Loading...
Sport

Plastry kinesiotaping – jak działają i jak prawidłowo je naklejać?

Plastry kinesiotaping na ramieniu

Plastry do kinesiotapingu wspomagają leczenie bólu i innych dolegliwości powstałych na tle przeciążeń, urazów i chorób układu ruchu. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i pozbawione skutków ubocznych. Aby wykorzystać właściwości terapeutyczne taśm, należy prawidłowo nakleić je na ciało.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to coraz bardziej popularna metoda leczenia różnorakich schorzeń układu ruchu. Jej skuteczność wynika z połączenia wiedzy stricte medycznej ze zdolnością organizmu do samoregeneracji. Początkowo plastrowanie wykorzystywane było przede wszystkim przez sportowców, jednak z czasem taśmy znalazły szersze zastosowanie, stając się polecanym w gabinetach fizjoterapeutów elementem rehabilitacji i terapii wielu problemów ortopedycznych.

Taping polega na oklejaniu ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami wykonanymi z bawełny. Za dobrą przyczepność taśm odpowiada powłoka pokryta hipoalergiczną, całkowicie bezpieczną dla zdrowia, warstwą akrylową.

Dzięki lekkiej i rozciągliwej strukturze taśmy świetnie utrzymują się na skórze, nie krępując ruchów. Są odporne na wilgoć i doskonale przepuszczają powietrze, dlatego ich noszenie nie wywołuje żadnego dyskomfortu – podczas codziennych aktywności pozostają niemal niezauważalne.

Więcej na temat plastrowania dowiesz się na https://www.brandvital.eu/

Aby stosowanie plastrów do kinesiotapingu przyniosło oczekiwane efekty lecznicze, należy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo je naklejać.

Jak działa plastrowanie dynamiczne?

Aplikacja taśmy wpływa na regulację napięcia mięśniowego w miejscu jej naklejenia. Plastry delikatnie odciągają skórę ku górze, dzięki czemu pomiędzy nią a powięzią (błoną pokrywającą mięśnie), powstaje wolna przestrzeń.

Plastry kinesiotaping na nodze biegacza

Efektem redukcji napięcia jest usprawnienie przepływu limfy, co z kolei wpływa na zmniejszenie procesów zapalnych, redukcję obrzęków oraz szybsze wchłanianie krwiaków. Plastrowanie pomaga złagodzić lub całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe (oddziałuje na receptory odpowiedzialne za powstawanie bólu), poprawia zakres ruchów, a także ułatwia przywrócenie prawidłowego ustawienia stawów.

Jakie są wskazania do plastrowania dynamicznego?

Zastosowanie kinesiology taping jest niezwykle szerokie. Do najczęstszych wskazań należą m.in.:

  • ból kręgosłupa różnego pochodzenia,
  • ból pourazowy i pooperacyjny,
  • ból reumatyczny,
  • zespoły przeciążeniowe (np. kolano skoczka),
  • stany zapalne (np. zapalenie ścięgna Achillesa),
  • niestabilność stawów,
  • obrzęk limfatyczny,
  • naderwanie więzadeł.

Taping może stanowić formę profilaktyki powstawania rozstępów u kobiet ciężarnych. Ze względu na pozytywny wpływ na funkcje układu krążenia polecany bywa osobom zmagającym się z problemem puchnięcia nóg, a także nocnych skurczów nóg.

Należy zaznaczyć, że plastrowanie jest metodą wspomagającą terapię główną. Nie można traktować jej jako jedynego sposobu leczenia. Zazwyczaj zaleca się je jako uzupełnienie innych form rehabilitacji (np. terapii manualnej czy metodą PNF).

Jak naklejać plastry do kinesiotapingu?

Jak wspomniano, sekretem działania leczniczych plastrów jest prawidłowa ich aplikacja. Pamiętajmy, by nie robić tego samodzielnie. Pozostawmy to fizjoterapeucie, który posiada odpowiednią wiedzę zarówno na temat mechanizmu działania taśm, jak i sposobu funkcjonowania układu ruchu.

Naklejenie plastra powinno poprzedzić usunięcie owłosienia w miejscu przyczepu, a także zmycie wszelkich balsamów i innych kosmetyków, skóra powinna być całkowicie sucha. Dzięki temu plaster utrzyma się dłużej. Po odmierzeniu odpowiedniej długości, taśmę należy przyciąć, a następnie odkleić fragment spodu i przytwierdzić go do skóry. Stopniowo pozbywając się warstwy ochronnej, specjalista przykleja plaster na ciało. Taśma utrzymuje się około 5 dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.