Loading...
Dom i rodzinaPsychikaSeks

Libido – co to? Co oznacza spadek libido i jak je zwiększyć?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu libido

Libido jest pojęciem złożonym i wielowymiarowym. Zostało wprowadzone przez znanego psychiatrę Zygmunta Freuda. Ogólnie jest związane z popędem, potrzebami seksualnymi, żądzą. Ma też swoje głębsze znaczenie, uwikłane w głębsze warstwy psychiki ludzkiej. Libido co to? O tym więcej powiemy w poniższym artykule!

Czym jest libido?

Wielu zastanawia się libido co to? Jest zarówno męskie libido, jak i kobiece. Dotyczy to ludzi, niezależnie od ich płci. Różnice między sposobem funkcjonowania libido wynikają z cech jednostkowych, nie z podziałów płciowych.

Na libido mają wpływ: czynniki biologiczne, takie jak poziom testosteronu i estrogenu. Ważne są także czynniki psychologiczne, takie jak poziom stresu. Istotne są również czynniki społeczne, takie jak relacje intymne. Wysokie libido jest trudne do zdefiniowania. Podstawa dla „normalnego” libido zależy od osoby. Dla każdego jest inna. „Normalne” dla jednej osoby może być pragnienie seksu raz dziennie. U innej osoby to będzie raz w tygodniu. Trudno jednoznacznie określić normy dla libido. Znacznie łatwiej wskazać jego zaburzenia. Libido to nie tylko pobudzenie seksualne, czy żądza. Libido ma swoją psychiczną reprezentację pobudzenia pochodzącego z naszego wnętrza.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznała że zdrowie seksualne to stan dobrego samopoczucia. Chodzi zarówno o samopoczucie fizyczne, emocjonalne, jak i psychiczne oraz społeczne. W tym wypadku każde z nich jest określane w odniesieniu do seksualności. Współcześni lekarze coraz częściej podkreślają znaczenie optymalnego poziomu libido dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Historia tego terminu, to historia zmian i ewolucji. Jung rozumiał libido jako energię. To bardzo szerokie ujęcie. Dziś najczęściej mówi się o nim jednak w kategoriach popędu seksualnego, pragnienia, żądzy. 

Libido co to? Czy libido może być za wysokie?

Wysokie libido może stać się problemem, jeśli potrzeba seksualna jest zbyt duża. Za duża, aby można było ją zaspokoić. Dotyczy to szczególnie tych sytuacji, w których jej niezaspokojenie może powodować negatywne skutki. Można wskazać kilka sygnałów, które świadczą o tym, że libido może być zbyt wysokie. Alarmującą sytuacją jest tak, w której sfera seksualna zaczyna mieć negatywny wpływ na życie, a zachowania seksualne mają negatywny wpływ na inne obszary. Dotyczy to takich sfer jak: jak zdrowie, relacje, życie zawodowe. 

Sygnałem o problemie jest też brak możliwości ograniczenia życia seksualnego. Pomimo chęci zrobienia tego i wielu prób. Alarmujące jest poczucie pełnej zależności od potrzeb seksualnych. Nie czujesz się spełniony, gdy zastępujesz swoje zachowania seksualne innymi czynnościami. Niepokojące jest też wykorzystywanie zachowań seksualnych, jako ucieczki od problemów. Seks staje się odpowiedzią na gniew, stres, depresję, samotność, lęk, poczucie niespełnienia. Negatywnym sygnałem jest to, że potrzeby i zachowania seksualne mają negatywny wpływ na relacje z ludźmi. 

Zaburzenia libido

Wiemy już libido co to. Teraz powiemy słów kilka o zaburzeniach libido.

Przy wysokim libido zwiększa się prawdopodobieństwo realizacji potrzeb seksualnych. Dotyczy to sytuacji intymnych z innymi osobami, a także masturbacji. To w pełni zdrowe i normalne.

Jeśli jednak libido jest zbyt wysokie i zakłóca jakość życia, to należy traktować to jako problem. Może on wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, zaburzeń psychicznych, czy innych. Gdy libido spada, zainteresowanie seksem również się zmniejsza. Bardzo niskie libido może oznaczać zupełny brak zainteresowania seksem. To może się przyczynić do pogorszenia albo zepsucia relacji intymnej.

Każde z nich należy poddać obserwacji i zdiagnozować. Po zdiagnozowaniu i ustaleniu przyczyny można leczyć obie skrajności. Najważniejsza jest równowaga. Seks, pragnienia, pożądanie są bardzo ważnym elementem życia, spełnienia, relacji. Nie powinny one jednak dominować całego życia. Wszystko powinno tworzyć jedną, harmonijną całość. Każdy ma inne libido i brak jednoznacznych norm. Wszystko zależy też od kontekstu. Brak ochoty na seks może nie być problemem, jeśli partner czuje to samo albo jesteśmy singlami. Pojęcie libido oraz jego normy jest bardzo zależne od ogólnej kondycji danego człowieka. A także od jego relacji z otoczeniem. Istotne jest to, jak konkretny poziom libido wpływa na czyjeś życia, na relacje z innymi. 

