Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowiaUroda

Niegojąca się rana w nosie – przyczyny, formy leczenia

Kobieta z niegojącą się raną w nosie i malutkimi strupkami

Rana w nosie – pojawia się nie wiadomo skąd i towarzyszy czasami przez wiele dni, a nawet tygodni w postaci strupa. Stanowi przyczynę dyskomfortu, jest bolesna, dokuczliwa i z czasem, jeżeli przechodzi w stan permanentny coraz bardziej niepokoi.

Problem banalny czy poważny?

Niegojąca się rana w nosie może mieć przyczyny zupełnie prozaiczne, którym łatwo zapobiec i równie szybko można je załagodzić prostymi, domowymi sposobami, ale  może też sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, które wymagają kontaktu z lekarzem i podjęcia konkretnej, czasami długiej terapii.

Jak objawia się rana w nosie

Najczęściej o rance w nosie sygnalizuje krwotok. Wydawać się może on obfity, chociaż upływ krwi w rzeczywistości nie jest znaczny. Zatamowanie krwi jest stosunkowo proste, a w efekcie pozostaje niewielka ranka w nosie i mały strupek, taki naruszony strupek zanim się zagoi, powoduje kolejne krwawienie a na nowo otwarta ranka tworzy po raz kolejny strupek – czyli mamy do czynienia z takim błędnym kołem. Dlatego bardzo ważne jest by nie dopuścić do ponownego rozdrapania strupa.

Bywa, że rana w nosie nie manifestuje się krwotokiem, lecz śluzem, czasami o brzydkim zapachu lub podbiegniętym krwią, a w nosie powstaje niegojący się strup. Może też być tak, że wyciek śluzu i krwi jest nikły, lecz odczuwa się ciągły ból, coś w rodzaju przeszkody, a nos jest bolesny i od wewnątrz tkliwy, szczególnie, kiedy chce się go oczyścić.

Co jest przyczyną rany w nosie?

Rana w nosie może mieć wiele przyczyn i należy je rozpatrywać z różnych aspektów.

  1. Uszkodzenie mechaniczne wewnętrznej śluzówki nosa. Bardzo często zdarza się taka sytuacja małym dzieciom, które dłubią w nosie palcami lub wkładają do dziurek nosowych różne przedmioty. Przy krwawieniu z noska u dziecka najpierw należy sprawdzić paluszki, a jeżeli nie wskazują na ślady „dłubania” sprawdzić, czy w nosku nie znajduje się ciało obce. W takim przypadku przy wyjmowaniu należy zachować ostrożność i samemu nie manipulować w dziecięcym nosie nożyczkami lub igłami.
  2. Suche powietrze może doprowadzić do przekrwienia śluzówek. Wysuszająco na śluzówki nosa działa zarówno letnia klimatyzacja, jak też zimowe sztuczne ogrzewanie. W takim przypadku trzeba zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza – od najprostszych metod typu rozkładanie wilgotnych ręczników lub pojemników na kaloryferach, po skorzystanie z elektryczny nawilżacze powietrza.
  3. Alergia może być przyczyną przewlekłego kataru alergicznego. Stały wysięk z nosa podrażnia śluzówki, które robią się przekrwione, bolesne i nadwrażliwe. Alergiczny katar nosa jest na ogół dolegliwością sezonową, a najlepszą metodą jest unikanie alergenu. Ten problem należy zgłosić lekarzowi, który zaleci odpowiednie metody postępowania.
  4. Nadużywanie kropli do nosa, szczególnie w okresie sezonowych przeziębień. Naczynia krwionośne stają się obkurczone i mogą pękać a następnie mogą tworzyć się niekomfortowe strupki.
  5. Skutek uboczny niektórych leków, np. antydepresantów lub stosowanych w leczeniu zatok. Po zmianie leku na inny lub zakończeniu kuracji problem bolesnego nosa znika.
  6. Kruchość naczyń krwionośnych, które można wzmacniać dawkami środków, zawierających rutynę.

Poważne przyczyny niegojącej się rany w nosie

Kobieta z niegojącą się raną na nosie, przez ciągłe rozdrapywanie strupa
Kobieta z obfitym i nieustającym katarem, który tworzy ranki w nosie a te przeobrażają się w strupy, które są niezwykle nieprzyjemne.

Rana czy też już strupek w nosie może być sygnałem poważnych schorzeń, najpierw jednak należy wykluczyć te najczęściej pojawiające się, tzn. alergię, suche powietrze i uszkodzenia mechaniczne. Leczenia wymaga:

  • nadżerka, a jej przyczynę można ustalić za pomocą pobranego wymazu i dopiero po zdiagnozowaniu przyczyny podjąć leczenie,
  • zakażenie grzybiczne lub bakteryjne (np. gronkowcem złocistym) – wymaga leczenia odpowiednimi terapeutykami,
  • niedobory witaminowe (A i B) – wskazana jest suplementacja witaminowa,
  • choroby zakaźne, np. gruźlica, która wymaga bezwzględnemu leczeniu,
  • sarkoidoza – powstające w nosie ziarniaki mogą być przyczyną bólu,
  • mukowiscydoza – nieuleczalna choroba genetyczna, niszcząca układ oddechowy (właściwie pęcherzyki płucne) człowieka.

Wymienione schorzenia wymagają poważnej diagnostyki, a leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza. Leczenie domowe jest nieskuteczne, lecz w porozumieniu z lekarzem można stosować odpowiednie środki, które łagodzą dolegliwości i wspomagają gojenie rany w nosie.

Autorka artykułu:
Anna Jamalska – zajmuje się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie człowieka.

Źródło:

  • https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/111191,diagnostyka-nosa-i-zatok-przynosowych
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.