Loading...
ChorobyJedzenie

Piołun – charakterystyka. Jakie piołun ma właściwości zdrowotne?

Roślina piołun i jej działanie uboczne

Artemisia absinthiumznana szerzej jako bylica piołun, pańskie (lub panieńskie) ziele, wermut, absynt czy psia ruta jest to bardzo niepozorna roślina, którą napotkać można w różnych zakątkach świata.

Piołun to bylina, która potrafi przetrwać nawet w bardzo trudnych i różnorodnych warunkach. Dlatego spotykana jest nie tylko w Europie, ale też w Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce. W Polsce napotkać ją można na polach i łąkach, ale także w pobliżach domów, przy drogach czy też na zboczach. Co więcej, piołun uprawiany możne być również w ogrodzie. Zbiera się go w okolicach kwietnia, kiedy kwitnie, gdyż to właśnie jego kwiaty mają największe zastosowanie w lecznictwie. Jest to zioło, które posiada szeroki zakres zastosowań. Kiedy się go stosuje i jakie piołun właściwości posiada? Czy występuje piołun działanie uboczne? Dowiedzmy się!

Zastosowanie w lecznictwie

Pomimo rozwoju medycyny konwencjonalnej, piołun nadal cieszy się ogromnym uznaniem wśród osób, które korzystają z naturalnych metod leczenia. Zawarte w nim substancje, takie jak garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne i flawonoidy, wykorzystywane są między innymi do produkcji leków — tabletek, syropów czy olejków i mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Piołun posiada bardzo silne działanie:

  • przeciwzapalne,
  • bakteriobójcze,
  • przeciwskurczowe,
  • żółciopędne,
  • zwalczające pasożyty.

Bylica pomaga także pobudzać łaknienie, zwiększa wyzwalanie soków trawiennych, działa ochronnie na komórki wątroby i rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Piołun właściwości i charakterystyka rośliny

Piołun rozpoznać można po tym, że jego kwiaty są bardzo charakterystyczne – żółte i drobne, skupione w koliste koszyczki. Roślina ta osiąga około metra wysokości i posiada szaro-zielone, pokryte drobnymi włoskami liście. Piołun artemisia co ciekawe, uznawany jest za roślinę trującą. Duże dawki piołunu potrafią być toksyczne, jednak roślina ta, kiedy jest odpowiednio dawkowana wykorzystywana jest na przykład w leczeniu problemów żołądkowych albo przy zwalczaniu pasożytów z organizmu. Można używać go między innymi w postaci naparów, herbat czy nalewek, a także olejów, syropów i tabletek.

Herbata z piołunu – co warto wiedzieć?

Artemisia absinthium jest naturalnym środkiem, który wspomaga działalnie układu pokarmowego. Robienie naparu różni się w zależności od tego, czy chcemy stosować go wewnętrznie czy zewnętrznie. Herbatkę z piołunu powinno się spożywać 30 minut przed posiłkiem, nie przekraczając dawki – 3 razy na dobę. Pomaga ona na problemy trawienne oraz pobudza apetyt.

Jeśli nie chcemy spożywać samego piołunu, możemy zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziołowe, których jednym ze składnikiem jest właśnie piołun. Są to głównie preparaty uspokajające i wspomagające trawienie, a także zioła szwedzkie czy krople żołądkowe.

Herbata z abisinthium – zastosowanie wewnętrzne

Bardzo ważne jest to, by pamiętać o tym, żeby napar z piołunu, który przeznaczony ma być do stosowania wewnętrznego, zawsze nleży używać pod kontrolą lekarza. Kiedy zioło to jest niewłaściwie lub zbyt długo stosowane, uwalnia swoje toksyczne właściwości i może wystąpić piołun działanie uboczne.

Aby prawidłowo przygotować herbatkę z bylicy należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. 1 łyżeczkę suszu z piołunu powinno się wysypać na sitko, a następnie zalać 200 ml wody i odstawić pod przykryciem na 5 minut – aż do zaparzenia. Potem należy oddzielić liście od reszty herbaty. Ponieważ absinthium ma bardzo specyficzny, gorzki smak można doprawić go po swojemu – na przykład dodając łyżkę miodu.

Napar z bylicy – zastosowanie zewnętrzne

Piołun właściwości
Źródło: Pixabay.com

Jeżeli zamierzamy stosować napar z piołunu zewnętrznie, nie ma musimy konsultować tego ze specjalistą. Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowania takiego naparu? Robiąc ten rodzaj płynu powinno się podwoić dawkę suszu, czyli 2 łyżeczki suszu z abisinthium należy wsypać na sitko, a potem zalać 200 ml wody i odstawić na 5 minut. Kiedy napar będzie gotowy, wtedy trzeba oddzielić liście od gotowej herbaty i przestudzić. Rany powinno się przemywać ciepłym naparem, wtedy jego właściwości lecznicze i działanie przeciwbakteryjne będą najsilniejsze.

Gdzie kupić piołun?

Zioło to dostępne jest zarówno w aptekach w formie herbatek, kropli na trawienie, olejków eterycznych, wyciągów, kapsułek czy nalewek jak i w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością jako suplementy diety. Piołun można posadzić także we własnym ogrodzie. Wtedy wystarczy zakupić nasiona lub gotowe sadzonki. Dostępne są one w centrach ogrodniczych, sklepach budowlanych lub internetowych sklepach z nasionami.

Stosowanie ziela – na jakie dolegliwości używać piołunu?

