Loading...
Uroda

Maseczka z sody – jak przygotować? Działanie, efekty i możliwe przeciwwskazania maseczki z sody

Kobieta mająca maseczkę z sody

Soda oczyszczona — ile osób ma ten produkt w domu? Prawdopodobnie każdy. Wszystko dzięki jej wszechstronnym właściwościom. Stosowana w kuchni, łazience, a nawet w ogrodzie, znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Wykonane z niej domowe preparaty używane być mogą na skórze i na włosach. Metody te znały już nasze babcie, które stosowały sodę, aby przygotować włosy do koloryzacji.

W tym artykule skupimy się jednak na pielęgnacji twarzy z użyciem tego domowego środka. Opiszemy właściwości sody, damy parę przydatnych wskazówek i podamy kilka wersji przepisów na maseczkę z sody. Kosmetyki, które kupujemy w sklepach, bardzo często mają w sobie dużo szkodliwej chemii. Dlatego czasem warto skorzystać z domowych, naturalnych sposobów, które nie obciążają naszej skóry i organizmu. Maseczkę z sody może stosować i mężczyzna i kobieta. Kto nie może z niej skorzystać? Jakie są przeciwwskazania

Maseczka z sody nie dla każdego!

Najpierw trzeba się upewnić, czy soda jest odpowiednia dla skóry. Soda oczyszczona ma silne właściwości wysuszające. Nie jest więc odpowiednia dla osób o cerze suchej i wrażliwej. Sodowa maseczka domowej roboty to dobre rozwiązanie dla osób o skórze tłustej, ze skłonnościami do wyprysków. Jeśli nie jesteś pewien, czy maseczka z sody nie podrażni twojej skóry twarzy, wykonaj próbę w niewidocznym miejscu.

Wykonaj maseczkę według jednego z przepisów (znajdziesz je poniżej). Nałóż niewielką ilość maseczki na przykład na nadgarstek. Możesz także wykonać próbę za uchem lub na szyi. Odczekaj kilkanaście minut, po czym zmyj maseczkę. Sprawdź, czy na skórze nie pojawiły się zaczerwienienia, podrażnienia lub świąd. Bądź ostrożny z maseczką, jeśli leczysz trądzik np. retinolem, albo prowadzisz inną kurację antytrądzikową. Maski sodowej nie powinny też stosować osoby leczące się kwasami. Należy też sprawdzić, czy soda nie powoduje alergii. To zdarza się bardzo rzadko.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda to podstawa wyposażenia każdego domu. Soda jest wodorowęglanem sodu. W naturze występuje on w osadzie wody słodkiej. Ma przede wszystkim właściwości wybielające i oczyszczające. Te wybielające właściwości są wykorzystywane bardzo szeroko. Możemy nią myć zęby, korzystać z niej zamiast z proszku do prania. Ma ona działanie złuszczające. Bardzo podobne do produktów peelingowych. Działa też antyseptycznie. Dzięki temu jest tak szeroko stosowana w kosmetyce. Jak działa maseczka z sody, jeśli zastosujemy ją na twarz? Jakie jej właściwości są użyteczne dla naszej skóry?

Jak działa maseczka z sody?

Sodę na twarz dość często się stosuje. To popularne rozwiązanie. Wynika to z tego, że jest to bardzo skuteczny sposób. Jego zaletą jest też to, że jest to sposób naturalny. Naturalne kosmetyki są zazwyczaj bardzo drogie. Kosmetyki domowej roboty są bardzo tanie. Sodę można kupić w każdym sklepie za niewielkie pieniądze. W związku z tym, że to naturalny sposób, to nie stanowi on zagrożenia dla skóry. Jest bezpieczniejszy od kosmetyków, które mają w sobie substancje chemiczne.

Soda ma właściwości antybakteryjne. Z tego względu dobrze oczyszcza ona skórę nie tylko z zanieczyszczeń, ale też ze szkodliwych bakterii. Maseczka s sody ma też właściwości zwężające pory. Reguluje ona wydzielanie sebum. Ma też właściwości rozjaśniające. Bardzo subtelnie wybiela. Pomaga w redukcji przebarwień. Może wspomóc regenerację niewielkich blizn. Gdy zaaplikujemy sodę na twarz, to działa ona podobnie do peelingu. Bardzo delikatnie oczyszcza, złuszczając stary naskórek. Jej działanie może być wzbogacone o działanie innych składników. Można do niej dodać wodę utlenioną, miód, cytrynę. Jeśli dodamy do sody wodę utlenioną, to ma działanie wybielające. 

