Loading...
Choroby

Stres negatywny i pozytywny – czym się różnią?

mężczyzna ukrywający twarz w dłoni

Stres towarzyszy nam niemal cały czas. Ważne sprawy, codzienne problemy, pilne zlecenia –to wszystko odkłada się w naszej głowie i powoduje znaczący wzrost kortyzolu – hormonu stresu. Jak zapobiegać sytuacjom stresogennym? Czy są jakieś sposoby na wygranie walki ze stresem? Stres negatywny a pozytywny stres – czym się różnią?

Stres – przyczyny powstawania

Stres jest reakcją organizmu na doświadczenia i wydarzenia, które najczęściej mają zabarwienie negatywne. Może on działać mobilizująco bądź przygnębiająco. Stan przewlekle utrzymującego się stresu, ma kiepskie skutki dla zdrowia i funkcjonowania organizmu człowieka. Poprzez sytuacje stresowe z życia codziennego, wzrasta poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Co z kolei powoduje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny do krwi, te hormony odpowiadają za utrzymanie ciała w stanie wysokiej gotowości. Na efekty długotrwałej ekspozycji na stres, nie trzeba długo czekać. Zestresowanie organizmu objawia się:

 • nasilonym apetytem – to również zajadanie stresu, jest czynnikiem psychologicznym – jedzenie daje nam odczucie przyjemności, przez co łagodzimy negatywne sytuacje.
 • gromadzeniem tkanki tłuszczowej,
 • rozwojem otyłości brzusznej,
 • wzrostem poziomu glukozy i lipidów we krwi, co prowadzi do zespołu metabolicznego.

Stres pozytywny i negatywny

Stres można rozróżnić na stres negatywny i pozytywny stres. Pozytywny stres – tzw. Eustres to rodzaj prowadzący do zadowolenia i satysfakcji bez żadnych skutków negatywnych. Ten rodzaj stresu motywuje, jest krótkotrwały, łatwo można sobie z nim poradzić, ekscytuje i pobudza do działania oraz poprawia wydajność. Z kolei stres negatywny – Destres, może być krótko- ale i długoterminowy, powoduje ogólny niepokój, ciężko sobie z nim poradzić, jest odczuwany jako nieprzyjemny, zmniejsza naszą wydajność oraz niestety może prowadzić do problemów w zdrowiu psychicznym i fizycznym.

kobieta trzymająca się za głowę przed ekranem komputera
Źródło: https://www.pexels.com/

Kilka sposobów jak wygrać ze stresem

Na rynku można znaleźć wiele poradników, które zawierają rady odnośnie pokonywania stresu, tego jak unikać stresorów czy porad z zakresu zdrowia psychicznego. Praktyczne wskazówki możemy odnaleźć w poradnikach o tematyce psychologicznej, które są dostępne w wirtualnym wydawnictwie https://www.e-bookowo.pl/ . Kilka porad jak wygrać nierówną walkę ze stresem:

 1. Zacznij myśleć pozytywnie – samo nastawienie może wiele zmienić. Starożytni filozofowie mawiali, że jeśli nie można zmienić danej sytuacji, to zawsze można zmienić sposób myślenia o niej.
 2. Więcej aktywności fizycznej – zdecydowanie więcej! Ruch powoduje wytwarzanie endorfin, które wprawiają w dobry nastrój.
 3. Oddychaj głęboko – spokojne, wolne i głębokie oddechy potrafią wyciszyć i odstresować organizm.
 4. Dużo się śmiej!
 5. Trudności traktuj jako wyzwania, a nie porażki.
 6. Nie zawsze wszystko Ci wyjdzie – ale nie jesteś ideałem i masz do tego prawo.
 7. Bądź wdzięczny za to co masz i nie martw się na zapas.
 8. Niech Twoje cele będą realistyczne i zaplanowane wcześniej.
 9. Zadbaj o siebie – techniki relaksacyjne czy mindfulness będą znakomite!
 10. Dużo śpij!

To tylko najważniejsze porady dotyczące walki ze stresem. Dbaj o siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.