Loading...
Dom i rodzinaKręgosłupNowinki ze świata zdrowia

Protruzja – co to jest za choroba i jak ją leczyć?

Kobieta walcząca z protruzją


Protruzja krążka międzykręgowego to bardzo częste zwyrodnienie dysków kręgosłupa. Objawia się ono pęknięciem pierścienia włóknistego, a także wysunięciem jądra miażdżystego poza oś krążka międzykręgowego. Protruzja to jeden z mniejszych stopni uszkodzenia kręgosłupa i w wielu przypadkach przez długi czas nie objawia się żadnym bólem w okolicy lędźwiowej. Jednak warto być czujnym, gdyż zaniedbana może w przyszłości doprowadzić do przepukliny kręgosłupa, a ta jest znacznie bardziej odczuwalna. Niestety jest ona tylko jedna z wielu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Przyczyny protruzji

Dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn, a do tych podstawowych zaliczyć można:

  • siedzący tryb życia,
  • niewłaściwą dietę,
  • nawagę lub otyłość,
  • przewlekłe schorzenia i choroby,
  • brak aktywności fizycznej.

Dyskomfortu bólowego w okolicach lędźwi, spowodowanego wysunięciem się krążka międzykręgowego poza obręcz stawu, nie należy ignorować. Każda postępująca w obrębie kręgosłupa dyskopatia pogorszy komfort codziennego funkcjonowania, utrudniając nawet takie czynności jak chodzenie, czy zmianę pozycji. Dlatego też w momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących oznak należy skorzystać z pomocy specjalisty i wykonać niezbędne badanie obrazowe za pomocą tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MR) czy zdjęcia rentgenowskiego (RTG).

Centralna prawoboczna protruzja

Protruzja dyskowa nazywana jest fachowo protruzją krążka międzykręgowego. To częste schorzeniem zwyrodnieniowe dysków kręgosłupa. Centralna prawoboczna protruzja wywołuje ogromne dolegliwości bólowe. Niekiedy na długo doprowadza do wykluczenia z normalnego, codziennego życia. Stan ten należy pilnie skonsultować z neurochirurgiem. Zapewne rehabilitacje okaże się kluczowa, ale trzeba wziąć też pod uwagę ewentualną konieczność operacji.

Jak leczyć centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego?

Centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego jest to najłagodniejszy stopień związany z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Wiąże się jedynie z lekkim uwypukleniem dysku poza granicę stawu. Większość pacjentów, u których zdiagnozowano protruzję, śmiało może uprawiać sport i prowadzić wygodny tryb życia. Jednak nie powinni oni lekceważyć problemu i świadomie przyglądać się wszelkim zachodzącym zmianom, a także przestrzegać stosownych zasad postępowania. Pamiętajmy, iż jest ona wstępem do przepukliny. Zaniedbana szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej może wymagać długotrwałego i złożonego procesu leczenia.

Odpowiednio wczesna diagnoza umożliwi wprowadzenie właściwych metod rekonwalescencji. Unikanie leczenia może pogorszyć stan zdrowia pacjenta, gdyż jest ona schorzeniem, które samo się nie wyleczy. Do podstawowych form terapii zaliczyć można:

  • rehabilitację – stanowi doskonały sposób leczenie tej przypadłości ze względu na mnogość dostępnych metod,
  • ćwiczenia – maja na celu uelastycznienie tkanek i wzmocnienie mięśni,
  • masaż – niweluje ból i zwiększa komfort,
  • laser – przyspiesza regenerację,
  • elektroterapia – wspomaga leczenie schorzenia leczniczym prądem,
  • hydroterapia – wodolecznictwo,
  • magnoterapia – terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Ćwiczenia pomagają przy bólu kręgosłupa wywołanym protruzją krążka międzykręgowego

W przypadku protruzji warto także odciążyć kręgosłup i go ustabilizować. W tym celu zastosować można specjalne pasy, sznurówki bądź gorsety ortopedyczne. Odpowiednio dobrana ścieżka regeneracji zapewni pełen powrót do zdrowia i uchroni chorego przed koniecznością interwencji chirurgicznej.

Profilaktyka

Patologie kręgosłupa dotykają coraz większą ilości ludzi – niestety coraz częściej tych młodych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie im zapobiegać. Wystarczy regularnie uprawiać sport – pływanie, ruch na świeżym powietrzu, a także uważać jaką postawę przyjmujemy na co dzień – zwłaszcza, gdy pracujemy w pozycji siedzącej. Ponadto odpowiednia dieta, która eliminować będzie niepotrzebne kalorie, a także wykluczy otyłość i nadwagę. W diecie osób zmagających się z dolegliwościami kręgosłupa nie może zabraknąć:

  • wątróbki,
  • jajek,
  • kwasów omega-3,
  • ryb morskich,
  • tłuszczy,
  • pełnowartościowego białka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy zwlekać – wizyta u lekarza ortopedy bez wątpienia okaże się bardzo pomocna.

Starajmy się utrzymywać kręgosłup w jak najlepszej kondycji. Nie dopuśćmy do pęknięcia pierścienia włóknistego dysku i patofizjologi krążka międzykręgowego kręgosłupa.

Źródło:

  • J. Kiwerski, Schorzenia i urazy kręgosłupa, Warszawa 2003.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.