Zaburzenia libido. Zbyt niskie libido

Męskie libido i kobiece libido ma bezpośrednie połączenie z reakcjami w mózgu. W pożądaniu istotne znaczenie mają ścieżki neuronalne. Ścieżki neuronalne zaangażowane w pożądanie seksualne są podobne u mężczyzn i kobiet. Tak, jak zbyt wysokie libido ma negatywny wpływ na życie, tak zbyt niskie również je ma. Zbyt niskie libido je bardziej powszechnym problemem. Dotyka znacznie więcej osób. Zbyt niskie libido ma więcej potencjalnych przyczyn. Najważniejsze jej ich zidentyfikowanie. To pozwala na leczenie zaburzenia i przywrócenie zainteresowania seksualnego. Trudno jednoznacznie zdefiniować objawy zbyt niskiego libido. Brak jednoznacznych kryteriów klinicznych w diagnozowaniu tego problemu. 

Zbyt niski poziom Twojego libido może jednak objawiać się w określony sposób. To przede wszystkim utrata pożądania. Nie pożądamy partnera ani innych osób. Na zbyt niskie libido może wskazywać całkowity brak zainteresowania masturbacją. Alarmujący jest też brak jakichkolwiek fantazji seksualnych. Sygnałem ostrzegawczym jest stres związany z myśleniem o seksie. To, że myślenie o seksie wywołuje stres i złe samopoczucie. Zaburzenie libido objawia się brakiem pożądania w ogóle, a także brakiem fantazji seksualnych przez dłuższy czas. 

Potencjalne przyczyny zbyt niskiego libido

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zbyt niskiego libido. Jedną z częstszych przyczyn są zmiany hormonalne. Mogą one wynikać z zaburzenia gospodarki hormonalnej, która ma swoje źródło w czynnikach zewnętrznych albo wewnętrznych. Niezależnie od płci ludzie mogą doświadczać spadków libido w odpowiedzi na spadek hormonów. Są to spadki estrogenu, progesteronu i testosteronu.

Najczęściej głównym podejrzanym jest niski poziom testosteronu. Zwiększenie poziomu testosteronu podnosi męskie libido. Zmniejszenie, zazwyczaj je zmniejsza. Niski poziom testosteronu jest szczególnie problemem dla mężczyzn. Testosteron ma wpływ na libido. Testosteron stymuluje też produkcję plemników. Przyczynia się on również do budowy masy mięśniowej.

Warto pamiętać o tym, że niskie libido nie jest zaburzeniem erekcji. Te dwa problemy mogą być ze sobą związane albo z siebie wynikać. Obydwa mogą prowadzić do stresu, dezorientacji i kłopotów między partnerami. Przyczyny spadku libido można podzielić na organiczne i psychogenne. Wśród organicznych wymienia się różnego typu choroby.

Mogą to być: depresja, cukrzyca, nietrzymanie moczu, otyłość. Niektóre choroby nie mają bezpośredniego wpływu na Twoje libido. Mają go jednak leki przyjmowane przy okazji tych chorób. Wartym uwagi jest również fakt, że na spadek libido wpływ mogą mieć tabletki antykoncepcyjne oraz antydepresanty. 

Psychogenne przyczyny spadku libido

Wśród psychogennych przyczyn można wymienić: stres, przemęczenie, bezsenność. Ważne są też aspekty związane z relacją z partnerem. Na spadek libido wpływ mają: pogorszenie relacji z partnerem, rutyna w relacji i w życiu. To mogą być też czynniki związane ze strachem przed ciążą. Istotnym elementem są też przekonania oraz poczucie moralności. Rygor religijny może skutecznie obniżyć nasze libido. To szczególnie dotyczy sytuacji, w których dana osoba utożsamia seks z grzechem. Wpływ może mieć dieta, nieodpowiedni tryb życia, brak satysfakcji z życia, zazdrość. Każdy z elementów może zmniejszyć nasze libido. Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyn spadku libido. Dopiero gdy zdiagnozujemy jego źródła, będziemy mogli podjąć terapię. Ty bardziej, że terapia może być bardzo zróżnicowana. W przypadku zaburzeń Twojego libido nie ma leczenia objawowego. Nie można wziąć tabletki, która to zmieni. Leczenie jest leczeniem źródła albo źródeł. Zazwyczaj występuje więcej niż jedna przyczyna. Oczywiście, na rynku dostępne są tabletki na potencję. W wielu przypadkach terapia takimi tabletkami skutecznie podnosi męskie libido. Może podnieść też kobiece. Ważne jest to, że brak wyeliminowania prawdziwych przyczyn nie pozwoli na rozwiązanie tego problemu. 