Na jakie dolegliwości najlepiej używać bylicę?

Są to chociażby problemy z trawieniem, brak apetytu oraz nieżyt żołądka. Piołun stosuje się także na problemy z produkcją odpowiedniej ilości żółci – ponieważ pobudza ona jej wytwarzanie oraz na zgagę, wzdęcia i uczucie ciężkości w żołądku. Wykorzystywany jest on także jako środek odkażający oraz przeciwpasożytniczy. Używa się go do walki z pasożytami, które bytują w układzie pokarmowym – takimi jak przykładowo owsiki, lamblie, glisty ludzkie czy nicienie.

Piołun właściwości

Przy stosowaniu zewnętrznym sprawdzi się jako środek na wszy i świerzbowce oraz do przemywania owrzodzeń i ran. Naparu z piołunu można przy bardzo wrażliwej skórze używać jako środka czyszczącego ręce po wszelkiego rodzaju smarach, tłuszczach i olejach, a wsmarowany w klatkę piersiową ułatwia oddychanie i niweluje kaszel. Działanie piołunu przyspiesza przemianę materii, przez co wykorzystywać go można także podczas procesu odchudzania.

Bylica jest też bardzo cenionym środkiem przy problemach menstruacyjnych, skąd wzięła się jedna z jej z nazw – panieńskie ziele. Wykorzystuje się ją w celu uregulowania cykli menstruacyjnych oraz przy niwelowaniu bóli miesiączkowych. Dzięki swoim rozkurczającym właściwościom napar lub wyciąg z tego zioła pomaga ukoić nawet bardzo silne, kobiece bóle.

Co ciekawe, z tych samych powodów stosowało się go kiedyś także podczas porodu, jednak przyjmowanie tego specyfiku podczas ciąży było bardzo niebezpieczne i mogło prowadzić do poronienia wskutek obumarcia płodu. Inną ciekawostką jest to, że dawniej świadomie używano piołunu do przerwania ciąży w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu. Dlatego ze względu na zdrowie i dobro dziecka oraz matki nie wolno stosować tego zioła podczas trwania ciąży.

Piołun wykazuje także działanie uspokajające i relaksujące, dlatego często stosowane jest w stanach podwyższonego napięcia nerwowego i stresu. Na rynku dostępnych jest wiele ziołowych preparatów uspokajających i wyciszających właśnie na bazie tej rośliny.

Inne zastosowania piołunu

Piołun wykorzystywany jest także w przemyśle. Na jego podstawie sporządza się gorzkie wina ziołowe – wermuty, oraz absynt, który jest powszechnie znanym alkoholem. Jego nazwa wzięła się właśnie od łacińskiej nazwy tej rośliny. Absynt ma w swoim składzie między innymi destylat piołunu, a także kopru włoskiego i anyżu. Trunek ten powszechnie cieszy się z bardzo pozytywnych opinii wśród smakoszy.

Ciekawostką jest fakt, że był to ulubiony napój alkoholowy znanych artystów takich jak Vincent van Gogh czy Ernest Hemingway. Innym, mniej rozrywkowym  zastosowaniem alkoholowych wyrobów z piołunu są preparaty używane w celu niszczenia pasożytów oraz insektów.

Przeciwskazania do stosowania ziela oraz piołun działalnie uboczne

Istnieją jednak przeciwskazania do stosowania piołunu. Są to chociażby wszelkiego rodzaju stany zapalne układu pokarmowego, a także ciąża i okres karmienia piersią, ponieważ toksyczne substancje zawarte w bylinie przedostają się do pokarmu i mogą tym samym bardzo poważnie zaszkodzić dziecku.

Piołunu nie powinny przyjmować także osoby uczulone na którąkolwiek roślinę z rodziny astrowatych oraz dzieci, ponieważ w skład olejku eterycznego piołunu wchodzą w największej ilości substancje takie jak tujol (około 70%) i izomery tujony (około 10%). Tujon przejawia działanie toksyczne i powoduje uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, dlatego tak ważne jest to, aby ostrożnie przyjmować piołun i bardzo pilnować jego dawkowania.

Piołunu nie poleca się także osobom, które przejawiają skłonności do krwawień, mają wrzody żołądka lub dwunastnicy albo hemoroidy. Unikać powinny go także osoby chorujące na serce.

Jakie jeszcze ma piołun działanie uboczne?

Pomimo, że pozostali ludzie mogą spokojnie korzystać z leczniczych i użytkowych właściwości byliny piołun, to nie powinno się stosować go dłużej niż przez 10 dni, po których należy zrobić co najmniej kilkutygodniową przerwę od tego specyfiku. Jeżeli przekroczy się zalecaną dawkę może prowadzić to między innymi do skutków ubocznych takich jak jak:

  • Nudności.
  • Biegunka.
  • Wymioty.
  • Bezsenność.
  • Napady niepokoju.
  • Koszmary senne.
  • Zawroty głowy.

Przedawkowanie piołunu może doprowadzić między innymi do pojawienia się drgawek, niewydolności nerek lub nawet zatrzymania moczu.

Piołun – roślina wielofunkcyjna

Bylica piołun, wermut, absynt, pańskie ziele, panieńskie ziele, czy pod jakąkolwiek inną nazwą byśmy jej nie przedstawili, jest to roślina, którą stosować można w wielu dziedzinach życia. Jeżeli podchodzi się do niej z ostrożnością, to może być naprawdę nieocenionym elementem wspomagającym nasz dobre samopoczucie o zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.