Maseczka z sody — czemu działa?

Pielęgnujące właściwości sodowych maseczek na twarz cenione są od lat. Ile osób jednak zastanawiało się, co tak naprawdę stoi za ich działaniem? Jak to się dzieje, że maseczka działa?

Tutaj należy przyjrzeć się zachodzącym między sodą a skórą procesom. Aby je zrozumieć, wystarczy przypomnieć sobie podstawy chemii. Ludzka skóra ma odczyn pH 5,5 – czyli lekko kwaśny. Obojętny odczyn to 6, zaś liczby większe niż 8 oznaczają odczyny zasadowe. Soda oczyszczona połączona z wodą, czyli najprostsza wersja maseczki, ma pH 10,5. Delikatna kwasowość naszej skóry (tzw. kwaśny płaszcz skóry) zapewnia nam ochronę przed bakteriami. Jeśli zastosujemy na nią maseczkę z sody, to pH skóry się podnosi. Dzięki temu usuwa się naturalna kwasowa bariera, a to działa na skórę lekko drażniąco. Właśnie ten efekt powoduje oczyszczenie skóry.

Jak często można robić maseczkę z sody?

Maseczka z sody to znany od dawna domowy sposób na trądzik. Tania i skuteczna pomaga też na wiele innych skórnych przypadłości. Dzięki temu możesz poczuć pokusę stosowania maseczki np. co dwa dni. Nie jest to dobry pomysł, nawet jeśli zmagasz się z silnym trądzikiem lub przetłuszczaniem skóry. 

Soda oczyszczona mocno wysusza i nakładana na twarz zbyt często, podrażni skórę. Możesz przeprowadzać taki zabieg co tydzień. Nie zaleca się wykonywania maseczki z sody więcej niż dwa razy w tygodniu. Po zmyciu maski umyj dokładnie twarz i zastosuj odpowiedni krem nawilżający. Tylko wtedy soda będzie miała odpowiednie działanie i nie spowoduje dodatkowych podrażnień. To tani sposób, ale to nie oznacza, że trzeba z niego często korzystać. Takie zabiegi warto urozmaicić innymi sposobami oczyszczania i nawilżania skóry.

Maseczka z sody domowej roboty

Maseczka z sody to tani i skuteczny sposób na oczyszczenie skóry twarzy i ciała. Jej przyrządzenie jest bardzo proste. Nie zajmuje też wiele czasu. Inne składniki są dostępne w każdym sklepie. Istnieje wariant podstawowy maseczki z sody oraz jego wariacje. Najpierw można spróbować wykorzystać maseczkę w wersji tradycyjnej, a potem poznać jej urozmaicenia.

Maseczka z sody w wersji tradycyjnej

Potrzebne będą trzy rzeczy: ciepła woda, miska i soda. To najprostsza maseczka. Nie wymaga dodawania dodatkowych składników.

Do miski trzeba wsypać sodę. Do przygotowania maseczki dla jednej osoby wystarczą dwie łyżki. Można dodawać więcej proszku, w zależności od tego ile osób będzie chciało wykorzystać maseczkę. Na dwie łyżki sody przypada jedna łyżka ciepłej wody. Wodę z sodą należy dokładnie wymieszać. Maseczka jest już gotowa do użycia.

Powinna ona mieć dość lepką konsystencję. Nie powinna być zbyt gęsta ani zbyt rzadka. Jeśli mamy idealną konsystencję, to znaczy, że proporcje są właściwe. Jeśli nie, to można dodać odrobinę sody albo wody. Przed aplikacją maseczki należy dokładnie umyć skórę. Maseczkę można nałożyć na strefę T. To znaczy na czoło, nos i brodę. Nie powinno się jej nakładać na policzki, bo są zbyt delikatne. Obszar T jest też najbardziej zanieczyszczony. Maseczkę należy zostawić na twarzy na około 5 minut.

Następnie należy ją dokładnie spłukać. Na sam koniec trzeba przemyć twarz czystą wodą w letniej temperaturze. To najbardziej podstawowa wersja. Można ją na różne sposoby urozmaicać? Czego można dodawać do maseczki z sody? Jaki jest skuteczny sposób na oczyszczenie skóry twarzy? Jaki jest najlepszy sposób na trądzik?