Różne formy leczenia zaburzeń libido

Libido
Źródło: Freepik.com

Jeśli zauważymy problemy z libido, to naszą terapię możemy zacząć od zmiany stylu życia. Złe nawyki mogą skutecznie obniżyć libido. To na przykład siedzący tryb życia. Zmiana zachowania, zmiana trybu życia może przyczynić się do naturalnego wzrostu libido. Można spróbować od większej ilości ćwiczeń fizycznych.

Ważne jest utrzymanie zdrowej, pożywnej diety. Istotne jest to, czy i jak radzimy sobie ze stresem. Jeśli stres jest przyczyną, to musimy go wyeliminować albo nauczyć się z nim radzić. To bardzo trudne.

Przyczyną stresu mogą być bardzo różne rzeczy. To może być niska samoocena i brak akceptacji swojego ciała. Wtedy podstawą będzie akceptacja swoje ciała albo jego zmiana. To może być praca. Wtedy będziemy musieli uporać się z problemami z pracą albo w pracy. Stres ma negatywny wpływ na całe nasze życie. Warto go zminimalizować. Pomocne może być też rzucenie palenia, odstawienie narkotyków albo zmniejszenie nadmiernego spożycia alkoholu. Najważniejsze zazwyczaj jest komunikowanie się z partnerem. Szczera, bezpośrednia i zdrowa komunikacja pozwoli na szybsze znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej poprzez odpowiednią terapię. W przypadku zaburzeń popędu seksualnego wsparcie partnera jest niezwykle ważne.

Terapia behawioralna

Niezbędna w leczeniu zaburzeń libido może okazać się terapia behawioralna. Terapeuta albo psycholog specjalizujący się w kwestiach seksualnych może pomóc w leczeniu problemu. Można pójść na terapię samemu albo z partnerem. Wszystko zależy od natury problemy i natury relacji. Terapeuta pomoże zidentyfikować emocjonalne źródła braku popędu seksualnego. Terapeuta może również udzielić praktycznych wskazówek i nauczyć pacjenta technik zwiększania pożądania i przyjemności w sypialni.

Terapia może być wspomagana leczeniem farmaceutycznym albo terapią hormonalną. Nawet jeśli zdecydujemy się na terapię, to nie możemy zapominać o zmianie trybu życia. Osoba, która jest wiecznie niewyspana, nie będzie miała ochoty na seks. Osoba, która jest przemęczona i przepracowana, też nie będzie chciała zrealizować potrzeb seksualnych.

Tabletki na potencję

W celu wyleczenia zaburzeń libido można zastosować farmakologie. Tabletki na libido warto wziąć dopiero wtedy, gdy przepisze je lekarz. Należy dokładnie zapoznać się z ulotką i stosować zgodnie z zaleceniami. Zwiększenie dawki leku nie zwiększy libido. To, że weźmiemy dwie tabletki zamiast dwóch nie wpłynie na to, że nasze libido zwiększy się podwójnie.

Alternatywą jest też terapia hormonalna. Strategie zastępowania hormonów powinny być omówione z odpowiednim lekarzem. Dostępna jest terapia zastępcza testosteronem. Hormon może być dostarczony do organizmu przez wstrzyknięcie. Można zastosować żel do stosowania miejscowego. Dostępne są też doustne preparaty.

Korzyści z odpowiedniego poziomu libido

Odpowiednie rozpoznanie potrzeb seksualnych, ich realizacja są bardzo ważne. Ważna jest satysfakcja, która wynika z zaspokojenia potrzeb. Realizacja potrzeb seksualnych ma korzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zdrowie. Jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi, pewniejsi siebie. To nieodłączny element każdej relacji intymnej. Udane, dla dwóch stron, pożycie seksualne gwarantuje głęboką i szczęśliwą relację. Nie można ignorować roli libido w naszym codziennym życiu. Zbyt wysoki poziom libido może skutecznie życie utrudnić. Zbyt niski również. Najlepiej, jeśli nasze libido jest w optymalny stanie. Warto też dobierać się seksualnie z osobami, które mają podobny poziom libido do nas. Jeśli ktoś ma ochotę na seks raz na miesiąc, a Ty raz dziennie, to może nie stworzycie idealnej pary. Zarówno w poziomie libido, jak i między partnerami najważniejsza jest równowaga. Wiele rzeczy można zmienić, dopracować. To jest możliwe tylko wtedy, gdy się o nich szczerze rozmawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.