku obecnie już nie szokuje, wciąż jednak budzi spore kontrowersje, szczególnie w środowisku stomatologów. Taka ozdoba z pewnością będzie sposobem na pokazanie własnej indywidualności. Dentyści przekonują, że kolczyk może niszczyć szkliwo zębów, powodować recesję dziąseł. Wiąże się także z podwyższonym ryzykiem infekcji czy zakażeń. Piercerzy natomiast przekonują, że prawidłowo założona ozdoba jest całkowicie bezpieczna, i nie stanowi żadnego zagrożenia dla stanu naszego zdrowia czy uzębienia. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć, przed przekłuciem języka! Sprawdź, jakie są rodzaje kolczyków.

Jak wygląda przekłuwanie języka?

Na początek konieczne jest zdezynfekowanie skóry wokół miejsca umieszczenia ozdoby. Następnie piercer zaznacza miejsce przekłucia i przytrzymują język specjalnymi szczypcami, wbija igłę. Bezpośrednio po przekłuciu zakłada długi kolczyk, wykonany z tytanu bądź stali chirurgicznej. Materiał ten jest bezpieczny, zapobiega odrzuceniu ciała obcego przez organizm. Pierwszy kolczyk musi pozostać założony przez około miesiąc. Dopiero po tym czasie, można założyć bardziej estetyczny kolczyk wykonany ze srebra bądź złota.

Wiele osób zastanawia się, czy kolczyk w języku boli i ile goi rana po zrobieniu kolczyka? Niekiedy przekłucie języka może wiązać się ze sporym bólem. Wszystko zależy od indywidualnej wytrzymałości klienta na ból. Na ogół odczuwa się raczej dyskomfort. Odczucia bólowe najczęściej określa się jako 2 na 10.

Kolczyk w języku — gojenie. Jaka jest odpowiednia pielęgnacja?

Gojenie się rany w miejscu przekłucia trwa zwykle około miesiąca, wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji, dbałości o ranę i rodzaju przekłucia. Pielęgnacja i regularne płukania jamy ustnej sa bardzo istotne.

Kolczyk w buzi a opuchlizna

W pierwszym tygodniu może pojawić się spora opuchlizna i bolesność języka, ale spokojnie – kolczyk w języku opuchlizna to zupełnie naturalna sprawa. Poza tym proces gojenia niejednokrotnie związany jest z uczuciem dużego dyskomfortu,  pieczeniem, swędzeniem. Osoba ze świeżą raną może mieć istotne problemy z przełykaniem, bądź wyraźnym mówieniem. Po założeniu ozdoby, konieczne jest pamiętanie o kilku bardzo ważnych zasadach, ponieważ język jest miejscem bardzo wrażliwym, podatnym na podrażnienia czy zakażenia.

Przez dwie godziny po zabiegu nie należy jeść oraz pić, trzeba się także powstrzymać od palenia papierosów.  Początkowo z rany, często wycieka krew i płyn, który zasycha wokół rany. Miejsce przekłucia należy wtedy delikatnie przecierać specjalnym płynem. W czasie gojenia najlepiej zrezygnować z alkoholu, kofeiny, cukru, nabiału, a także papierosów, tych tradycyjnych i elektronicznych. Ranę po przekłuciu dodatkowo podrażni sól i inne przyprawy, dlatego należy ograniczyć ich spożycie do minimum.  Przez pierwszy tydzień, zaleca się przyjmowanie pokarmów w postaci zup, koktajli czy soków, najlepiej przyjmowanych przez słomkę. Po przyjęciu posiłku należy przepłukać usta płynem antybakteryjnym, rumiankiem lub szałwią.

Kolczyk w języku — rodzaje

Młoda kobieta z kolczykiem w języky
Źródło: Freepik.com

Wyróżnia się kilka rodzajów piercingu języka. 

Kolczyk w języku rodzaje:
  • STANDARD TONGUE – PIERCING JĘZYKA – standardowe pojedyncze przekłucie języka,
  • DOUBLE TONGUE PIERCING – pionowe przekłucie języka, przechodzące przez bruzdę pośrodkową,
  • VENOM PIERCING – podwójny piercing języka, umieszczony równolegle na obu jego częściach,
  • TONGUE WEB PIERCING – to horyzontalne przekłucie wędzidełka języka.

Kolczyk w ustach – powikłania

Kolczyk w języku może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Biorąc pod uwagę aspekty zdrowotne, każde ciało obce niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Decyzją o przekłuciu można narażać na trudno gojącą się ranę, a w konsekwencji zakażenie, infekcję wirusową lub bakteryjną. Zawsze należy pamiętać, by piercing wykonywany był w sprawdzonym, rzetelnym salonie, by nie narazić się na choroby przenoszone podczas używania niewysterylizowanych narzędzi. W salonach bezwzględnie musi być przestrzegana rygorystyczna higiena! W przeciwnym razie klient może zarazić się wirusem zapalenia wątroby typu B, C, HIV lub też gronkowcem. Ponadto długie kolczyki, noszone przez kilka lat ocierając się o dziąsła i mogą powodować ich uszkodzenia. Krótkie z kolei łatwo umieścić między zębami, co skutkuje kruszeniem i łamaniem się zębów.

Kolczyk w języku – rodzaje i koszt?

Kolczyk w języku powikłania i rodzaje
Źródło: Freepik.com

Cena piercingu języka waha się od 50 do 150 zł. Cena zazwyczaj zależy od miasta i standardu salonu i od tego, jaki kolczyk w jezyku rodzaje wybierzemy.

Co oznacza kolczyk w jamie ustnej?

Osoby decydujące się na kolczyk w buzi, czesto już doskonale wiedzą, jakie są rodzaje kolczyków. Jendak niektórzy zastanawiają się, co oznacza kolczyk w języku? Bo czy piercing języka ma jakieś szczególne znaczenie symboliczne?

Raczej nie. Jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że istnieje wspólny mianownik określający osoby noszące kolczyki lub tatuaże. Piercing języka prawdopodobnie wymyślono w celu spotęgowania doznań podczas pocałunków czy seksu oralnego. Podejrzewać jednak można, że osoba nosząca kolczyk w języku jest pewna siebie i silna. Chce pokazać, że może normalnie funkcjonować, nawet jeśli wbije sobie coś w język i sprawi ból. To wyraźny wskaźnik dobrej kondycji i witalności.

Źródło: Freepik.com

 

Źródło:

  • The Piercing Bible, Elayne Angel, 2009.

Artykuł napisała:
Joanna – piercier

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.