Soda z aloesem — dobry sposób na trądzik

Soda w połączeniu z aloesem to dobry sposób pozbycie się niechcianych wyprysków. Z tych składników można zrobić maskę. To dobry, domowy sposób na trądzik. Można go stosować w porozumieniu z lekarzem. Szczególnie w przypadku, gdy zażywa się leki na trądzik albo stosuje inne kosmetyki na trądzik. W tej maseczce zamiast wody wykorzystuje się żel z aloesu. Maseczkę przygotowuje się dokładnie tak samo, jak maseczkę tradycyjną. Z tą różnicą, że nie dodaje się wody, a żel. Można kupić żel z aloesu. Zdecydowanie lepiej mieć domową roślinkę.

Z domowego aloesu można pobrać żel. Wystarczy odciąć kawałek rośliny i wycisnąć sok znajdują się w środku. Na jedną łyżeczkę sody przypada jedna łyżka aloesu. Maseczkę nakładamy na twarz na strefę T. trzymamy przez około 5-7 minut. Następnie należy przemyć twarz letnią wodą. Maseczka ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Pomoże w upraniu się z wypryskami.

Soda z olejem kokosowym. Domowy sposób na nawilżenie

Maseczka z sody na twarzy
Źródło: Freepik.com

Tradycyjna maseczka z sody może być szkodliwa dla osób z cerą suchą. Nie jest ona wtedy wskazana. Zupełnie inaczej jest w przypadku maseczki z sody i oleju kokosowego. Sam olej kokosowy ma liczne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim działa nawilżająco. Soda działa oczyszczająco. Do jednej łyżki sody musimy dodać jedną łyżkę oleju kokosowego. Składniki należy dokładnie wymieszać. Lepiej, jeśli olej będzie miał półpłynną konsystencję. Maseczkę nakładamy na twarz. Możemy nałożyć ją na całą twarz. Nie trzeba omijać żadnych miejsc, oprócz okolic oczu. Maseczkę należy zostawić na 10 minut. Po wszystkim należy ją zmyć ciepłą wodą.

Soda i cytryna. Sposób na przebarwienia skóry

Połączenie sody i cytryny to dobry sposób na niechciane przebarwienia. Zastosowanie takiego połączenia sprawi, że delikatne przebarwienia zupełnie znikną z twarzy. Maseczka ma działanie oczyszczające, antybakteryjne oraz wybielające. Koloryt skóry zostanie wyrównany. Reguluje ona też wydzielanie sebum. Potrzebne będą dwie łyżki sody i jedna łyżka soku z cytryny. Składniki należy dokładnie wymieszać. Maseczkę trzeba wmasować w skórę. Należy ją zostawić na 10 minut. Po upływie tego czasu trzeba twarz zmyć ciepłą wodą.

Maseczka na wągry. Soda z mlekiem i żelatyną

Doskonałym pomysłem na wągry jest maseczka z sody, żelatyny i mleka. Zawdzięcza ona swoje działanie połączeniu tych trzech składników, szczególnie żelatynie. Działa ona w specyficzny sposób. Tworzy specjalną powłokę, którą potem się zrywa.

Do miseczki trzeba wsypać łyżkę sody, dwie łyżki żelatyny i łyżkę mleka. Wszystko należy dokładnie wymieszać. Im bardziej naturalne mleko, tym lepiej. Do garnka należy wlać wodę i ją zagotować. Następnie należy ściągnąć ją z ognia. Nad parującą wodą umieszczamy miseczkę ze składnikami. Wykonujemy kąpiel wodną.

Dzięki niej wszystkie składniki się rozpuszczą i dokładnie połączą. Maseczkę nakładamy wtedy, gdy jest jeszcze ciepła. Należy ją nałożyć na te miejsca, w których pojawiły się wągry. Maseczkę zostawiamy do wyschnięcia. Następnie należy ściągać ją płatami, poprzez odrywanie. Wraz z maseczką znikną wszystkie niedoskonałości.

Maseczki z sody. Efekty działania

Każda z zaprezentowanych maseczek ma nieco inne działanie i przynosi nieco innego efekty. Działanie sody jest zaskakujące. Jest ona bardzo skuteczna. Dzięki niej skóra twarzy staje się gładka. Możemy pozbyć się niechcianych przebarwień i wyrównać koloryt skóry. Pomoże ona uporać się z trądzikiem. Powinno się ja stosować regularnie. Warto jednak pamiętać o przeciwwskazaniach.

Najpierw należy sprawdzić, czy soda jest odpowiednia dla naszej skóry. Ważne, aby nie stosować jej zbyt często. Jeśli zależy nam na dodatkowym nawilżeniu, to warto urozmaicić ją olejem kokosowym. Soda może stać się też podstawą innych maseczek.Wystarczy do niej dodać dodatkowy składnik, który działa w konkretny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.